اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
جهانپورخبرداد

آخرین آمار کرونا در ایران؛ ۵۵ هزار و ۷۴۳ مبتلا و ۳۴۵۲ فوتی/شناسایی۲۵۶۰ بیمار جدید

آخرین آمار کرونا در ایران؛  ۵۵ هزار و ۷۴۳ مبتلا و ۳۴۵۲ فوتی/شناسایی۲۵۶۰ بیمار جدید

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آخرین آمار کرونا در ایران را اعلام کرد.

کیانوش جهانپور اعلام کرد: تاکنون ۵۵ هزار و۷۴۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۵۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۳۴۵۲ نفر رسیده است.

روز شنبه درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به کرونا در کشور و فوت ناشی از آن بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند.

وی ادامه داد: مجموع بیماران شناسایی شده بر اثر این بیماری به ۵۵هزار و ۷۴۳ مورد رسید.

جهانپور گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۹ هزار و ۷۳۶ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.

بیشتربخوانید:احتمال افزایش آمار کرونا در ایران/واکسن ضدکرونا نیازمند ۱۸ ماه زمان

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت ادامه داد: مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به ۳۴۵۲ نفر رسید.

وی بیان کرد: ۴۱۰۳ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند. مردم برای خوداظهاری غربالگری کرونا به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کنند.
جهانپور اظهار کرد: باید از مشارکت مردم در همه هفته‌های اخیر و مدافعان سلامت در عرصه درمان و به خصوص در عرصه بهداشت تشکر کنیم. بیش از ۳۴ هزار تیم در سراسر کشور در حال ارائه خدمت هستند و اگر امروز در مرحله مدیریت بیماری هستیم، بخشی از این اقدام را مدیون تلاش همکاران در حوزه بهداشت و ییشگیری هستیم. از تعامل بین بخشی و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و نیکوکاران و جمعیت هلال احمر و نیروهای انتظامی نیز متشکریم. دستگاه‌های مختلف با همدلی در هفته‌های اخیر در مدیریت این بیماری نقش و سهم زیادی ایفا کرده‌اند.


انجام آزمایش کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی ضرورتی ندارد

کیانوش جهانپور در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، درباره انجام آزمایش کرونا در برخی آزمایشگاه‌های خصوصی افزود: برخی آزمایشگاه‌های خصوصی به عنوان همکار وزارت بهداشت، شناسایی کرونا را انجام می‌دهند که کیت را از وزارت بهداشت دریافت کرده و هیچ هزینه‌ای از بیمار نمی‌گیرند و بیمار هم مراجعه مستقیم به این آزمایشگاه‌ها ندارد. به جز این موارد اگر آزمایشگاه خصوصی آزمایش انجام می‌دهد، حتما کیت را خودشان خریده‌اند. در ثانی برای مردم هیچ ضرورتی جهت انجام این آزمایش وجود ندارد.

وی ادامه داد: احساس نگرانی بی مورد و وسواس باعث این اقدام می‌شود. اگر فرد الان این آزمایش را بدهد ممکن است منفی باشد و فردا پاسخ تست او مثبت باشد. اگر فرد علامت دار باشد که مسیر آن مشخص است و با آزمایش و سی تی اسکن تشخیص داده می‌شود.

جهانپور گفت: برای فرد با علامت و بدون علامت، انجام تست خارج از نظام تشخیصی و آزمایشگاهی هیچ ضرورتی ندارد و استفاده از آن توصیه نمی‌شود و تاثیری در پیشگیری از ابتلا ندارد و این تقاضای کاذبی است که شکل گرفته و بخشی از آزمایشگاه‌های خصوصی هم ممکن است این کیت‌ها را تهیه کرده باشند.

وضعیت مدیریت شده کنونی، شکننده است

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت درباره عدم توجه به فاصله گذاری اجتماعی در روز جاری بیان کرد: اگر هفته‌های نسبتا قابل قبولی را پشت سر گذاشتیم به خاطر فاصله گذاری اجتماعی و اقدامات زودهنگام بود. وضعیت فعلی در زمینه کرونا، مدیریت شده است، اما این وضعیت بسیار شکننده است. هرگونه بازگشت از فاصله گذاری اجتماعی یا کاهش محدودیت در این زمینه باید بسیار دقیق و مطالعه شده و گام به گام و بر اساس پروتکل‌های مشخص و ارزیابی خطر اتفاق بیفتد، در غیر این صورت هرچه رشته کرده‌ایم پنبه می‌شود.

