اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

نخست وزیر ایتالیا هشدار داد، اگر اتحادیه اروپا پاسخ مناسبی برای این چالش نداشته باشد، بنیان خود را از دست می دهد

کرونا ساز جدایی ها در اروپا را کوک کرد

کرونا ساز جدایی ها در اروپا را کوک کرد
بنفشه غلامی

ویروس کرونا بعد از تأثیرات مخربی که بر سلامت و اقتصاد جهان داشته است، هر روز بیش از روز قبل آثار خود را بر عرصه کلان سیاسی جهان به نمایش می گذارد .

   در امریکا، «دونالد ترامپ» را در چالش با بزرگترین آزمون دولت خود قرار داده است و در آفریقا دولت ها را بخاطر نوع رفتارشان با مردم در شرایط محدودیت عبور و مرور وارد چالش حقوق بشری کرده است. در این میان وضعیت اروپایی ها که بیشترین آسیب ها را از کرونا دیده اند، وخیم تر است و صدای پای جدایی از هر گوشه از قاره سبز بلندتر از قبل شنیده می شود و برخی از اعضای اتحادیه اروپا به پا گذاشتن در مسیری که بریتانیا با برگزیت رفت، می اندیشند.
در حالی که تمایل به جدایی از اتحادیه اروپا بصورت زمزمه وار در اروپا شنیده می شود، دیروز «جوزپه کونته»، نخست وزیر ایتالیا که کشورش با گذشتن از مرز 10 هزار قربانی وضعیتی وخیم تر از دیگران را تجربه می­ کند اما به جای اینکه شاهد کمک از دوستان اروپایی خود باشد، تجهیزات پزشکی ارتش روسیه را در خیابان های شهرهایش می بیند، این زمزمه را فریاد زد. به گزارش سایت شبکه خبری «دویچه وله»، نخست وزیر ایتالیا همچون رهبران کشورهای آسیب پذیر دیگری همچون اسپانیا، پرتغال و یونان خواهان وام هایی با بهره ای اندک از اعضای ثروتمندتر است تا بتواند با ویروس کرونا مبارزه کند. اما هنوز پاسخ مثبتی در این خصوص دریافت نکرده است. «جوزپه کونته» در مصاحبه ای که روزنامه «ایل سول 24 اور» با وی انجام داد، با تأکید بر اینکه اگر ایتالیا موفق به گرفتن وام نشود، نسل های آینده این کشور باید هزینه آن را بدهند، گفت: « اگر اروپا نتواند پاسخ مناسبی برای این چالش بی سابقه داشته باشد، مقابل چشم شهروندانش بنیان خود را از دست خواهد داد.»
او پس از آن چنین سخنان تندی را به زبان آورد که در ویدئو کنفرانس روز پنج­شنبه بین سران اروپا وارد چالش جدی با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان شد و وقتی مقاومت مرکل مقابل درخواست کشورهای فقیرتر برای وام را دید، به اتحادیه اروپا ده روز فرصت داد تا راه حلی جایگزین پیدا کنند تا این کشورها از جمله ایتالیا از این موقعیت سخت رهایی یابند. این در حالی است که سایر کشورهای فقیر نیز با تأمل درحال نگاه کردن به فرجام ایتالیا هستند و در این میان درخواست های «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر حفظ اتحاد اروپایی بی ثمر به نظر می رسد. این وضعیت ناظران را به یاد وضعیت اروپا در بحران اقتصادی 2008 و ورشکستگی یونان و سکوت اروپا می اندازد.

تست کرونا برای آینده «ترامپ»
ویروس کرونا اگر در اروپا تبدیل به پتکی شده که در حال تخریب ستون های اتحاد اروپایی است، در امریکا تبدیل به تیشه ای شده که آینده سیاسی «دونالد ترامپ» را هدف گرفته است. رئیس جمهوری امریکا در مدت اندکی که از ورود ویروس به کشور می گذرد، تصمیم های اشتباه بسیاری گرفته است. از همین رو در سال انتخاباتی که می تواند منجر به دومین دور حضور او در کاخ سفید شود، کرونا را رقیبی سخت تر از دموکرات ها می بیند. البته اشتباه های او همچنان هم ادامه دارد. به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین» در حالی که آمار مبتلایان به کرونا در امریکا تا عصر دیروز به 123 هزار نفر رسیده است، «ترامپ» دیروز با وجود درخواست های مقامات سه ایالت نیویورک، نیوجرسی و کانکتیکات که در حال نبرد سنگینی با ویروس کرونا هستند، اعلام کرد: «قرنطینه این ایالت ها لازم نیست و بعد مشورت با فرمانداران ایالتی، دستور اعمال سیاست های سختگیرانه در خصوص منع سفر و رفت و آمد را صادر کردم.» البته شاید بیش ازهرکس «اندرو کومو»، فرماندار ایالت نیویورک انتظار چنین تصمیمی را از سوی رئیس جمهوری امریکا داشت. فرماندار نیویورک که می گوید، بیش از یک ‌سوم قربانیان کرونا در امریکا متعلق به این ایالت هستند، قبل از توئیت «ترامپ» با وی صحبت کرده و گفته بود در این مذاکرات هیچ حرفی از قرنطینه نیویورک به میان نیامده بود. با این حال خود وی نیز موافق نظر ترامپ است و می گوید این کار باعث هرج و مرج در قلب اقتصادی امریکا می شود. به نوشته «فایننشال تایمز» این همان دیدگاهی است که ترامپ نیز دارد و می خواهد با هر بهایی که شده، اقتصاد را که نقطه قوت کارنامه سه سال گذشته او است حفظ کند. بنابراین حتی اگر ادامه فعالیت نیویورک منجر به شیوع بیشتر کرونا در امریکا شود، نمی خواهد بورس را از دست بدهد.

مشکلات حقوق بشری کرونا برای آفریقا
کرونا برای شماری از کشورهای آفریقایی که این روزها تصاویر مأموران امنیتی آنها در حال کتک زدن کسانی که قرنطینه را رعایت نکرده اند، باعث دردسرهای حقوق بشری شده است. در این میان وضعیت کنیا سخت تر از دیگر کشورهای قاره سیاه است. در پی انتشار گزارش های وسیع از برخورد خشونت آمیز پلیس کنیا با کسانی که منع آمد و شد کرونایی را رعایت نمی کنند، گروه های حقوق بشری «استفاده غیر ضروری و بیش از حد از زور» توسط این نیروها را محکوم کردند.این واکنش ها پس از آن صورت گرفت که مأموران امنیتی کنیا در شهر مومباسا به مسافرانی که از کشتی پیاده شده بودند، گاز اشک آور شلیک کرد تا زودتر به خانه های خود بروند. کنیا تاکنون 38 مورد از ویروس کرونا را تأیید کرده است.

 

کپی