اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
سه گروه موسیقی اقوام و مدیر کل دفتر موسیقی از کنسرت‌های آنلاین «نوروزخانه» به «ایران» می‌گویند

موسیقی در خانه همه مردم

موسیقی در خانه همه مردم
نداسیجانی خبرنگار

با مجوز دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری شهرداری تهران و به همت مؤسسه فرهنگی هنری جام سبز، برج میلاد به مدت ۲ هفته میزبان هنرمندان برای اجراهای صحنه‌ای شده است.

   این کنسرت‌های آنلاین، ویژه برنامه «نوروزخانه» است که در دو شب گذشته امید حاجیلی و مهدی جهانی روی صحنه‌اش رفتند، امشب روزبه بمانی در آن اجرا خواهد داشت و در شب‌های بعد گروه استاد اسداللهی ۱۱ فروردین، رضا یزدانی ۱۲ فروردین، گروه رستاک ۱۳ فروردین، حمید عسگری ۱۴ فروردین، گروه گیل و آمارد (ناصروحدتی) ۱۵ فروردین، مهدی یغمایی ۱۶ فروردین، گروه ژوانا (سعدالله نصیری) ۱۷ فروردین، حمید حامی ۱۸ فروردین، لیان بوشهر ۱۹ فروردین، سینا سرلک ۲۰ فروردین، اشوان (اشکان خدابنده لو) ۲۱ فروردین، بدون حضور تماشاگر و پخش به صورت آنلاین از طریق سایت www.TVA.IR از ساعت ۲۱ روی صحنه خواهند رفت. این اجراها باتوجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، به منظور نشاط بخشی و رعایت حال شهروندان طراحی و اجرا می‌شود. در این میان اتفاق خوب و قابل ذکر توجه به موسیقی اقوام و فولکلور ایران است؛ فرصتی برای این گروه از هنرمندان که بتوانند با اجرای کنسرت آنلاین، موسیقی اقوام را هر چه بیشتر به مردم معرفی کنند. به نمایندگی از این دسته اجراها، از سه گروه خواستیم به «ایران» از ویژگی‌های این اجراهای مردمی بگویند. هم‌چنین از محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایده و شکل‌گیری این اجراها برای ما بنویسد.

قطعات خاطره‌انگیز آذری را خواهیم نواخت
وحید اسداللهی
از گروه موسیقی اسداللهی

بسیارخوشحالیم باردیگردرکنارمردم خوب کشورمان هستیم، البته این بار شرایط به گونه ای دیگر است و در این شرایط سخت لازم است برای مردم که درخانه مانده اند و هیچ تفریحی ندارند همراه با آنها باشیم. فرصتی برای کسانی که ادعا می کردند که در کنار مردم هستند و حالا باید بیایند و برای مردم بخوانند. بر این عقیده‌ام که برگزاری کنسرت های آنلاین اتفاق بسیار خوبی است و می تواند حتی تداوم داشته باشد و از هر سلیقه و گروه موسیقی در این اجرای مردمی شرکت کنند. هرچند برگزاری کنسرت آنلاین هنوز عادت مردم نشده است و واقعیت این است که برخی از مردم آشنایی و آگاهی کافی به فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی  ندارند، یا این امکان برای  آنها قابل دسترسی نیست و حالا فرصت خوبی است تا تلویزیون به‌عنوان رسانه ملی در این باره همکاری لازم را داشته باشد و قدم بردارد و یکی از شبکه های تلویزیونی را به اجرای کنسرت های آنلاین اختصاص بدهند تا این برنامه ها فراگیر شود اما متأسفانه صدا و سیما طی این سال ها هیچ نوع همکاری با هنرمندان موسیقی نداشته است. ما در کنسرت روز دوشنبه که به مدت تقریباً 70 دقیقه است تلاش می کنیم اجرای خوب و پر نشاطی را برای مردم داشته باشیم. البته همه گروه درکنار ما نیستند بطور مثال نوازنده های کمانچه و تار و دو خواننده گروه در شهرستان هستند و به دلیل بسته بودن راه نمی توانند درکنار گروه حضور داشته باشند اما قرار است در این اجرا در کنار ریتم های شاد موسیقی آذری، قطعات خاطره‌انگیزی را که بخشی از فرهنگ فولک ما هستند نیز اجرا شود.

