اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

روز طبیعت را در خانه می مانیم

روز طبیعت را در خانه می مانیم
دکتر امیر محسن ضیایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

روز طبیعت و سیزده بدر سنت دیرینه و زیبای ما ایرانیان است. ایرانیان از هر فرصتی برای شادمانی و با هم بودن استفاده می کرده اند ، جشن ها و مناسبت های متعدد با نام های مختلف گویای این خوش سلیقگی و مایه پیوستگی ا جتماعی مردم این مرز بوم از دیرباز بوده است . راز ماندگاری و یکپارچگی این سرزمین نیز همین فرهنگ غنی و مملو از دانایی و خردورزی و در کنار هم بودن است.

 احترام و رفتار درست با طبیعت نیز ریشه در همین فرهنگ اسلامی ایرانی ما دارد توصیه ای بسیاری برای حفظ طبیعت از زبان بزرگان ما به یادگار گذاشته شده و سیزده بدر نوعی بازگشت به طبیعت و یادآوری  این نعمت بزر گ الهی است. ولی امروزه می بینیم جهان با چالش های بزرگ زیست محیطی روبروست که تقریباً همه آنها ریشه در توسعه های نامتقارن و دست اندازی غیر مسئو لانه و مسرفانه به طبیعت است. آنچه که در حوادث بزرگ طبیعی شاهد هستیم ناشی از همین بی مهری به طبیعت و نوعی پاسخ قهرامیز آن است، گرمایش زمین،سیل ها و خشکسالی های شدید و کم سابقه؛ بالا آمدن سطح روخانه ها و دریاها، آب شدن یخ های قطبی ، فرسایش و رانش زمین و بسیاری از رویدادهای نا خوشایند حیات انسان و جانوران را با مخاطره روبرو کرد ه است همه صاحب نظران معتقدند  راهی جز احترام به حریم طبیعت و بازگشت از مسیر نادرستی که انسان بخصوص در قرن اخیر پیموده است وجود ندارد. امسال جهان با چالشی بزرگ به نام بیماری کووید 19 روبرو شده است که تمامی ظرفیت علمی ، تجربی و فناورانه بشر را به چالش کشیده است.این بیماری بسرعت و بطور بی سابقه ای در حال گسترش است و همه جهان را با یکی از بزرگترین مخاطرات بعد از جنگ دوم جهانی روبه رو ساخته است . هم اکنون  مبارزه شدیدی به رهبری سازمان بهداشت جهانی بین این ویروس بسیار کوچک که مجموع جرم آن در همه کره زمین به بیش از 10 گرم نمی رسد و همه اندوخته علمی و پشتیبانی بشر در قرن حاضر در جریان است ،جان بیش از نیم میلیون از مردم دنیا از دست رفته و صدها هزار نفر بیمار گشته و هزاران نفر در بیمارستان ها بستریند ظرفیت تخت های ویژه و عادی در بسیاری از کشورها حتی توسعه یافته ها از تقاضای بستری بسیار کمتر است تعداد زیادی از پرسنل بهداشتی درمانی جان خود را بر سر پیمان گذاشته و در راه نجات انسان ها دیگر فدا شده اند ،هنوز در سیر بالارونده بیماری در بسیاری از کشورها من جمله در ایران عزیز ما هستیم هنوز هیچ دارو و واکسن مؤثری علیه این ویروس وجود ندارد تلاش های دانشمندان و مراکز پژوهشی در دنیا بشدت  و با همه امکانت در حال انجام است ولی تا رسیدن به دارو و یا واکسنی مناسب هنوز زمان زیادی در پیش است .

تنها راه جلوگیری از کشتار بیشتراین ویروس در حال حاضر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و جداسازی فیزیکی (Physical Distancing) است ما چاره ای جز این نداریم که تا رسیدن به شرایط مناسب این وضعیت را تحمل کنیم و به دیگران نیز همین توصیه را بنماییم ،چنین مبارزه ای به درگیر بودن مسئولانه همه مردم و در همه دنیا نیاز دارد این ویروس مرز، نژاد و فقر وغنا و عام و خاص نمی شناسد همه باید  با هم متحد شویم و زنجیره انتقال را قطع کنیم .
کشورهایی که در این زمینه قاطع تر و مسئولانه تر عمل کرده اند وضعیت بسیار بهتری  از دیگران دارند. مطمئن باشید اگربه عدد همه دستگاه های تلویزیونی که در خانه ها داریم دستگاه کمک تنفسی هم داشته باشیم نمی توانیم به بیماران بدحال خود  به حد کفایت خدمت دهیم .
در سال های گذشته ظرفیت تخت های ویژه و عادی ما تقریباً دو برابر شده اند همچنین دستگاه های سنگین تشخیصی ما نظیر سی تی اسکن و ام آر آی به حد قابل ملاحظه ای افزایش یافته اند ما کادر درمانی مناسب ماهر و وظیفه شناسی داریم ولی هیچ کدام از اینها در پاسخ به  خطر جدی این ویروس کافی نیستند  نه در ایران و نه در هیچ کشور توسعه یافته. لذا تنها راه ، تغییر رفتار مردم است. مردم ما نشان داده اند که اگر اطلاعات کافی و آموزش های درست به آنها داده شود بخوبی و بدرستی  و مبتنی بر خرد  و با همه ظرفیت به صحنه آمده و تغییر رفتار می دهند ما می توانیم زنجیره حیات این ویروس را بگسلیم به شرط اینکه همگی در خانه بمانیم.
این بیماری جز با این شیوه کنترل  نمی شود. پرسنل درمانی ما امروز در معرض مبارزه بزرگی برای حفظ جان مردم  هستند تلاشی ایثارگرانه که گاهی به از دست رفتن جان خود آنها منجر می شود. این تلاش را پاس داریم و در خانه بمانیم. امسال روز طبیعت را به نحو دیگری برگزار کنیم استفاده از فضاهای مجازی امکان ارتباط جمعی همه اعضای خانواده را بطور مستقیم فراهم آورده است .مطمئن باشیم اگر اندکی صبر کنیم زنجیره انتقال ویروس قطع شده و شدت بیماری مهار گشته و در زمانی قابل قبول به یک بیماری عادی تبدیل می گردد؛ بپذیریم زندگی پس از کرونا تغییر قابل ملاحظه ای خواهد کرد. قدرت خلاقیت خود را بکار گیریم و در این روزهای خانه نشینی تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم ما می توانیم با استعانت از رحمت پروردگار مهربان بخصوص در این ایام مبارک و همزمان با بهره گیری از ابزار و دانش متخصصان عزیزمان و رعایت توصیه های نظام بهداشتی کشور نشان دهیم ملتی هستیم با فرهنگ و درک بالا که این بیماری مهلک را مهار کرده ایم  همانطور که در برهه های مختلف تاریخ پر ماجرای این سرزمین نشان داده ایم. امیدوارم همه ما در این روزها با همدلی و رفتار مسئولانه از بار سنگین پزشکان ، پرستاران و سایر کادر حاضر در خط مقدم پیکار با این بیماری بکاهیم و خود و خانواده و عزیزانمان را به مخاطره نیندازیم.
روز طبیعت را در خانه می مانیم.

کپی