اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

دوسوم سدهای خاکی زنجان پُر شده است

دوسوم سدهای خاکی زنجان پُر شده است

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: تا کنون ۲۹ دستگاه سد خاکی با اعتبارات صندوق توسعه ملی توسط این اداره کل در مناطق مختلف استان احداث شده که هم‌اکنون مخزن دوسوم آن‌ها پُر بوده و در حال سرریز است.

جعفر بیات روز سه شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: مدیریت مخازن این سدها در شرایط کنونی، امری ضروری بوده و با توجه به دستور وزارت نیرو و ستاد مدیریت بحران استان، لازم است بهره‌برداران آن‌ها و به‌ویژه دهیاران و اعضای محترم شوراهای اسلامی روستاهای بهره‌بردار، مراقب باشند تا ضمن باز بودن مسیر سرریز سدها، لوله‌های تخلیه آن‌ها نیز باز و یک‌سوم حجم مخازن سدها برای مهار سیلاب‌های احتمالی فروردین‌ماه، خالی باشد.

وی اظهار داشت: تابلوهای اطلاع‌رسانی و هشدار شنا و تردد ممنوع در محل تمام سدها و سیل‌بندهای مخزنی احداثی، نصب شده اما متاسفانه در بعضی موارد توسط افراد ناآگاه، مخدوش و یا از بین رفته است.

بیات افزود: مسؤولیت وقوع حوادث ناگوار در محل بر عهده این افراد است زیرا این هشدارها برای پیشگیری از سقوط از ارتفاع و یا غرق شدن در مخازن سازه‌ها نصب شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تاکید کرد: بستر سدها و بندهای مخزنی، لغزنده و باتلاقی و دمای آب آن‌ها پایین بوده و شنا کردن در آن‌ها اکیدا ممنوع بوده در حالی که تاکنون مواردی از غرق‌شدگی افراد در آن‌ها اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به نقش پوشش مراتع و جنگل‌ها در جلوگیری از وقوع سیلاب‌ها، گفت: مطالعات صورت‌گرفته، ثابت کرده که موثرترین و ارزانترین عامل حفاظت، تقویت و پایدارسازی منابع آب و خاک سرزمین، پوشش گیاهی آن بوده و یکی از مخرب‌ترین عوامل از دست رفتن این منابع، ایجاد شخم موازی شیب در دامنه‌ها است.

بیات اظهار داشت: از مردم استان زنجان تقاضا می‌شود به توصیه‌های مدیریت بحران عمل کرده و از دخل و تصرف در مسیر آبراهه‌ها و رودخانه‌ها به شدت پرهیز کنند./ ایرنا

کپی