اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مصاف دولت با کرونا تعطیلی ندارد

مصاف دولت با کرونا تعطیلی ندارد
گروه سیاسی

۲۷ اسفند و در آخرین روزهای سال گذشته رئیس جمهوری تاکید کرده بود که دولت در ایام تعطیلات سال نو تعطیل نیست.

  حسن روحانی در تماس تلفنی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته بود: « دولت در تعطیلات عید تعطیل نیست و همه مسئولان به خدمت رسانی مشغول می باشند و از این فرصت استفاده کرده و تاکید می کنم چنانچه در خدمت درمانی به مردم و تامین نیازهای کادر درمانی در این ایام به مانع و یا مشکلی برخورد کردید سریعاً مسئولان و بویژه مسئولان ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را مطلع کنید تا برای رفع این موانع در اسرع وقت اقدام شود.»
حالا مروری بر خبرها و اقدامات مختلف دولت در روزهای گذشته حکایت از آن دارد که این وعده رئیس جمهوری مصداق و تحقق یافته است. در روزهایی که ویروس عالم گیر کرونا بسیاری از مشاغل را تعطیل و به نوعی همه را خانه نشین و همه تجمعات و مکان های عمومی را به تعطیلی کشانده است، دولت اما تعطیل نیست. اول اسفند ماه بود که خبر مبتلا شدن دو شهروند ایرانی در قم به ویروس کرونا به صورت رسمی اعلام شد و این در حقیقت به منزله ورود این ویروس خطرناک به ایران بود. اولین اقدام در سطح ملی برای مواجهه با آن ستاد ملی مقابله با کرونا بود که بعد از تصویب در شورای عالی امنیت ملی و تأیید رهبر معظم انقلاب تشکیل شد. رئیس جمهوری 4 اسفند ماه سعید نمکی را در حکمی مأمور به تشکیل این ستاد با ترکیب زیر کرد؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزریر کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سید عباس صالحی فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، عبدالعلی علی‌عسگری رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران و حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

---

با آغازبه کاراین ستاد که اولین جلسه رسمی آن 6 اسفند بود، تصمیم گیری ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و کنترل و مهار آن بر عهده این ستاد ملی گذاشته شد و به فرموده رهبری معظم انقلاب پیروی دستگاه های مختلف از این تصمیمات الزامی است. بیراه نیست اگر گفته شود تمرکز مجموعه مدیریتی کشور و در رأس آنها دولت از ابتدای اسفندماه  ماه تا حال حاضر متوجه مدیریت  و کنترل و مقابله با این بیماری بوده است. ستاد ملی کرونا تا کنون به اقتضای بررسی و سنجش های مختلف بهداشتی، اقتصادی و امنیتی  و ...تصمیم هایی گرفته که آخرین مورد آن طرح فاصله گذاری اجتماعی و تشدید برخی سخت گیری ها برای مهار ویروس کرونا بوده است.
بر همین اساس مجموعه دولت و در رأس آنها رئیس جمهوری هم از ابتدا عزم خود را برای مقابله جدی و البته منطقی با این بیماری عالم گیر جزم کردند. در همین راستا اعضای دولت در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، بهداشتی و امنیتی و دیپلماسی در روزهای ابتدایی سال هم دست از کار نکشیدند و اگر چه خود در قالب هیأت دولت یا ستاد ملی مقابله با کرونا دستور تعطیلی بخش ها یا مراکزی را صادر کردند اما این تعطیلی شامل حال خودشان نشد.
در چنین شرایطی است که رئیس جمهوری روز جمعه اول فروردین ساعت 9 در محل دفتر کار  خود حاضر می شود و در ارتباط ویدئوکنفرانسی ضمن گفت و گو با سه استاندار کشور ، با مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک فرماندهی پلیس راهور ناجا، سه بیمارستان و مرکز درمانی در استان‌های خراسان رضوی، گلستان و سمنان و همچنین یک واحد تولیدی پارچه‌های بیمارستانی یکبار مصرف و ماسک، در جریان اقدامات انجام شده برای درمان بیماران کرونایی و همچنین اجرای پروتکل‌های بهداشتی و کنترل ترددها و وضعیت راه های کشور در ایام تعطیلات قرار می گیرد.
از ابتدای سال نو تا روز دوشنبه 10 فروردین، سه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور شخص رئیس جمهوری برگزار شده است. در همین مدت هیأت دولت سه بار اقدام به تشکیل جلسه کرده و رئیس جمهوری در این بازه زمانی با استانداران استان های کرمانشاه، فارس، بوشهر، قزوین، آذربایجان شرقی، البرز، یزد، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی (دوبار)، تهران، گلستان و سمنان به صورت ویدئو کنفرانس ارتباط برقرار کرده تا از نزدیک هم در جریان رویدادها و گزارش های مرتبط با وضعیت کرونا قرار گیرد و هم دستورات لازم را به صورت مستقیم به نمایندگان عالی دولت در استان ها ابلاغ کند.
اگر چه در مواجهه با کرونا، جان مردم در اولویت قرار دارد و عمده تمرکز و تصمیمات ستاد ملی، دولت و قرارگاه بهداشتی نیروهای مسلح بر فراهم کردن شرایط برای حفظ سلامتی و جان مردم بوده است اما ویروس منحوس تبعات اجتماعی و اقتصادی هم به دنبال داشته است. بر همین اساس رئیس جمهوری 7 فروردین ستاد اقتصادی دولت را به خط می کند و در جلسه ای به بررسی آثار شیوع کرونا می پردازد و البته تصمیماتی هم برای جبران خسارت دیدگان می گیرد از جمله اینکه 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا قرار می گیرد یا اینکه حدود 5 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص می یابد و مقرر می شود در صورت موافقت، یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تامین نیاز بخش بهداشت و درمان و کمک به صندوق بیمه بیکاری برداشت شود. رئیس جمهوری در همین جلسه اعلام کرد که دولت برای آن دسته از کسب و کارهایی که بر اثر شیوع بیماری کرونا آسیب دیده اند، مشروط بر اینکه کارگر و یا کارگران خود را در این دوره زمانی اخراج نکرده باشند، تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته است.

