اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

درگذشت بانوی قصه ها ولالایی ها در روز تولد هانس کریستین

درگذشت بانوی قصه ها ولالایی ها در روز تولد هانس کریستین

ثریا قزل‌ایاغ -نویسنده ادبیات کودک و نوجوان- در سن ۷۷ سالگی از دنیا رفت.

نوش‌آفرین انصاری - دبیر شورای کتاب کودک- با تایید این خبر، گفت: متاسفانه او امروز صبح(۱۴فروردین) ما را ترک کرد. این نویسنده از بهمن‌ماه دچار کسالت شد و در بیمارستان بستری بود، البته من اطلاع دقیقی از بیماری‌اش نداشتم.

او افزود: قزل ایاغ مقارن با روز جهانی کتاب کودک ما را ترک کرد، آن‌قدری به کودک، کتاب و ادبیات کودک علاقه داشت و تمام عمر خود را بر سر این کار گذاشت. از این بابت هم بسیار متاسف هستیم و تصمیم داریم بعد از رفع مشکل کرونا  و امکان تشکیل جلسه، جلسه یادبودی برای او داشته باشیم. قزل ایاغ کارهای بزرگی برای ادبیات کودکان کرد. او یکی از بزرگترین شخصیت‌های حوزه ادبیات کودک بود. روحش شاد باشد، شورای کتاب کودک و دوستداران ادبیات کودک امروز متأثر هستند.

ثریا قزل‌ایاغ متولد دی‌ماه ۱۳۲۲، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان که عضویت شورای‌ کتاب کودک و هیئت‌ علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران بود، مدتی  هم عضویت هیئت داوران جایزه  هانس کریستین اندرسن را برعهده داشت.

«نقش کتاب‌های‌ کودکان در همسازی کودکان معلول با جریان زندگی روزمره»، «فریاد مرا بشنو» نوشته میلدرد تیلور،  «راهنمای بازی های ایران»، «قصه‌گویی  و نمایش خلاق» از دیویی چمبرز،  «ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن؛ مواد و خدمات کتابخانه برای کودکان ونوجوانان»، «نوشتن برای کودکان»،از  مارگرت کلارک، «پرنیان و آب؛ با لالایی تا سرزمین خواب»،‌ «لالایی‌ها و ترانه‌های‌ نوازشی، از تولد تا سه سالگی» و «خواندن با کودک، از تولد تا سه سالگی» از جمله کتاب‌های او هستند.

پیام های درگذشت

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و علی‌اصغر سیدآبادی در پیام‌های جداگانه درگذشت ثریا قزل‌ایاغ را تسلیت گفتند.

 موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در پیامی درگذشت ثریا قزل‌ایاغ را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است: 

«ثریا قزل‌ایاغ نازنین دیگر نیست
تا بگوید، تا بگوید یک جهان عشق به کتاب دارد 
در کتاب زاده شده است و با کتاب زنده است
و همیشه کودک کتاب است و کتاب کودک است
ثریا قزل ایاغ دیگر نیست
او که پیامبری برای کتاب کودک بود 
و آن را چون همه پیامبران کتاب کودک، ترویج می کرد
با آگاهی و دانش. 
این تنها یکی از سیماهای وجود او بود
او بانویی آزاده بود که در همه عمر در حسرت جهانی آزاد و آباد زیست
و تلخ ترین روزهای زندگی اش بی گمان
پاییز و زمستان سال ۹۸ بود
ثریا قزل ایاغ نازنین دیگر نیست که 
با آن آوای گرم 
روز جهانی کتاب کودک را به همه ما شادباش بگوید
یادت سبز در برگ برگ کتاب های کودک و کودکانی که برای بهزیستن شان از جان مایه گذاشتی»

 علی‌اصغر سیدآبادی - نویسنده ادبیات کودک و نوجوان و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی -  هم در پی درگذشت این نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک نوشت: «بزرگ‌زنی در سکوت

ثریا قزل‌ایاغ، پژوهشگر و نویسنده و مترجم و چهره‌ موثر اما بی‌سر و صدای ادبیات کودکان ایران در روز جهانی کتاب کودک از میان ما رفت. سال ۱۳۷۷دبیری بخش کودک و نوجوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با من بود. پیش از آن داوران کتاب سال را حلقه‌ بسته‌ای تشکیل می داد. پیشنهاد دادم که آن حلقه را بازتر کنیم و پذیرفته شد و از خانم قزل‌ایاغ هم برای داوری دعوت کردیم و او پذیرفت.  برای من ۲۷ ساله نشست‌های داوری فرصتی برای آشنایی و آموختن از او بود. تسلط او به ادبیات کودک و نوجوان در میان کسانی که می‌شناختم و انصافش در داوری شگفت‌انگیز بود. چند ماه بعد در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان که من هم عضو هیات مدیره‌اش بودم، جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات کودک و نوجوان ایران آغاز به کار کرد. داوران آن جشنواره با رای مستقیم اعضا انتخاب می‌شدند و ثریا قزل‌ایاغ یکی از کسانی بود که با رای بالایی به عنوان داور انتخاب شد.....»/ایسنا

کپی