اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

سفیر چین در تهران: اتحاد در همکاری راه صحیح مبارزه با کروناست

سفیر چین در تهران: اتحاد در همکاری راه صحیح مبارزه با کروناست
چانگ هوآ، سفیر چین در ایران

پتداوم دستمایه قرار دادن زندگی و ایمنی مردم برای مقاصد سیاسی، رویکردی غیراخلاقی و غیرانسانی است که باید با محکومیت مشترک تمام ملت‌های جهان و از جمله ملت آمریکا مواجه گردد.

هم‌اکنون، همزمان با شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان و گسترش آن در نقاط مختلف، مبارزه با فراگیری این ویروس به مسئولیتی مشترک برای جامعه جهانی و اولویتی اساسی برای دولت‌های تمام کشورها مبدل شده است. اما اخیرا،  برخی از مقامات و سیاستمداران آمریکایی بدون توجه به اصل مبارزه با این ویروس، با مشغول‌سازی کاذب جهانیان به مسائلی چون محکوم ساختن چین به پنهان‌کاری در روند مبارزه با این معضل و در پیش گرفتن مسیر نشر اکاذیب، موجبات تاخیر شش هفته‌ای جهان در ورود به این عرصه را فراهم آوردند.  چین قاطعانه با این رویکرد که موجب سیاه‌نمایی در روند تلاش‌های دولت و ملت چین در عرصه مبارزه با کرونا شده، مخالفت می‌کند. 

از مدتی قبل تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، آمریکا، اروپا، چین و کارشناسان دیگر کشورها نشان داده که اگرچه نخستین موارد بروز ویروس کرونا در ووهان بوده است اما این مسئله لزوما به معنای آن نیست که منشاء شیوع ویروس چین بوده باشد. برخی از دانشمندان آمریکایی بر این باورند که این امکان وجود دارد که ویروس چندین سال در جوامع بشری منتشر بوده باشد و برای این ایام حتی رقم ده سال را نیز ذکر کرده‌اند. هر چند که هنوز نتیجه قطعی در رابطه با منشاء اصلی شیوع ویروس بدست نیامده اما این یک موضوع علمی است، رویکرد منطقی در چنین مواردی ایجاب می‌کند که این موضوع را برای پژوهش در اختیار دانشمندان قرار دهیم، به نقطه نظرات سازمان جهانی بهداشت گوش فرا داده و نامی بی‌طرفانه برای این ویروس برگزینیم، نه اینکه با دستاویز قرار دادن حدس و گمان‌ها درباره منشاء ویروس به اتهام افکنی علیه چین بپردازیم.

