اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

به مناسبت میلاد فرخنده علی بن الحسین، امام زین العابدین(ع)

دعا،آرام بخش انسان در سختی ها

دعا،آرام بخش انسان در سختی ها
اسماعیل علوی

دعا روح انسان را صیقل و جلا داده و جان آدمی را مستعد پیمودن طریق تزکیه و اعتلای نفس، همچنین مهیای عبورازدوره های ترس ونگرانی می‌ کند. از اینرودعا بخشی از مناسک کلیه ادیان الهی بوده و در بازسازی روح و جان انسان در راستای تحمل وگذراز دوره های مشقت وکاستی دارای آثارشگرفی است.

 آنچنانکه  برای رسیدن انسان به آرامش و تسکین وحفظ تعادل درشرایط بحرانی حکم شاهراهی  را داراست که به سرعت آدمی را به مقصد می‌رساند. با آنچه  در آثاروضعی دعا ذکرشده، سرّ اینکه چراخداوند این نعمت را به بندگانش ارزانی داشته، آشکار می‌شود. زیرا کدام نعمت والاتر و گرانمایه‌تر ازفرصت گفتگو با خالق هستی و تجلی آن در جان و روح آدمی است.  دعا شرافتی است که خداوند متعال به بندگان نیازمند خود عنایت فرموده تا ضمن آن با حفظ تعادل وآرامش بتوانند در عین کسب تعالی روح، دوره های سخت زندگی را پشت سر نهاده و بادرک ماهیت پدیده های طبیعی و اجتماعی  نسبت خود با آن ها را نظم وسامان بخشند. براین مبنا قرآن کریم مجموعه ای از نیایش ها را در فصیحترین عبارات در خود جای داده و طریق  بندگی درپیشگاه ربوبی را تعلیم نموده است. پس از قرآن کریم امام علی بن الحسین (ع) بیشترین اهتمام را در تبیین دعاهای گوناگون به کار بسته که در مجموعه ای با نام صحیفه سجادیه گردآمده است.این مجموعه صندوقچه ای از ذخایر معنوی است که از آن با عناوین« زبورآل محمد(ص)»،«اخت القرآن» و« انجیل اهل بیت(ع)» نیز یاد می شود. امام سجاد (ع) ضمن دعاهای مختلف ودر قالب شورانگیزترین عبارات، طریق راز ونیاز با خالق هستی وطرح حاجات وکاستی ها را آموزش داده وعلاوه بر به پرواز درآوردن روح، فرصتی برای تدبیر امورنیز ایجاد می نماید، تا آدمی با صبر وشکیب از طوفان شدائد به سلامت درگذرد.

امام علی بن الحسین، زین العابدین(ع) چهارمین اختر تابناک آسمان امامت وهدایت در پنجم شعبان  سال 38 (ه.ق) در مدینه  منوره متولد و در دامان  علم و تقوا و فضیلت پرورش یافت و سرآمد مردمان عصر خویش بود. همعصران آن حضرت، او (ع) را گرامی داشته  و براین مطلب که کسی در فضیلت و علم وتقوا به ایشان نمی‌رسید، اتفاق نظر داشتند و با تعابیری همچون «الگوی زاهدان»، «سرور تقواپیشگان»، «پیشوای مؤمنان» و... از آن حضرت(ع) یاد می کردند.
امام سجاد(ع) از بردبارترین مردم بود وافراد ضعیف و فقیر  جامعه را گرامی می داشت و با آنان نشست و برخاست می‌نمود و مراقب بود به هیچ وجه کرامت انسانی آنان به دلیل فقر و نداری خدشه دار نشود. در همین راستا هنگامی که چیزی به کسی می‌داد با آن فرد مصافحه و روبوسی کرده و با القای روابطی دوستانه و صمیمی میان خود و فرد کمک گیرنده مانع از آن می‌شد که طرف مقابل احساس حقارت کند. همچنین آن حضرت با بیچارگان، درماندگان، ایتام و سایر اقشار با مهربانی برخورد کرده و موجبات خشنودی آنان را فراهم می‌ نمود.
امام سجاد(ع)  با تشخیص نیاز مسلمانان به جنبه‌های معنوی، به رابطه‌ای  عاطفی  میان مسلمانان و خداوند یکتا از طریق دعا دامن زد و الگوی مناسبی برای آنان بود تا در پیشامدها و مشکلات زندگی همچون تکیه‌گاه امنی به دعا پناه ‌آوردند و از این طریق به عظمت معنوی خود بازگشته و به  مجد و اصالت  دست یابند. میلاد مسعود برجسته‌ترین روح ستایشگر، حضرت امام سجاد(ع) بر عموم مسلمانان جهان مبارک باد.

کپی