بیشتربخوانید:افزایش آمار مبتلایان کرونا در تهران/نگران موج بازگشت مسافران نوروزی هستیم

اقدامات پیشگیرانه وزارت بهداشت برای کرونا

جهانپور گفت: راه اصلی برای کاهش هزینه‌های درمانی این است که باید در سرچشمه به بیماریابی و پیشگیری بپردازیم. در راهبرد وزارت بهداشت با موضوع بسیج ملی مقابله با کرونا این اتفاق افتاد و با توجه به اجرای فاصله گذاری اجتماعی و تشدید آن و شناسایی و اقدام زودهنگام این کار انجام شد. بیماریابی فعال همزمان با اقداماتی مانند فاصله گذاری اجتماعی، دو اقدام پیشگیرانه بود که بار مراجعه به بیمارستان‌ها را کاهش داد.

وی ادامه داد: امروز تخت خالی در بیمارستان‌ها داریم و کسی صحنه‌ای از بستری افراد در راهروهای بیمارستان‌ها یا عدم پذیرش بیمار را در کشور مشاهده نکرد و این مدیون اقدامات پیشگیرانه در سامانه غربالگری است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت بیان کرد: باید نمودار ابتلا به بیماری کوتاه شده و فرصتی بخریم تا با خسارت کمتر در حوزه سلامت از این اتفاق عبور کنیم.

بیشتربخوانید:هشدار سازمان بهداشت جهانی: مشاهده علائم شدید کووید-۱۹ در جوانان

ابتلای جوانان به کرونا

جهانپور درباره ابتلای جوانان به ویروس کرونا گفت: هرچه گروه‌های سنی پایین‌تر باشد، میزان ابتلا و علائم شدید در بیماران، تعداد کمتری خواهد داشت. اگر فرد جوان وارد فاز بحرانی شود، پیش آگهی بدتری خواهد داشت. همه افراد به نوعی به ویروس مبتلا می‌شوند و ممکن است در جوانان علائم آن کمتر باشد.

وی ادامه داد: در همه گروه‌های سنی مرگ و میر ناشی از کرونا مشاهده شده، اما در بالای ۶۰ سال بیشتر است. ابتلا محدود به هیچ گروه سنی نیست.

شرایط کارگران در وضعیت شیوع کرونا

وی اظهار کرد: اگر کارگری اخراج شده باشد، آن بنگاه‌ها از حمایت‌های دولت نمی‌توانند بهره مند شوند. اگر اخراج خلاف قانون باشد هم مسیر آن مشخص است و می‌توان از هیات‌های حل اختلاف قابل پیگیری خواهد بود. افرادی که در کارگاه‌های زیرزمینی کار می‌کنند حتی در گذشته هم قانونی نبوده است و کرونا نمی‌تواند به آن رسمیت بدهد.

جهانپور ادامه داد: وزارت بهداشت می‌تواند درباره خسارت‌های حوزه سلامت صحبت کند، اما این دغدغه هم رسمیت دارد و بخش‌های دیگر دولت که برای اشتغال و اقتصاد فعالیت می‌کنند و نگرانی دارند باید به این موضوع بپردازند. نگرانی از قحطی و کمبود کالاهای اساسی حتی در اروپا هم وجود دارد و این دغدغه را در کشور نداریم.

اغلب راینیتیدین‌های تولید ایران مشکلی ندارد

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره ماجرای ریکال راینیتیدین نیز اظهار کرد: چند ماه قبل سازمان غذا و دارو آزمایش‌هایی روی مواد اولیه راینیتیدین شرکت‌های مختلف را شروع کرده بود. موارد مشکل داری مشاهده شده که ریکال آن توسط اداره کل دارو اعلام می‌شود. ولی اغلب موارد تولیدی راینیتیدین تولیدی در ایران مشکلی نداشته است.

باز شدن آموزشگاه کنکور تخلف است

وی اظهار کرد: باز شدن آموزشگاه‌های کنکور در حال حاضر تخلف است. مشاغلی که ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کرد تا بیستم تعطیل است، باید تعطیل باشد و تغییر این موضوع در ستاد تصویب می‌شود. اگر کسی امروز آموزشگاه کنکور را باز کرده، مرتکب تخلف شده است.

جهانپور ادامه داد: مردم می‌توانند موارد تخلف را به سامانه سجام اطلاع بدهند. افراد به عنوان شهروند مسئول می‌توانند تخلف‌ها را به این سامانه گزارش بدهند تا دستگاه قضایی به این موارد رسیدگی کند./ایرنا

---

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

آخرین آمار کرونا در ایران

کپی