اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
گزارش «ایران» از تصمیم مردم برای شکست کرونا

سیزده بدر را در خانه می مانیم

سیزده بدر را در خانه می مانیم

با نزدیک شدن به روزسیزده بدر (روز طبیعت) و در میانه بحران کرونا همچنان کارشناسان حوزه سلامت هشدار می دهند اگرمردم روز سیزده بدر در خانه هایشان نمانند باید منتظر فاجعه باشیم.

  این نگرانی ها زمانی به اوج خود می رسد که  فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران می گوید  باید منتظر بالا رفتن آمار کرونا پس از بازگشت مسافران تهرانی باشیم؛ موضوعی که بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت آن را  بسیار خطرناک می دانند  و معتقدند اگر این افراد ناقل بیماری باشند و به راحتی در اجتماعات تردد کنند ما در روز سیزده بدر شاهد عواقب آن خواهیم بود. از همین رو باید تلاش کنیم  سیزده بدر امسال را متفاوت تر از هر سالی برگزار کنیم امسال سهم ما  از سیزده بدر ماندن در خانه و عمل به یک مسئولیت مدنی و ایجاد همبستگی اجتماعی است  تا  از این روزهای حساس و مرحله اپیدمیک بیماری عبور کنیم و  زنجیره  کرونا را شکست دهیم. گزارش های چهل روز  گذشته  نشان می دهد  ویروس کرونا روند عادی زندگی را مختل کرده و مشکلات غیر قابل جبرانی را برای برخی  شهروندان  به دنبال داشته است لذا برای آنکه از ابتلا به این بیماری در امان باشیم و از این خان به سلامت عبور کنیم لازم است روز طبیعت را مثل بقیه سنت هایی که در این ایام کنار گذاشتیم و اجرا نکردیم در خانه  بمانیم تا چرخه انتقال ویروس را در این روزهای کرونایی کاهش دهیم.  به هرحال تأکید مسئولان وزارت بهداشت هم بر این نکته است که چنانچه مردم در خانه هایشان نمانند و توصیه های بهداشتی را جدی نگیرند با موج جدید مبتلایان روبه رو خواهیم شد و همین مسأله اوضاع را وخیم تر خواهد کرد.
در اولین قدم برای در خانه ماندن، جانشین فرمانده پلیس راه تهران از تعطیلی کامل همه  تفرجگاه ها در روز طبیعت خبر داد و از مردم خواست برنامه ای برای این روز  نداشته باشند چرا که بر اساس دستورالعمل ها همه پارک ها و تفرجگاه ها در روز طبیعت بسته اند و پلیس تهران مبادی ورودی و خروجی شهر تهران را مسدود خواهد کرد . همچنین  به هیچ کس  اجازه ورود به داخل پارک ها و تفرجگاه ها داده نخواهد شد. در همین حال  انوشیروان محسنی بند پی، استاندار تهران نیز از چند روز گذشته از مردم استان تهران خواست که آیین روز طبیعت را در منزل برگزار کنند. انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران هم   از مردم  دعوت کرد تا  مراسم سیزده بدررا  در منازل خود برگزار کنند. از دیروز نیز فرمانداری ها و استانداری های شهرهای مختلف هم در گفت و گوهای خبری بر این نکته تأکید داشتند که مردم به هیچ وجه برای روز طبیعت برنامه ریزی نکنند  چرا که همه راه های ورودی تفرجگاه ها، مناطق تفریحی و دریا مسدود می شود.
از سوی دیگر دبیر ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا نیز نسبت به خروج مردم از منزل در روز سیزده بدر ابراز نگرانی کرد. دکتر جمشیدی چند روز پیش درباره پیش بینی وزارت بهداشت در مورد موج جدید شیوع کرونا اعلام کرد :  نگران سیزده‌بدر و خروج مردم از منزل هستیم و مردمی که در خانه ماندن را تحمل کرده‌اند، نباید خدای‌نکرده از منزل بیرون بروند، چون ما در جنگ تمام‌عیار با ویروس هستیم و اگر لحظه‌ای غفلت کنیم، ویروس به ما حمله‌ور خواهد شد و از کرونا ضربه خواهیم خورد.
سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران هم دیروز  با صدر اعلامیه ای اعلام کرد که تمامی میادین و بازارهای میوه و تره بار شهرداری تهران، روز چهارشنبه ۱۳ فروردین همزمان با روز طبیعت، تعطیل هستند و شهروندان می‌توانند مایحتاج مورد نیاز خود را روز سه ‌شنبه ۱۲ فروردین از این مراکز تهیه کنند.

کپی