کاش تلویزیون کنار هنرمندان بود
ناصر وحدتی
از گروه موسیقی گیل وآمارد

من در تهران زندگی می کنم و حدوداً بیست روز گذشته به گیلان دعوت شدم تا اجرای برنامه ای در یکی از شبکه های  استانی گیلان داشته باشیم اما وقتی متوجه شدم ویروس کرونا کشتار وسیعی در شهرهای این استان داشته و تعدادی از دوستانم نیز بر اثر این ویروس فوت کردند و علاوه بر آن حدود 20 نفراز بهترین پزشکان و پرستاران ما از میان‌مان رفته‌اند بسیار ناراحت بودم و هیچ انگیزه و اشتیاقی برای اجرای این کنسرت ها نداشتم و نمی توانستم در صورت مردم بخندم و کنسرت شاد برگزارکنم و درواقع روحیه اجرای این برنامه ها را نداشتم. با این حال وقتی متوجه شدم در فضای مجازی بسیاری از هنرمندان نگاه دیگری دارند و بر این نظرند که زندگی ادامه دارد و باید در کنار مردم بود و به آن‌ها روحیه داد تصمیم گرفتم این کنسرت را برگزار کنم. معتقدم نباید با برخی از اخبار کذب و عکس‌های نادرست دستکاری شده، روحیه مردم را در خانه ها از بین ببریم. بنابراین تصمیم گرفتیم که روزنه‌ای ایجاد شود تا این ملال و ناراحتی را از وجود مردم پاک کنیم. وقتی این موضوع پیشنهاد شد خیلی خوشحال شدم که می توانیم در برج میلاد بخوانیم و مردم را شاد کرده و به زندگی امیدوار کنیم و فکر می کنم این اتفاق نقش بسیار مؤثری در روحیه عمومی دارد. البته لازم است در این باره رسانه ملی هم همکاری داشته باشد تا همه مردم از دیدن این برنامه ها لذت ببرند. به هر حال شاید عده ای در روستاها و شهرهای دور افتاده باشند و دسترسی به اینترنت و شبکه های اجتماعی نداشته باشند. ما هنرمندان برای مقابله با بیماری کرونا مجبور هستیم بدون حضور تماشاگر این کنسرت‌ها را برگزار کنیم درحالی که پرونده های ما در دفتر موسیقی و برای مردم واضح و روشن است و قرار نیست روی صحنه کاری انجام بدهیم که مشکل‌ساز باشد؛ بنابراین این انتظار وجود دارد که رسانه ملی با هنرمندان همکاری داشته باشد.

صدای موسیقی اقوام را به گوش همه مردم ایران می‌رسانیم
فرزاد مرادی
از گروه موسیقی رستاک

برگزاری کنسرت آنلاین در این شرایط قطعاً اتفاق بسیار خوبی است و می تواند حتی تداوم داشته باشد. اجرای موسیقی و هر برنامه هنری در این روزها می‌تواند در روحیه دادن به مردمی که در خانه مانده اند و هیچ تفریح دیگری ندارند مؤثر باشد. ایده این کار را پیش از نوروز هم  مطرح کرده بودیم اما امکان اجرای آن وجود نداشت و خیلی خوشحالیم که حالا این فرصت فراهم شده است. نکته دیگر این است که موسیقی اقوام مخاطبان خاص خود را داشته و دارد و بسیار خوشحالیم که می توانیم در کنار دیگر گروه های موسیقی اقوام و در این روزهای سخت، در کنار مردم باشیم  و صدای موسیقی اقوام را به گوش همه مردم ایران برسانیم و شنونده برنامه ما باشند. البته انجام این برنامه برای ما یک ریسک است و به اعتقاد من اجرای کنسرت شبیه یک اجرای تئاتر است و حضور تماشاگران بسیار مهم و تأثیر گذار خواهد بود. البته ما روی صحنه درگیر استرس‌های اجرا نیستیم چرا که این قطعات را در استیج های مختلف بارها و بارها با هم اجرا کرده‌ایم اما حضور تماشاگر قطعاً حس و حال دیگری به ما خواهد داد. امیدوارم این اتفاق نتیجه خوبی داشته باشد و بتوانیم احساس و انرژی خود را به خوبی به مردم منتقل کنیم و همچنین امیدوارم این بیماری هر چه زودتر ریشه کن شود و بتوانیم کنسرت های خود را با حضور مردم اجرا کنیم. حسرت همیشگی هم همچون گذشته با ماست. سال های بسیاری  است که حضور اساتید و هنرمندان و اجرای برنامه های موسیقی همراه با ساز در تلویزیون  ممنوع شده است و امیدواریم برنامه کنسرت های آنلاین فتح بابی باشد تا  شاهد اجرای موسیقی و نشان دادن ساز در رسانه ملی باشیم.

کپی