از زمان وقوع فراگیری ویروس کرونا، چین به نوعی رقابت با زمان مشغول بوده، همزمان پیگیری نبرد با ویروس در عین حال به طور قاطع شتاب گسترش و فراگیری آن را مهار کرده است. جدول زمانی مواجهه و مقابله چین با این ویروس کاملا شفاف و عیان است. در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۹، خانم جانگ جی شیِن، مدیر گروه تنفسی و مراقبت‌های ویژه بیمارستان ترکیبی طب چینی  - غربی استان خوبِی، در گزارشی مبنی بر مشاهده سه مورد مشکوک در مجموعه تحت نظرش خبر داد. در روز بیست و نهم همان ماه، مراکز مرتبط با امور کنترل بیماری‌های واگیردار استان خوبی و شهر ووهان به همراه تعدادی از بیمارستان های مربوطه نسبت به آغاز تحقیقات مربوط به حوزه فراگیری در این خصوص اقدام نمودند. چند روز بعد یعنی سی ام، کمیته بهداشت و درمان ووهان اقدام به انتشار «اطلاعیه فوری امور مربوط به معالجه و درمان بیماری عفونی با منشاء نامعلوم» پرداخت.
در تاریخ ۳۱ دسامبر، گروهی از متخصصان و کارشناسان کمیسیون ملی درمان چین برای بررسی میدانی موضوع به شهر ووهان وارد شدند. در تاریخ سوم ژانویه، اطلاع رسانی‌رسمی چین از کانال سازمان جهانی بهداشت و کشورهای دیگر از جمله آمریکا آغاز شد. در روز هشتم همان ماه، جزئیاتی مقدماتی از اطلاعات مربوط به این ویروس آشکار شد.
در روز یازدهم، مرکز کنترل بیماری‌های واگیردار چین اطلاعات مربوط به ساختار ژنوم ویروس کرونا را در گزارشی پنج بندی بر روی پایگاه اطلاع رسانی این مرکز در فضای مجازی منتشر نمود و از این طریق اطلاعات مربوطه را با جهانیان و سازمان جهانی بهداشت همرسانی کرد. نهایتا در تاریخ بیست و سوم ژانویه تدابیر همه جانبه، جامع و قاطع دولت چین در بستن گذرگاه‌ها و دیگر امور مربوطه اجرایی شد. تدابیری که دولت چین در این زمینه اتخاذ کرد، تعیین کننده، به موقع و قاطع بود و به میزان قابل توجهی از ایمنی زندگی و سلامت مردم چین حراست کرد.
این اقدامات در عین حال در مقابله با روند فراگیری ویروس در سراسر جهان و فراهم آوردن عنصر ارزشمند زمان در این رابطه دستاوردی قابل توجه به حساب می آید. همانگونه که کارشناسان سازمان جهانی بهداشت نیز بیان داشتند، تلاش‌های چین در این زمینه به گونه‌ای معجزه آسا منحنی اپیدمی این ویروس را تغییر داده و از رهگذر این تلاش ها، فرصتی قابل توجه برای جهان ایجاد شد. در نخستین روز ماه آوریل یکی از مسئولان مربوطه در سازمان جهانی بهداشت، بار دیگر اتهامات بی‌اساس مربوط به عدم شفافیت چین در این خصوص را رد کرد.
اخیرا در مجله «ساینس» مقاله مشترکی از جانب محققان آمریکایی، انگلیسی و دیگر کشورهای جهان منتشر شده که در آن اشاره شده که اقدامات چین در حوزه پیشگیری و مقابله با فراگیری ویروس کرونا در حقیقت با شکستن زنجیره انتقال بیماری، به ایجاد زمانی ارزشمند برای مبارزه دیگر کشورها با این ویروس منجر شده است. سردبیر ژورنال معتبر لنست نیز به تازگی با اشاره به برنامه اخیر شبکه بی. بی. سی به روشنی اظهار داشت که "اطلاعات ارسال شده از جانب چین بسیار شفاف بوده اما ما در این رابطه تمام مهلت‌مان در ماه فوریه را هدر دادیم، و این موضوع را تنها می توان یک رسوایی ملی نامید. " این دیدگاه‌های علمی، معتبر و کارشناسی مواردی اند که به نظر می‌رسد باید از جانب تمام طرف‌ها از جمله ایالات متحده محترم شمرده شده و مورد توجه قرار گیرند. 

اما در روزهای اخیر، به طور ناگهانی گزارش‌هایی در خصوص "اعلان کمتر از واقعیت تعداد قربانیان کرونا در ووهان" منتشر شده که به طرح مطالبی عجیب از جمله این عبارت که" گویا چین شوخی تلخی با جهان انجام داده" منجر گشته است. منبع این خبر دو مورد از ابزارهای جنگ روانی آمریکا بوده که توسط نهادهای این کشور هدایت می شوند. آن‌ها با استناد به خبر دروغین "گزارش سری یک منبع اطلاعاتی آمریکا" از پنهان کاری دولت چین در زمینه آمار مبتلایان به کرونا و همچنین میزان قربانیان این ویروس سخن گفته اند.
مهار اپیدمی کرونا در کوتاه مدت توسط چین و پیشگیری از ابتلا و قربانی شدن تعداد بیشتری از مردم به این دلیل بوده که ما زندگی مردم و سلامت آن‌ها را در نبرد با فراگیری کرونا در جایگاه نخست قرار داده ایم، و در این زمینه ابایی از توقف امور اقتصادی نداشته و میلیاردها یوآن زیان در حوزه تولید ناخالص ملی مان را به جان خریده‌ایم. ما با صرف صدها میلیارد یوآن از منابع مالی کشور و متمرکز سازی قدرت سراسری مان به حمایت و یاری ووهان شتافتیم، نه با اتکا بر پنهان سازی آمار و ارقام یا تخفیف در تعداد قربانیان؛ چرا که چنین کاری نه معنایی دارد و نه اصولا امکان پذیر است. بهره گیری از این روش‌ها برای حمله به چین، به شدت اشتباه و رفتاری بی‌شرمانه است.

