اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

تشخیص سرطان پستان با هوش مصنوعی

تشخیص سرطان پستان با هوش مصنوعی
میترا جلیلی خبرنگار

هوش مصنوعی به تازگی راه خود را به حوزه سلامت باز کرده و در تشخیص انواع بیماری‌ها و حتی ساخت دارو برای یک اختلال وسواس فکری، توانمندی خود را نشان داده است. این بارهم کمپانی فناوری IBM در یک آزمایش بزرگ از این تکنولوژی بهره گرفته تا یکی از مرگبارترین بیماری‌ها برای زنان یعنی سرطان پستان را تشخیص قطعی بدهد. گزارش این کمپانی نشان می‌دهد که ترکیب الگوریتم‌های ماشین یادگیری و ارزیابی‌های رادیولوژیست‌ها می‌تواند دقت تشخیص این بیماری را تا حد زیادی بالا ببرد.

تاکنون ماموگرافی یکی از بهترین راهکارها برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان محسوب می‌شد اما گاه نشانه‌های سرطان قابل شناسایی نیستند و همین موضوع سبب می‌شود بیماری پیشرفت کند و مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود. گاه نیز با این روش تشخیص‌های اشتباه داده می‌شود یعنی با اینکه فرد بیمار نیست، شواهد حکایت از وجود سرطان دارد. هریک از این اشتباه‌ها می‌تواند برای فرد مشکلات زیادی ایجاد کند و بیمار را تحت فشار عصبی زیادی قرار دهد.
به هرحال شنیدن این موضوع که تومور و یک توده سرطانی در بدن فرد وجود دارد، اصلاً راحت نیست و این دقیقاً جایی است که هوش مصنوعی می‌تواند بهترین عملکرد را ارائه بدهد. یعنی هم احتمال تشخیص اشتباه را به حدود صفر می‌رساند و هم بیماری را در مراحل اولیه شناسایی می‌کند. البته پیش از این هم از هوش مصنوعی برای شناسایی سرطان پستان استفاده شده بود اما این نخستین بار است که این فناوری پیشرفته با این گستردگی مورد استفاده قرار گرفته است. درواقع محققان در چند دانشگاه و بیمارستان با یکدیگر همکاری گسترده دارند و درنهایت هم تصمیم گرفتند ماموگرافی‌ها را در اختیار هوش مصنوعی قرار دهند تا با الگوریتم‌های خاص خود نتیجه این ماموگرافی را تجزیه و تحلیل کنند. ازسوی دیگر قرار است در این پروژه تحقیقاتی، اکوسیستمی امن ایجاد شود تا همه این اطلاعات و دیتابیس آن در اختیار محققان و فعالان این عرصه در گوشه و کنار جهان قرار بگیرد.
درواقع در این تحقیق، پژوهشگران یک اکوسیستم با فایروال امن در اختیار محققان قرار داده‌اند تا بتوانند مدل‌های تشخیصی خود بر پایه هوش مصنوعی را ایجاد کرده و در این اکوسیستم قرار دهند و به این ترتیب زنجیروار به همدیگر کمک کنند تا درنهایت یک راهکار مشخص فناورانه برای تشخیص سریع و زودهنگام سرطان پستان با کمک هوش مصنوعی در جهان ارائه شود. درواقع در این اکوسیستم، هریک از مدل‌های ارائه شده توسط محققان این حوزه در جهان می‌تواند بارها مورد تست قرار بگیرد و پس از پایان آزمون و خطاها به محققان بازگردانده می‌شود تا برای ارتقای آن تلاش کنند. این موضوع همچنین یک پیام مشخص برای کسانی دارد که معتقدند هوش مصنوعی شغل‌ها را از بین می‌برد. معنی این پیام این است که با وجود گسترش هوش مصنوعی باز هم درنهایت، این نیروهای انسانی با مهارت‌هایی خاص هستند که از توان این فناوری استفاده کنند. هوش مصنوعی هرگز جایگزین پزشکان نمی‌شود ولی می‌تواند جایگزین پزشکان و رادیولوژیست‌هایی شود که در آینده از هوش مصنوعی بی‌بهره هستند.

کپی