اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک در گفت و گو با "ایران"

هیچ یک از پرسنل کهریزک به خاطر کرونا ترک کار نکرده‌اند

هیچ یک از پرسنل  کهریزک   به خاطر کرونا  ترک کار نکرده‌اند

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک خبرمنتشر شده در فضای مجازی درباره ترک کار پرسنل آسایشگاه کهریزک به دلیل بیماری کرونا را تکذیب کرد.

  محمدرضا صوفی نژاد در گفت و گو با «ایران»  گفت متأسفانه برخی افراد یا  گروهی با انتشار اخبار کذب در فضای مجازی به جای آرام کردن فضا  بیشتر  اضطراب، استرس، خشم و بی اعتمادی را به جامعه القا می‌کنند این در حالی است که  همه مسئولان   و کادر درمانی  کشور  در تلاشند شرایط را برای غلبه بر بیماری کرونا  آن هم با کمترین آسیب فراهم کنند   وی افزود  کهریزک بزرگترین مرکز توانبخشی خیریه کشور است که ۱۷۵۰ سالمند، بیمار مبتلا به ام اس و معلول جسمی حرکتی و ضایعه نخاعی را تحت پوشش قرار داده است.  او گفت : بیماری کرونا در تک تک استان‌ها و شهرهای کشور و بسیاری از کشورهای جهان گسترش یافته است. بدیهی است در این وضعیت، جمعیت تحت پوشش کهریزک که آسیب پذیرترین گروه در برابر این بیماری شناخته می شوند نیز از ابتلا به آن درامان نمانده‌اند. اما ما توانستیم با فراهم کردن امکانات، میزان ابتلا را به حداقل برسانیم.  صوفی نژاد اظهار داشت  در 17 آسایشگاه ۱۰۰ نفره و در شرایطی که سالمندان در کنار یکدیگر مستقر هستند و زندگی می کنند، شرایط را به گونه‌ای کنترل کرده‌ایم که از ابتدای اسفند تا کنون تنها ۸ نفر بر اثر بیماری کرونا در گذشته‌اند. مدیرآسایشگاه کهریزک درباره ترک کار پرسنل این مرکز گفت : هیچ یک از پرسنل ترک کار نکرده‌اند بلکه از همان روزی که اولین نمونه مثبت در مرکز مشاهده شد، برای حفاظت جان مددجویان و پرسنل ، تعدادی از کارمندان بخش اداری، فضای سبز و افرادی که نیاز جدی به حضور آنها در مرکز وجود نداشت را مرخص کردیم‌. سایر افراد یعنی آن دسته که با سالمندان تماس چهره به چهره داشتند مانند بهیاران، پرستاران، مادر یاران و پرسنل خدمات که به صورت ۲۴ ساعت شیفت و ۴۸ ساعت استراحت در مرکز فعالیت داشتند را با تغییر شیفت به صورت ۱۵ روز فعالیت و ۱۵ روز استراحت به کار گماردیم. در این شرایط اگر فردی مبتلا شود، تا بهبودی کامل در قسمت قرنطینه مرکز می ماند و خانواده وی نیز از ابتلا به بیماری مصون می مانند. اگر شخصی هم در خارج از مرکز علائم بیماری را در خود مشاهده کند دیگر وارد مرکز نخواهد شد و جان مددجویان را به خطر نمی اندازد. او با تأکید بر اینکه تاکنون از میان پرسنل هیچ مورد مرگ و میر نداشته‌ایم افزود هیچ یک از پرسنل موظف با وجود سختی شرایط ترک کار نکرده‌اند و شرایط داخل مرکز با نظارت شدید و سخت‌گیرانه تحت کنترل است. صوفی نژاد درباره برگزاری جشن پایان سال نیز گفت : تمامی جشن‌هایی که از سوی خیرین و مرکز خیریه کهریزک برای ایام نوروز تدارک دیده شده بود متوقف شد. امسال نه تنها هیچ جشنی نداشتیم بلکه از کمک خیرین و افرادی که به صورت داوطلب وارد مرکز می‌شدند نیز ممانعت کردیم تا بتوانیم میزان شیوع بیماری را کاهش دهیم.

کمک 3 میلیارد تومانی  به کهریزک
علی نعمتی مدیر سازمان بهزیستی شهر ری هم  با تکذیب خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ترک کار پرسنل کهریزک به دلیل شیوع کرونا به «ایران» گفت: در شرایط فعلی برای عبور از بحران شیوع بیماری کرونا در کشور نیازمند تشریک مساعی و هم افزایی همه نهادها و ارگان‌ها و همچنین اقشار مختلف جامعه هستیم. از این رو انتشار اخبار کذب نه تنها کمکی به عبور از بحران نخواهد کرد بلکه به تشویش اذهان عمومی و افزایش ناامیدی و بی اعتمادی در جامعه دامن می‌زند.
وی افزود : افراد مستقر در آسایشگاه خیریه کهریزک به دلیل شرایط جسمی و سنی در گروه آسیب پذیرترین اقشار جامعه قرار می‌گیرند، به همین دلیل با نگاهی ویژه خدمات متفاوتی  به این افراد ارائه شده و خواهد شد. در این راستا علاوه بر اجرای دستورالعمل‌هایی که صادر شده تلاش کردیم با مراقبت هرچه بیشتر و ارائه خدمات توانبخشی دقیق‌تر در مرکز از جان مددجویان بیش از پیش محافظت کنیم.
نعمتی تأکید کرد : در راستای حفاظت و ارائه خدمات مراقبتی و توانبخشی نه تنها از همه توان پرسنل کهریزک استفاده می کنیم بلکه از وزارت بهداشت که متولی سلامت جامعه به شمار می‌آید، درخواست کردیم تیمی در کنار تیم بهداشتی و مراقبتی مرکز قرار گیرد. این مهم با کمی تأخیر و تعلل صورت گرفت. اما خوشبختانه هم اکنون ما از خدمات نیروهای کارآزموده، متخصص و حرفه‌ای وزارت بهداشت و هلال احمر در کهریزک برخورداریم. مدیر بهزیستی شهر ری خاطرنشان می‌کند: با وجود اینکه بیماری کرونا خاموش و خزنده است و متأسفانه هنوز به پیک بیماری در کشور نرسیده‌ایم، اما توانسته‌ایم با تلاش‌های شبانه‌روزی و قرنطینه‌های مناسب از جان مددجویان حفاظت کنیم و با حداقل آسیب به نتیجه مطلوب برسیم. وی در پایان  با اشاره به کمک‌های  دریافتی  برای مقابله با بیماری کرونا اظهار داشت : مواد بهداشتی محافظتی و همچنین مواد ضدعفونی ارسالی توسط صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، همچنین ۳ میلیارد تومان کمک مالی بنیاد مستضعفان و کمک‌های متعدد بهزیستی کشور توانست بخشی از مشکلات این مرکز را رفع کند، اما ما همچنان از کمک و خدمات پرسنل پرستار و بهیار استقبال می‌کنیم.

کپی