اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
جایزه آسترید لیندگرن به ‌هی‌نا بیک رسید

جایزه ویژه برای تصویرگری اهل کره‌جنوبی

جایزه ویژه برای تصویرگری اهل کره‌جنوبی

برنده نهایی یکی از مهم‌ترین جوایز کتاب و ادبیات کودکان در جهان عصر دیروز به صورت آنلاین اعلام و معلوم شد هی‌نا بیک برنده جایزه امسال استرید لیندگرن شده است.

 بیک انیمیشن‌های سینمایی قابل توجهی ساخته است و از عروسک‌های فیگوراتیو دست‌ساز و مینیاتوری و نورپردازی‌های حرفه‌ای برای ساخت انیمیشن استفاده می‌کند.

بیک تا به حال ۱۳ کتاب تصویری منتشر کرده که جوایز بسیاری دریافت کرده‌اند و به زبان‌های گوناگون ترجمه شده‌اند، یکی از موفق‌ترین آثار او یعنی نان ابری در سال ۲۰۱۱ به زبان انگلیسی و در سال ۱۳۹۳ به فارسی منتشر شد.

---

جایزه یادبود آسترید لیندگرن؛ برای بزرگداشت نویسنده محبوب و معروف سوئدی از سال 2002 برگزار می‌شود. جایزه نقدی آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، تقریبا برابر با  ۸۰۰ هزار دلار امریکا و ۵۸۰ هزار یورو، بزرگترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان است.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، یک جایزه ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران داده می شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می توانند به آن دست یابند. این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند صرف نظر از زبان و ملیت آنها اعطا می شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آنها باور داشت.

ایرنا

 

کپی