    در حال حاضر، چین همچنان با دو مسئولیت خطیر در مقابله با ورود موارد جدید به کشور از خارج از سویی و مقابله با بازگشت بیماری در فضای داخلی از دیگر سو مواجه است. بسیاری از شرکت های چینی هم اکنون در وضعیتی هستند که حتی نباید یک لحظه را از دست بدهند و به طور شبانه روزی به تولید محصولات پزشکی و تجهیزات پیشگیری از بیماری مشغول اند، و از رهگذر این اقدامات به ارائه تجهیزات مورد نیاز جهان در زمینه مبارزه با ویروس می پردازند. چین از آغاز تا کنون خود را به اطلاع‌رسانی باز، شفاف و مواضع مسئولانه متعهد دانسته و علاوه بر آن بر لزوم واکنش مثبت نسبت به توجهات و همدردی‌های تمام طرف‌ها تاکید دارد، بر این مبنا ما همکاری‌های بین المللی را پیگیری نموده و نسبت به ارائه کمک‌های مورد نیاز به برخی از کشورهای اقدام نموده ایم، همزمان و در همین چارچوب ارائه سریع اطلاعات مربوطه به سازمان جهانی بهداشت و کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده در دستور چین قرار داشته که البته با ستایش عمومی جامعه جهانی نیز مواجه شده است. واقعیت این است که ما فرصت، تمایل و دغدغه‌ای برای پرداختن به "کمپین‌های اخبار و اطلاعات کذب" نداریم.

باید دید برخلاف مواضع آمریکا، رویکرد ایالات متحده برای حل و فصل این چالش به چه صورت بوده است، باید بررسی کرد که بالاخره این کشور از تلاش‌های عظیم و فداکاری‌های گسترده چین در نبرد با این ویروس بهره گرفته یا خیر، در این خصوص بی‌شک دولت آمریکا بیش از هر کس واقعیت را می‌داند و البته مردم آمریکا نیز این موضوع را با پوست و گوشت‌شان لمس کرده‌اند. ما شرایط دشوار کنونی آمریکا و فشاری که در حال حاضر متوجه برخی از مقامات رسمی این کشور است را درک می‌کنیم و با مردم آمریکا که هم اکنون با وضعیت فراگیری ویروس مواجه شده اند به شدت همدردی می‌نماییم، و بر همین اساس نیز آمادگی داریم تا در چارچوب روحیه کمک‌های بشردوستانه، حمایت و کمک‌های در حد توان‌مان را برای مقابله این کشور با فراگیری ویروس ارائه کنیم. اما اتهام‌افکنی و فرافکنی از مسئولیت‌های خویش، زمان از دست رفته را جبران نخواهد کرد، تداوم دروغگویی نیز تنها منجر به هدر رفتن بیش از پیش زمان و از دست رفتن جان‌های بیشتری خواهد شد.
ما شرایط دشوار کنونی آمریکا و فشاری که در حال حاضر متوجه برخی از مقامات رسمی این کشور است را درک می‌کنیم و با مردم آمریکا که هم اکنون با وضعیت فراگیری ویروس مواجه شده اند به شدت همدردی می‌نماییم، اما اتهام‌افکنی و فرافکنی از مسئولیت‌های خویش، زمان از دست رفته را جبران نخواهد کرد، تداوم دروغگویی نیز تنها منجر به هدر رفتن بیش از پیش زمان و از دست رفتن جان‌های بیشتری خواهد شد.
چین صادقانه امیدوار است که آن سری از مقامات و سیاستمداران آمریکایی ضمن رها کردن دیدگاه‌ها و افکار مربوط به دوران جنگ سرد، ایمنی حیات مردم این کشور را سرلوحه امور و سیاست‌های خویش قرار دهند. تداوم دستمایه قرار دادن زندگی و ایمنی مردم برای مقاصد سیاسی، رویکردی غیراخلاقی و غیرانسانی است که باید با محکومیت مشترک تمام ملت‌های جهان و از جمله ملت آمریکا مواجه گردد. امید که دولت آمریکا تمام توان و فکر و ذکر خویش را صرف چگونگی مقابله با این ویروس و همچنین حفاظت همه جانبه از جان و سلامت مردم آمریکا نماید.

