اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

8 راه برای کتابخوان کردن بچه‌ها

8 راه برای کتابخوان کردن بچه‌ها
الهام آزاد

کتابخوان کردن بچه‌ها، فقط راهی برای باسوادتر شدن آنها نیست. بچه‌ها با خواندن کتاب و انس گرفتن به آن، جستجوگرتر از همسالانشان بار می‌آیند، خلاقیت بیشتری پیدا می‌کنند، پذیرش اجتماعی و مهارت همدلی کردنشان بیشتر می‌شود و مهارت‌های زبانی، رشد اجتماعی و قانون پذیری شان بیشتر می‌شود.

ایران/ کتابخوان کردن بچه‌ها، فقط راهی برای باسوادتر شدن آنها نیست. بچه‌ها با خواندن کتاب و انس گرفتن به آن، جستجوگرتر از همسالانشان بار می‌آیند، خلاقیت بیشتری پیدا می‌کنند، پذیرش اجتماعی و مهارت همدلی کردنشان بیشتر می‌شود و مهارت‌های زبانی، رشد اجتماعی و قانون پذیری شان بیشتر می‌شود.

بچه‌ها خیلی بیشتر از آنکه فکر کنید از کتاب می‌آموزند و کتاب‌ها می‌توانند طوری مهارت‌های فردی و اجتماعی را به آنها آموزش دهد که شاید جا انداختن آنها فقط از طریق آموزش و امر و نهی، چند برابر زمان بگیرد. اگر می‌خواهید کودکی کتابخوان داشته باشید، از این روش‌ها غافل نشوید:

1.اهمیت کتاب را در خانواده به او نشان دهید. تمام اعضای خانواده باید وقتی از روز را به کتاب خواندن  اختصاص دهند و کودک باید یاد بگیرد که کتاب، ارزشمند و محترم است. اگر فرزند شما از زمان تولد کتاب را دیده و لمس کرده باشد، کنجکاوی ای در او شکل می‌گیرد که در آینده هم او را به سمت خواندن خواهد کشاند. بنابراین هم خودتان کتاب بخوانید و هم برای او کتاب بخوانید.

2.فرزندتان را با قصه‌ها و داستان‌ها عجین کنید. اگر خودتان وقت خواندن داستان برای او ندارید، با او به کتاب‌های صوتی گوش دهید.

3.از او بخواهید برایتان داستان بگوید. انگار او مادر است و شما کودک. کم کم قصه‌های او را برایش بنویسید و وقتی مدرسه رفت، از او بخواهید قصه‌ها یا خاطراتش را یادداشت کند.

4. یک داستان را بار‌ها و بار‌ها برای فرزندنتان بخوانید و عکس‌های کتاب را به او نشان دهید. بچه‌ها دوست دارند یک قصه را بار‌ها بشنوند تا تمام جزئیات آن را بشناسند و احساس کنند که با آن آشنا هستند. هنگام خواندن قصه، گاهی کلام خود را قطع کنید و از فرزندنتان درباره قصه چیزهایی بپرسید.

5.به شخصیت‌های داستانی جان بدهید و قصه‌های کتاب را با او مرحله به مرحله بازی کنید. این بهترین روش برای درگیر کردن کودک با محتوای کتاب است.

6.وقتی سوالی از شما می‌پرسد، با هم به کتاب‌ها مراجعه کنید و سعی کنید پاسخ آن را بیابید. کودک باید یاد بگیرد که از کتاب‌ها می‌توان پاسخ سوالات را استخراج کرد و داناتر شد.

7.با او عضو کتابخانه شوید و او را در کلاس‌های آموزشی که در فضای کتابخانه برگزار می‌شود شرکت دهید. کتابخوانی گروهی بهترین روش برای علاقمند کردن کودک به کتاب است.

8. کتاب را به کودک جایزه بدهید. البته زیاده روی نکنید که کودک فکر کند هیچ چیز جز کتاب نمی‌تواند هدیه بگیرد. کتاب‌هایی که به او می‌دهید، خیال انگیز باشد و قوه تخیل کودک را به کار گیرد.

کپی