اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
«ایران آنلاین» گزارش می‌دهد

داماد در تهران ماند؛ عروس به سمنان رفت

داماد در تهران ماند؛ عروس به سمنان رفت
زهرا کشوری خبرنگار

کوشکی یوزپلنگ نری بود که در پناهگاه حیات وحش میاندشت در اسارت می‌زیست. او ورای فنس‌هایی که او را از دنیای اطرافش جدا می‌کرد، چشم در چشم یوز ماده‌‌ای شده بود.

آنطور که «بهزاد شرافتی» یوزبان میاندشت به «ایران آنلاین» گفته بود: «آنقدر عاشق شده بود که صدای ضجه‌های دور از دلبرش، زمین و زمان را به هم می‌دوخت.» اما سازمان محیط زیست در زمان ریاست معصومه ابتکار خواب دیگری برای او دید: ازدواج اجباری با دلبر، ماده یوز سمنانی! سال ۹۳ عروس سمنانی و داماد خراسانی را در میان اعتراض کارشناسان به تهران آوردند و ساکن پردیسان کردند! آنها با این وصلت می‌خواستند نسل در معرض انقراض یوز ایرانی را در حصار فنس‌های پردیسان نجات دهند. یوز در جغرافیای آسیا منقرض شده است و آخرین بازمانده‌های این گربه سان به ایران محدود می‌شود. تعداد یوزهای ایرانی شاید به تعداد انگشتان دو دست برسد! امنیت از زیستگاه یوزها با معدونکاوی و جاده سازی رخت بربسته است و پردیسان‌ها احیا در اسارت را تنها راهی می‌دانند که می‌تواند یوزپلنگ را از سرنوشتی که پایان حضور شیر و ببر در ایران را رقم زد، برهاند.

کوشکی به دلبر عادت کرد و یوز ماده باردار شد اما عروس ماجرا به دلیل عفونت سقط جنین کرد و لقاح مصنوعی هم اجاق کور زندگی این دو را روشن نکرد. در میانه راه یوز ماده دیگری هم به قصه وارد شد. یوزی که حضورش چون دو یوز دیگر نتیجه شکار غیر مجاز بود. محیط زیستی‌ها اسمش را «ایران» گذاشتند. «ایران» قرار شد هووی دلبر شود تا شاید از رهگذر این دل شکستگی، نسل یوز ایرانی از لبه پرتگاه انقراض نجات یابد. پردیسانی‌ها دلبر را کنار زدند. هرچند کارشناسان مستقل اعتقاد دارند که همچنان می‌توان به بارداری دلبر امیدوار بود ولی سازمان حفاظت محیط زیست چشم امیدش به ایران است. در ادامه ماجرا پردیسان‌ها یکباره و دور از چشم رسانه‌ها تصمیم گرفتند منزل عروس جدید را از پردیسان به توران در سمنان برگردانند! دارت‌های بی‌هوشی به سمت ایران و کوشکی نشانه رفت عروس از هوش رفت اما کوشکی کوتاه نیامد! خبر که به رسانه‌ها رسید آه از نهاد خبرنگاران حوزه بلند شد. منابعی از داخل سازمان از زدن چهار دارت بی‌هوشی به کوشکی خبر دادنداما روابط عمومی اعلام کرد که تنها دوبار به یوز‌تر دارت زده شده است. دامپزشکان احتمال سکته داماد را دادند. فیلم‌های منتشر شده نشان از بی‌تابی کوشکی بعد از زدن دارت داشت. حیوان خودش را به در و دیوار قفس می‌زد اما بی‌هوش نشد. عروس اما با دارت بی‌هوشی از هوش رفت تا در جعبه‌‌ای قرار بگیرد و با وانت به سمنان برود. آن جعبه غیر اصولی و وانت آبی هم به اعتراض خبرنگاران منجر شد! اما کوشکی یکبار دیگر هم‌باید هدف دارت‌های بی‌هوشی قرار بگیرد. داماد که در ۱۲سالگی و در کهنسالی همچنان چشم و چراغ محیط زیست برای احیای نسل یوز ایرانی است! یوزها در این سن توان پدر شدن را از دست می‌دهند! حال باید پرسید آیا پروژه احیای یوز ایرانی همچون ببر ایرانی شکست می‌خورد؟ سرنوشت تنها یوزهای در اسارت دنیا در مسیر تهران تا سمنان به کجا ختم می‌شود؟

کپی