اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

جهان‌گشایی و جان‌گیری کرونا

جهان‌گشایی و جان‌گیری  کرونا
مهدی شفیعی مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران

کرونا، نقشه‌ی جهان را درنوردیده است و فراتر از دانش انسان امروز، به جهان‌گشایی و جان‌گیری مشغول است. نظام تقابل با این بیماری اگر چه درابتدا غافلگیر شد اما با غلبه‌ی مدیریت بحران و تاکید بر پروتکل‌های پزشکی، تصمیمات مشوش و متنوع جای خود را به گزاره‌های الزام‌آور حقوقی و حقیقی داد.

  یادآوری مسئولیت‌های شهروندی و ضروریات زیست جمعی، مهم‌ترین بخش تقابلی این وضعیت می‌توانست باشد که در بسیاری ازاوقات به غلط، مردم را مُهره‌ی مقصر فراگیری بیماری معرفی می‌کرد. قصوری که بخش غالب آن متاثر از  فرافکنی‌های مرسومی است که فقط و فقط وقت طلایی تجمیع توان و تجربه‌ی متخصصان را به تعویق می‌انداخت . آن چه در این بین بیشتر به بی‌اعتمادی و اضطراب مضاعف مردم منجر می‌شد سبقت متولیان و متصدیان سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی از متولی موظف امر در توزیع خبری و گزارش وضعیت بود. دغدغه‌‌ای که شائبه‌ی تسویه حساب‌های سیاسی را دامن می‌زد. آن چه در این بحران، اغتنام خود را اثبات کرد رسالت رسانه‌‌ای و سلامت خبری بر مبنای توانش روانی مخاطبان بود. در بسیاری از بحران‌های پشت سر، اهمیت علم ارتباطات و جایگاه متخصصان آن در مدیریت‌های کلان سیستمی مورد تاکید قرار گرفته بود اما آمایش مواجهات خبری و چالش‌های تصمیمی و اختلافات آماری در طی همین دوره‌ی زمانی محدود نشان می‌دهد که مدیران باید با تقویت ساختار سیستم‌های ارتباطی خود که متاثر از انتخاب‌های مطلوب و به کارگیری متخصصان روزآمد است خود را از اشتباهات آماری که در تضاد با واقعیات و الگوهای مسلّم است بر حذر دارند. مردمی را متصور باشید که به مطالعه‌ی خبری، شیوه‌ی دفاعی خود را در برابر بیماری تغییر می‌دهند و با تکذیب همان خبر و یا تصحیح گزارشی به اعمال شیوه‌ای دیگر دعوت می‌شوند. رسانه‌های بسیاری در این نابسامانی و ناهمگونی کوشیدند مُسکن خبری مخاطبان باشند و با دعوت به آرامش، صحیح‌ترین الگوهای خبری و کانال‌های آماری را انتخاب کنند و موزّعان نیک‌خواه مردم در تشویش‌های خبری و شیطنت‌های رسانه‌ای باشند. این مهم در شرایطی، ارزشمند تلقی می‌شود که برخی رسانه‌ها که در آغاز بحران، بر طبل طنز و طراحی سیاسی کرونا می‌کوبیدند در ادامه‌ی راه با مقصر جلوه دادن مردم و بزرگ‌نمایی‌های آسیب‌افزا، مخرّب آرامش عمومی بودند.
کرونا همه‌ی ما را به مرگ عزیزان، استهلاک نیروی انسانی به ویژه کادر درمانی و تنگناهای اقتصادی آزرد و خواهد آزرد اما بی هیچ شک و شائبه‌ای، این  رویکرد ضروری را حاکم خواهد کرد که به‌گزینی افراد در فرصت‌های مدیریتی باید فارغ از دریافت‌های سیاسی و الگوهای منسوخ ارتباطی صورت بگیرد و مسئله‌ی اصلی همه‌ی ارکان تصمیم گیری، مصلحت مردم باشد و بس. تمکین به گزاره‌های صادره از جانب متصدیان منتخب و تقویت بدنه‌ی درحال تقابل با یک بحران عمومی به قدر کفایت و مشارکت خودکار در مبارزه با ابتلائات صرف نظر از تعصبات سازمانی و ساختاری از مهمترین تظاهرات این روش و منش است.

کپی