اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

وزیر صنعت، معدن و تجارت: شرکت‌های صنعتی و معدنی ۱۳۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا کمک می کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت: شرکت‌های صنعتی و معدنی ۱۳۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا کمک می کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی کشور بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان برای تهیه اقلام بهداشتی وارداتی و توزیع رایگان آنها مشارکت کردند.

رضا رحمانی در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا تلاش شد تا تولیدات مواد شوینده و بهداشتی مرتبط با درمان و پیشگیری از این بیماری را چند برابر و به صورت سه شیفته شود تا مشکلی در تأمین این اقلام در کشور نباشد.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به عنوان سال "جهش تولید" توسط رهبر معظم انقلاب، گفت: سال جهش تولید در واقع تکمیل کننده سال "رونق تولید" است و فرصت بی نظیری برای ارتقای تولیدات کشور فراهم می آورد.
وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه پارسال تولید در اکثر حوزه‌ها در نقاط مختلف کشور رونق یافته و امسال این روند باید تقویت شود و با جدیت بیشتری دنبال شود، تاکید کرد: در حوزه ساخت داخل، تکمیل زنجیره فلزات اساسی، روش‌های نوین تامین مالی و سیستم‌های نوین تجاری و غیره کارهای خوبی انجام شد.

رحمانی یادآور شد: فرمایش رهبر معظم انقلاب برای نامگذاری امسال، نشانگر این موضوع است که مجموعه اقدامات انجام شده خوب بوده اما هنوز ظرفیت‌های بیشتری در کشور وجود دارد که باید فعال شوند.

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به بخشی از اقدامات اساسی انجام شده در حوزه معادن در سال ۹۸، اضافه کرد: در حوزه معادن ظرفیت‌های کم نظیری در کشور وجود دارد و ایران جزو ۱۰ کشور برتر جهان است و باید ظرفیت‌های شناسایی شده بیش از پیش فعال شوند.

وی مروری بر اقدامات جدی وزارت صمت در تقویت ساخت داخل در سال ۹۸ داشت و تاکید کرد: نهضت ساخت داخل به رکنی اساسی در تقویت خودباوری در صنعت کشور تبدیل شده و ضرورت دارد اقدامات زیربنایی در حوزه ساخت داخل در سال جهش تولید نیز تکمیل شود.

توجه به بازار داخل و تقاضای داخلی پیشران برنامه‌های امسال

رحمانی با اشاره به بخش دیگری از فرمایشات رهبری مبنی بر ضرورت توجه به بازار ۸۰ میلیونی داخل، بیان کرد: ظرفیت بزرگی برای افزایش تولیدات در راستای تامین بازارهای داخلی کشور وجود دارد و امسال توجه بیشتری به این بخش خواهد شد و در واقع توجه به بازارهای داخلی و تقاضای داخلی پیشران توسعه اقتصادی ما خواهد بود.

وی موضوع صادرات را در تداوم برنامه های سال رونق تولید واجد اهمیت برشمرد و افزود: امسال همزمان با لحاظ ظرفیت های موجود در بازارهای داخلی، باید پیرو گام های موفق برداشته شده در سال ۹۸، صادرات غیرنفتی و فرصت های بزرگ آن در تحقق "جهش تولید" مورد توجه ویژه ای قرار گیرد و موضوع مدیریت واردات و مدیریت تقاضای داخلی با هماهنگی معاونت طرح و برنامه و معاونت های حوزه بازرگانی وزارتخانه در دستور کار باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به موضوع طرح‌های آماده افتتاح امسال اشاره کرد و گفت: سازمان‌های توسعه ای و بخش خصوصی سرمایه گذاری‌های خوبی در طرح های صنعتی و معدنی داشته‌اند که امسال این طرح‌ها مورد بهره برداری قرار می گیرند و برخی از این طرح‌ها مانند آلومینیوم جنوب، طرح های فولادی و مس تاثیر شگرفی بر اقتصاد و تولید ملی خواهند داشت.

وی با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی اخبار امیدبخش و اقدامات انجام شده برای امیدواری مردم، بیان کرد: مردم مطمئن باشند که کشور توانایی‌های بالایی در بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی دارد و در همین شرایط شیوع بیماری کرونا، بسیاری از واحدها برای تغییر خطوط تولیدی و تولید محصولات مرتبط با کرونا اقدام کردند، جریان تامین کالا تداوم دارد و فقط باید با اطلاع رسانی درست مردم را به آینده امیدوار کرد./ وزارت صنعت، معدن و تجارت

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی