اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

جهان در آستانه یک‌میلیون ابتلا به کرونا

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان در آستانه یک میلیون نفر قرار گرفت. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تا ساعت 12 ظهر امروز 14 فروردین، 937.167 نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند و از این تعداد 47.267 نفر فوت ‌شده و 195.143 نفر بهبود یافته‌اند. از زمان شیوع این ویروس تا کنون آمریکا با 215.344 مورد ابتلا بالاترین میزان ابتلا را داشته است که از این تعداد 5112 نفر جان خود را از دست داده‌اند. ایتالیا با 110.574 ابتلا و 13.155 فوتی و اسپانیا با 104.118 ابتلا و 9387 فوتی در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارد. ایران در در رتبه هفتم این جدول است.

---

درخواست عربستان از مسلمانان جهان

عربستان سعودی از مسلمانان خواسته است که با توجه به گسترش ویروس همه‌گیر کرونا و تا بهتر شدن شرایط از ثبت‌نام و حضور در حج تمتّع و عمره مفرده پرهیز و فعلا صبر کنند. به طور معمول سالانه حدود 2.5 میلیون زائر برای انجام مناسک حج در مقدس‌ترین اماکن اسلام در مکه و مدینه گرد هم جمع می‌شوند و حالا رسانه‌های دولتی عربستان سعودی از تعلیق ثبت‌نام و اعزام مسلمانان به حج و عمره توسط وزیر حج و عمره‌ عربستان خبر دادند. نیمه دوم اسفندماه بود که عربستان سعودی اعلام کرد حج عمره را به طور موقت برای شهروندان این کشور تعلیق کرده است.

---
کره شمالی کرونایی نشد!
با شیوع گسترده کرونا، دیگر نام کشورهایی که پای کووید 19 به آنها نرسیده است، استثناست. تا کنون گزارشی از ابتلا به کرونا در جزایر مارشال در اقیانوس آرام، ساموآ در قاره اقیانوسیه و مالاوی در جنوب آفریقا داده نشده است. کره شمالی هم از جمله کشورهایی است که تا کنون هیچ موردی از ابتلا گزارش نکرده که به گفته بسیاری «نامحتمل» است. پیش‌بینی‌ها این است که بعضی از کشورهایی که تا کنون مواردی از این بیماری گزارش نکرده‌اند، به اندازه کافی آزمایش انجام نداده باشند.
 
---
قرنطینه و کرونا اسم نوزادان هندی
دو نوزاد متولد شده در هند به نام‌های «قرنطینه» و «کرونا» نامگذاری شدند. والدین یک نوزاد پسر در ایالت اوتارپرادش نام فرزند خود را قرنطینه نهادند. والدین این پسر دلیل این نامگذاری را ترجیح دادن منافع ملی بر منفعت شخصی اعلام کردند. هفته پیش نیز یک خانواده در یک ایالت دیگر هند نام دختر تازه به دنیا آمده خود را «کرونا» نامگذاری کردند.
 
---
کرونا، پاناما را زنانه-مردانه کرد
اقدامات برخی دولت‌ها در مواجهه با کرونا باعث شگفتی شد؛ از جمله ترکمنستان که استفاده از کلمه «کرونا» را ممنوع کرده است و این کلمه از آگهی‌های بهداشتی نیز حذف شده است. کشور پاناما نیز که تا کنون نزدیک به هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا داشته در تلاش برای جلوگیری از پخش ویروس، دست به جداسازی بر مبنای جنسیت افراد زده است و از این به بعد مردان و زنان قادر خواهند بود خانه را برای دو ساعت در روز ترک کنند و این روزها باید متفاوت از هم باشد. هیچ فردی نیز حق ندارد روزهای یکشنبه از خانه خارج شود. در برخی شهرهای کلمبیا و بولیوی نیز افراد بر مبنای شماره‌های آخر  کارت ملی می‌توانند از خانه خارج شوند.
 

 

کپی