اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حداقل 8 درصد و حداکثر 14 درصد نمایندگان به کرونا مبتلا شده‌اند

حداقل 8 درصد و حداکثر 14 درصد نمایندگان به کرونا مبتلا شده‌اند

مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه آینده جلسه خواهد داشت؛ اما هنوز شماری از نمایندگان به حضور دیجیتالی در پارلمان عادت نکرده‌اند. بر همین اساس بود که هیات رئیسه مجلس تصمیم گرفت با تغییراتی در صحن، زمینه حضور فیزیکی و البته بهداشتی را برای نمایندگان فراهم کند.

  تلاشی که تا الان البته بیهوده بوده است. دیروز اسدالله عباسی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت خبر داد که تعداد زیادی صندلی به صحن مجلس اضافه و بخش مربوط به تماشاچیان نیز تجهیز و آماده می‌شود، اما همه اینها باعث نمی‌شود با برگزاری مجلس در صحن موافقت شود. به گفته او سه جلسه با استفاده از فناوری دیجیتال و از طریق ارتباط دوسویه برگزار شده است، اما هنوز نمایندگان آنطور که باید و شاید در جلسات حضور ندارند.
نیمه اسفندماه سال گذشته بود که ستاد مبارزه با کرونا خواستار توقف برگزاری جلسات نمایندگان در صحن مجلس شد؛ چرا که از یک سو نتایج تست کرونای نمایندگان حکایت از ابتلای شماری از آنان به این ویروس داشت و می توانست سایر نمایندگان که هر کدام از یک استان بودند را آلوده کند و هم می توانست به جهت ارتباط مستمر نمایندگان با مردم حوزه‌های انتخابیه، شیوع کرونا را افزایش دهد. در همین راستا بود که عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:« پس از آزمایش‌های صورت گرفته بر روی تعدادی از نمایندگان مشخص شد که نسبت به میانگین جامعه، تعداد بیشتری از نمایندگان ناقل بیماری کرونا هستند.»
دو روز پیش بود که سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبر داد که از 100 نماینده مجلس تست کرونا گرفته شده و جواب تست حدود 23 نفر از آنها مثبت بوده است. به گفته وی، همچنین بر اساس نتیجه آزمایش‌ها، حدود 40 نفر از نمایندگان مجلس مشکوک به کرونا بودند که یا قبل از انجام این تست، به کرونا مبتلا شده بودند و فکر می‌کردند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بوده و یا در دوران نهان بیماری قرار داشتند و هنوز علایم آن ظاهر نشده بود. بر اساس گفته‌های وی از 100 نماینده 63 نماینده یا مبتلا یا مشکوک بودند و این در حالی است که مجلس شورای اسلامی 290 نماینده دارد و مصری درباره 190 نماینده دیگر اطلاعاتی نداد. با این وجود ابتلای قطعی 23 نماینده و مشکوک بودن ابتلای 40 نماینده از 290 نماینده مجلس حکایت از این دارد که میزان ابتلا در پارلمان حداقل 8 درصد و حداکثر 14 درصد است. تا کنون فاطمه رهبر منتخب تهران و محمدعلی رمضانی نماینده منتخب آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.  
کپی