ویروس بر مبنای ایدئولوژی عمل نمی‌کند و به کشور یا قوم خاصی هم مربوط نمی‌شود. در مواجهه با فراگیری ویروس، رسالت مشترک تمام کشورها، تقویت اتحاد و همکاری‌های فی مابین است و تنها از رهگذر چنین رویکردی است که می‌توان در مبارزه با فراگیری ویروس به پیروزی سریع دست یافت. از زمان وقوع فراگیری ویروس تا کنون، سازمان ملل متحد، سازمان جهانی بهداشت و دیگر نهادهای بین المللی تمام تلاش خود را بکار گرفته‌اند تا ضمن تقویت هماهنگی در امر سیاست گذاری در نظام بین الملل، از تخصیص بیش از پیش منابع، به ویژه در حوزه تقویت ساختار بهداشت عمومی و جبران ضعف های آن به خصوص در کشورهای در حال توسعه بر آمادگی مواجهه، مقابله و پیشگیری در این زمینه بیفزایند که این رویکرد با حمایت‌های عمومی جامعه جهانی نیز مواجه شده است.
در جریان برگزاری اخیر نشست ویژه سران جی ۲۰ که به موضوع کرونا اختصاص داشت، تمام حاضران در نشست بر این باور بودند که در برابر فراگیری ویروس، هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی به حفظ خود در برابر این معضل بپردازد، همچنین تمام حاضران بر این موضوع تاکید داشتند که امروز جامعه جهانی بیش از هر زمانی نیازمند اتحاد و همکاری است.
برای تحقق مبارزه جهانی با فراگیری ویروس، چین ضمن ارائه کمک های تجهیزاتی در حوزه پیشگیری و مقابله، نسبت به اعزام گروه‌های کارشناسی و برگزاری ویدئو کنفرانس هایی با هدف تبادل تجربیات و غیره اقدام نموده است، امروز شرکت های چینی با تمام توان تولیدی خود دست به کار شده و در راستای رفع نیازهای کشورهای مختلف در زمینه تجهیزات پزشکی اقدام می نمایند، شرکت‌های چینی و سازمان‌های مردم نهاد ما نیز در همین چارچوب دست یاری خود را به سوی کشورهای مختلف دراز کرده‌اند.

در حال حاضر چین نسبت به ایجاد مرکز اطلاعات مجازی مبارزه و پیشگیری با ویروس کرونا اقدام نموده که این پایگاه اینترنتی به روی تمام کشورها باز است. رهبر چین، جناب شی جین پینگ پیشنهاد برگزاری زودهنگام نشست وزرای بهداشت جی ۲۰ و همچنین برگزاری نشستی با حضور مقامات ارشد مرتبط با حوزه ایمنی بهداشت عمومی در زمان مقتضی را ارائه نموده تا از قبل آن ضمن تقویت همرسانی اطلاعات مربوطه، اموری چون توسعه دارویی، تقویت پژوهش‌های مرتبط با حوزه واکسیناسیون، همکاری‌های پیشگیری و همچنین مقابله موثر با فراگیری ویروس در چارچوب فرامرزی آن مورد توجه و تمرکز قرار بگیرد.   ما باید دست در دست هم برای جبران ضعف‌های کشورهای در حال توسعه در حوزه بهداشت عمومی و تقویت ظرفیت‌های مواجهه این کشورها با موارد مشابه اقدام نماییم.
ابتکار یاری بخشی به مبارزه با فراگیری ویروس در چارچوب گروه کشورهای جی ۲۰ که با حمایت سازمان جهانی بهداشت مطرح شده، با تقویت تعاملات فی‌مابین در حوزه داده‌های پزشکی، موجبات هماهنگی در امر سیاستگذاری و همکاری‌های عملیاتی کشورها را فراهم می‌آورد.
چین اطمینان دارد، تنها از رهگذر تقویت همکاری تمام کشورها، به گونه‌ای که گویی همه سوار بر یک کشتی‌اند، و یاری رسانی متقابل است که پیروزی قطعی در نبرد با فراگیری ویروس محقق خواهد شد، و در این صورت همگان به استقبال آینده‌ای زییاتر و روشن‌تر برای توسعه بشری خواهند نشست./ایرنا

کپی