اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کتابی با محتوایی عجیب/ اعتقاداتی که شگفت انگیزند

کتابی با محتوایی عجیب/ اعتقاداتی که شگفت انگیزند

یکی از کتابهای جذابی که در دوره قرنطینه خانگی خواندم کتاب کوچکی است که در قرن نهم هجری نگاشته شده و موضوع آن به باورهای مسلمانانی که تا زمان تالیف کتاب می زیسته اند اختصاص دارد.

کتاب در سال887قمری توسط فردی به نام حسین بن شمس الححسینی استرآبادی در دارالسطنه تبریز کتابت شده اما نامی از مولف کتاب و زمان تالیف آن در دسترس نیست. زمان کتابت باز می گردد به قبل از صفویه و به نظر می رسد در دوره غلبه مغول بر ایران نگاشته شده باشد.

مرحوم دکترمحمدجواد مشکور در سال 1956 میلادی که در پاریس تحصیل می کرده این کتاب را در کتابخانه پاریس دیده و از آن عکس گرفته و سپس با توضیحات و پاورقی در سال 1337 در ایران منتشر کرده است.

کتاب حاضر بر اساس روایتی از پیامبر(ص) که امت خود را بر73 فرقه معرفی کرده و جز یک فرقه، دیگران را هدایت نایافته دانسته نوشته شده است. نمی دانم این روایت درست و قابل استناد است یا نه، اما آنچه در کتاب مزبور به آن اشاره شده نمی تواند مصداق 73فرقه باشد . اکثرا به ایده هایی برمی خوریم که اولا برخی از آنا با اسلام فاصله بسیار دارد و ثانیا اکثرا در حد یک نظریه یا دیدگاه مختصر است که نمی تواند محملی برای گرویدن عده ای به آن باشد و فرقه ای مذهبی را تشکیل دهد.

بااین حال کتاب به لحاظ گردآوری دیدگاهها جذاب است./خبرآنلاین

کپی