همه اینها در حالی بوده که دولت در شرایطی وارد جبهه کرونا شده که پیش از این تحریم ها سختی هایی را بر دولت و ملت تحمیل کرده بود و قاعدتاً تداوم اعمال فشارهای امریکایی سختی مصاف دولت با کرونا را مضاعف می کند. نامه نگاری رئیس جمهوری در اولین روز از سال جدید با ملت امریکا و مخاطب قرار دادن وجدان آنها و تشریح برخی واقعیات انسانی را نیز باید در همان چارچوب اقدامات دولت علیه کرونا ارزیابی کرد. اقداماتی که تنها یک وجه ندارد و حوزه های مختلف از اقتصاد و امنیت گرفته تا بهداشت و سیاست خارجی و فرهنگی و اجتماعی را در بر می گیرد.
قاعدتاً وقتی سخن از دولت به میان می آید مراد تنها رئیس جمهوری و اقدامات او نیست و همه اعضا و همکاران در این جبهه فعال بوده اند. از پی گیری های اسحاق جهانگیری معاون اول و بازدیدش از بیماران کرونایی در بیمارستان، تا تمهیدات وزیر صنعت  و اقتصاد برای تأمین مایحتاج مردم و رایزین های مداوم دستگاه دیپلماسی وجلسات مختلف سازمان برنامه و بودجه و البته تلاش های کادر درمانی و پزشکان با هدایت وزارت بهداشت و ... بدین ترتیب در روزهایی که خیلی از ما در تعطیلات بسر می بریم و قرنطینه خانگی اختیار کرده ایم مجموعه دولت چه بسا بیش از پیش فعال است و در تدارک مهار و کنترل و در نهایت ریشه کنی کروناست. اگر چه در این میان گاهاً با انتقادها و بعضاً از سوی برخی رقبای سیاسی با کم لطفی هایی هم روبه رو شده اند، اما از تلاش دست نکشیده اند. مقایسه ای بین وضعیت ایران در مقابله با کرونا با وجود تحریم های سفت و سخت امریکا با برخی کشورهای اروپایی شاید آشکار کننده این واقعیت باشد که دولت با وجود برخی انتقادها در مقابله با کرونا کم نگذاشته و نمره قابل قبولی گرفته است.

کپی