اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

صنعت خبر در روزگار کرونا

صنعت خبر در روزگار کرونا
میترا جلیلی خبرنگار

بحران کرونا فشار زیادی به روزنامه ها و صنعت خبر جهان وارد کرده و دراین میان، روزنامه های محلی بیشترین ضربه را خورده اند. با توجه به این که بسیاری از کشورها دورکاری را دردستور کار خود قرار داده اند، بسیاری از رونامه ها هم راهکارهایی متفاوت در پیش گرفته اند. برخی از روزنامه های جهان انتشار نسخه های کاغذی را متوقف کرده و تنها به خبررسانی آنلاین اکتفا کرده اند اما برخی هم با وجود کاهش چشمگیر درآمد، همچنان در تیراژی کم منتشر می شوند و البته در این میان،خلاقیت هایی هم داشته اند.

به عنوان مثال در بریتانیا انتشار بخش عمده روزنامه های محلی west coast متوقف شده است که البته دلیل عمده آن کاهش درآمدهای این روزنامه هاست. برخی از این روزنامه ها در حال حاضر به صورت آنلاین منتشر می شوند ولی به دلیل کاهش درآمدهای حاصل از تبلیغات، برخی انتشار این روزنامه ها را در هاله ای از ابهام می دانند. گفتنی است که پیش از این 60 تا 80درصد از کل درآمد این روزنامه ها از طریق آگهی های تبلیغاتی تأمین می شد که عملاً با توجه به تعطیلی بخش های گردشگری، صنعتی و... در حال حاضر روزنامه ها ازاین درآمدها محروم هستند.
اگر بخواهیم نگاهی به روزنامه های امریکا داشته باشیم هم باید گفت که در کالیفرنیا بیشترآنها دیگربه صورت کاغذی منتشر نمی شوند یعنی یا به صورت آنلاین اخبار را در اختیار مردم قرار می دهند یا به طور کلی فعالیت خود را به بعد از بحران کرونا موکول کرده اند. لازم به ذکر است که صنعت روزنامه درامریکا از سال 2004 تاکنون با مشکلات بسیاری دست به گریبان بود اما روزنامه های محلی وضعیتی نسبتاً مناسب داشتند چرا که می توانستند همچنان جذب آگهی مناسبی داشته باشند. اما حالا در بحران کرونا این روزنامه ها هم غالباً تعطیل شده اند. اهمیت این موضوع تا آنجاست که تحلیلگران مؤسسه Newsonomics کرونا را تهدیدی جدی برای حیات روزنامه های کاغذی می دانند و تأثیر آن برصنعت خبر را از رکود و بحران اقتصادی سال 2008 نیز بدتر می دانند.
با این که روزنامه ها در کانادا و امریکا وضعیت مناسبی ندارند و تعطیل شده اند یا به صورت آنلاین منتشر می شوند استثناهایی نیز در این زمینه وجود دارد و باید گفت روزنامه هایی همچون واشنگتن پست،وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز و سیاتل تایمز هنوز منتشر می شوند.
در استرالیا نیز تعدادی از روزنامه ها به صورت آنلاین منتشر می شوند اما این بدان معنا نیست که شاهد انتشار روزنامه های کاغذی نیستیم. برخی روزنامه ها در این کشور دست به اقدام جالبی زده اند و صفحاتی را به روزنامه اضافه کرده اند تا در شرایط اضطراری امروز که دستمال توالت در این کشور کمیاب شده است، مردم بتوانند از آن استفاده کنند.
در امارات متحده عربی هم شاهد کاهش انتشار روزنامه های کاغذی هستیم و بیشتر به سوی روزنامه های آنلاین رفته اند. درعمان نیزهیچ روزنامه کاغذی منتشر نمی شود و در صورت انتشار آنلاین روزنامه ها هم تنها تا 30درصد نیروی کار اجازه حضور در دفاتر دارند. روزنامه ها در ترکیه و سایر کشورها نیز کم و بیش وضعیتی مشابه دارند.

کپی