اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

ردیابی عملکرد ورزشکاران با کفی هوشمند

ردیابی عملکرد ورزشکاران با کفی هوشمند
میترا جلیلی خبرنگار

گوگل تاکنون در زمینه فناوری‌های پوشیدنی با کمپانی‌های بزرگی همکاری داشته که از مهم‌ترین آن می‌توان به ژاکت هوشمند اشاره کرد. گوگل و لیوایز تحت عنوان پروژه Jacquard umbrella این ژاکت هوشمند را طراحی و تولید کردند تا از راه‌های ابتکاری و نوین برای هرچه هوشمندتر کردن لباس‌ها استفاده کنند.

این پروژه حالا یک محصول جدید را ارائه داده و این بار گوگل و آدیداس طی همکاری با یکدیگر کفی‌های کفش هوشمند GMR طراحی کرده‌اند تا مهارت‌های فوتبالیست‌ها ردیابی شود. این کفی‌ها که هم با گوشی‌های اندرویدی و هم با IOS سازگار هستند به تگ‌های Jacquardمجهز شده‌اند وازالگوریتم‌های ماشین یادگیری (machine-learning) بهره می‌برند. این کفی که درون کفش‌های ورزشی قرار می‌گیرد شامل شتاب سنج، ژیروسکوپ است و می‌تواند تعداد شوت‌ها و قدرت آنها، تعداد پاس‌ها و همچنین سرعت و فاصله توپ را اندازه‌گیری و سپس اطلاعات را جمع‌آوری و پردازش کند.
این کفی هوشمند هم برای فوتبالیست‌های حرفه‌ای و هم برای آماتورها قابل استفاده است و از آنجا که آدیداس همکاری گسترده‌ای را با EA Sports نیز آغاز کرده، کاربر می‌تواند امتیازات دنیای واقعی را به دنیای مجازی و اپلیکیشن FIFA Mobile انتقال دهد و در این بازی برای تیمش جایزه کسب کند.
به‌عنوان مثال اگر 40 شوت قدرتمند در محوطه جریمه(پنالتی) واقعی داشته باشد می‌تواند تعداد زیادی سکه در FIFA Mobile ذخیره کند. البته برخی هم علاقه‌ای به گیم ندارند و این اطلاعات می‌تواند در دنیای واقعی فوتبال به آنها کمک شایان توجهی کند. Jacquard tag توسط یک کابل یواس بی‌ در 60 تا 90 دقیقه شارژ می‌شود و نشانگر LED موجود روی این تگ میزان شارژ را به شما نشان می‌دهد. البته این نخستین ردیاب ورزشی در قالب فناوری‌های پوشیدنی نیست و پیش از این نیز کمپانی Playertek که در ساخت ردیاب‌های ویژه میادین ورزشی فعالیت دارد GPS‌هایی تولید کرده بود ولی امروزه رقابت بر سر تولید کوچک‌ترین ردیاب است. قیمت کفی‌های کفش GMR 35دلار است.

کپی