اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
شوک جمعیتی نوروزی در محروم‌ترین استان کشور

سیستان و بلوچستان نگران موج دوم کرونا

سیستان و بلوچستان نگران موج دوم کرونا
شیما جهانبخش

سیستان و بلوچستان که کمترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را داشت در همین تعطیلات نوروزی، یکباره با دو شوک جمعیتی مواجه شد و آمار مبتلایان به کرونا در این استان هم بالا رفت.

 شوک اول شیوع یک باور غیر علمی و اثبات نشده بود که گرما کرونا را از بین می برد. بخاطر  این باور خیل زیادی از مسافران نوروزی قبل از اعمال محدودیت‌های سفر،  بار خود را به مقصد سیستان و بلوچستان بستند و این استان همیشه محروم یکباره برایشان عزیز شد! اتفاق بعدی مهاجران خارجی افغانی و پاکستانی بودند که از ترس کرونا در ایران و همچنین آغاز نوروز قصد بازگشت به کشورهای خود را داشتند. همه آنها برای بازگشت به کشورشان به سیستان و بلوچستان آمدند. حالا مسئولان و مردم نگران موج دوم کرونا در محروم ترین استان ایران هستند. منطقه‌ای که به دلیل زیر ساخت‌های نامناسب بهداشتی ،  در برابر کرونا بسیار آسیب پذیر است.
نگرانی از  موج دوم  کرونا
»احمد علی موهبتی»، استاندار سیستان و بلوچستان در گفت و گو با «ایران» ازجهش تعداد بیماران در استان ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: تا کنون با مساعدت وزارت بهداشت و همکاری مردم و کادر درمانی اقدامات بسیار مطلوبی صورت گرفته  اما ورود تعداد زیادی مسافر باعث افزایش موارد مثبت ویروس در این منطقه شده و ما نگران بروز موج دوم  بیماری در منطقه هستیم.  مردم باید بدانند اگر  اصول بهداشتی را رعایت  نکنند و مسافرت‌ها ادامه یابد، موضوع بیماریابی و جداسازی بیماران و همچنین مدیریت گذرگاه‌های مرزی به درستی انجام نشود با مشکلات متعددی رو برو خواهیم شد.
موهبتی با تأکید بر ضعف زیرساخت‌های توسعه‌ای در استان خواستار جذب بیشتر امکانات و منابع ملی شد و افزود:  با وجود تلاش زیاد  برای ارائه خدمات در مرزهای استان، پراکندگی  سبب دشواری کار شده است.  از روزهای ابتداع شیوع کرونا در کشورتمام مراسمی که سبب تجمع می شد، اماکن، بازارها، و رستوران ها و هتل‌ها تعطیل شد تا بتوانیم  از انتشار بیماری جلوگیری کنیم. تمام این اقدامات سبب شده با وجود جمعیت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری، 173 نفر تا روز جمعه  به بیماری مبتلا شوند که متأسفانه13 نفر از این افراد  فوت  کرده‌اند.
وی ادامه داد: ما تلاش کرده‌ایم  از تمام امکانات موجود در استان استفاده کنیم در این  زمینه ۲ آزمایشگاه تشخیص کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ایرانشهر راه‌اندازی شده و بزودی  نیز آزمایشگاه دیگری در دانشگاه علوم پزشکی زابل راه‌اندازی خواهد شد. همچنین 5 کارگاه تولید ماسک با ظرفیت ۱۵ هزار عدد و ۶ کارگاه مواد ضدعفونی به ظرفیت ۱۲۰ هزار لیتر دراستان در حال فعالیت  هستند. البته مشکلاتی برای تهیه مواد اولیه الکل و پارچه وجود دارد که در تلاش هستیم بزودی با مساعدت وزارت بهداشت این کمبودها برطرف شود.
استاندار حضور تعداد زیادی از اتباع  بیگانه که برای خروج از مرز به سیستان و بلوچستان  آمده‌اند را  یکی از مهمترین نگرانی‌ها در حیطه انتشار ویروس  دانست و گفت: از ابتدای اسفند  سال گذشته تاکنون ۱۸ هزار و ۶۶۶ نفر از اتباع افغانستان پس از دریافت خدمات سلامت در اردوگاه الغدیر زاهدان به سمت مرز میلک هدایت شده اند. در حال حاضر نیز تعداد زیادی از اتباع این کشور که قصد خروج از ایران  دارند از لحاظ ویروس کرونا و سایر بیماری‌های واگیر مورد غربالگری قرار می‌گیرند و در صورت نیاز مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی به آنان ارائه می‌شود. به طور کلی اقدامات وسیعی در زمینه فاصله‌گذاری انجام و تمام موارد قطعی و مشکوک قرنطینه  شده‌اند تا جلوی انتشار ویروس کرونا گرفته شود. این خدمات به تمام اتباع پاکستان و افغانستان که وارد کشور شده‌اند ارائه  می شود اما تنها  برای افرادی که مدارک شناسایی دارند(مجاز) گواهی سلامت صادر می‌شود.
»محمد هاشمی شهری»، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان از تجهیز 700 تخت نقاهتگاهی به منظور ارائه خدمات جداسازی  به بیماران کرونایی ترخیص شده از بیمارستان‌ها در سراسر استان خبر داد و گفت: پیش بینی کرده‌ایم در صورت استمرار بحران این تعداد را به میزان یک هزار تخت افزایش دهیم. در حال حاضر 3هزار و 300 تخت در بیمارستان های دانشگاهی  وجود دارد  که از این تعداد 170 تخت مراقبت‌های ویژه هستند.
هاشمی شهری با تقدیر از مسئولان استانی برای همکاری در اجرای برنامه‌های پیشگیرانه گفت: در پی طغیان کرونا نمازجمعه‌ها، بازار روزها، بازارها، تعطیل شد و اجرای این برنامه‌ها بود که باعث شد شاهد وضعیت فوق بحران در زمینه شیوع کرونا نباشیم.
وی از راه اندازی ۱۰ مرکز غربالگری کرونا در شهرستان‌های زاهدان، خاش، میرجاوه، سراوان و سیب و سوران ادامه داد: در حال حاضر اجرای طرح غربالگری در  مراکز جامع سلامت «سید الشهداء (ع)» و «امیرالمؤمنین(ع)»  زاهدان و همچنین مراکز خدمات جامع سلامت در دیگر شهرستان‌ها حجم انبوهی از مراجعه کنندگان غیر ضروری به بیمارستان‌ها را کاهش داده است. آزمایش کرونا تا پیش از این صرفاً از افراد بستری اخذ می‌شد اما با افزایش تولید کیت در کشور امکان نمونه گیری از افراد مشکوک و علامت داری که به مراکز غربالگری مراجعه می کنند هم وجود دارد.
هاشمی یکی از نگرانی‌ها در خصوص همه‌گیری ویروس کرونا را  ورود تعداد زیادی از مسافران به شمال استان دانست و افزود:  در حال حاضر حوزه شمال استان با ورود بیش ازیکهزار مسافر از سایر استان‌ها به کانون خطر انتشار کرونا تبدیل شده است.

گرمای هوا تأثیری بر از بین رفتن کرونا ندارد
»هادی میرزایی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل  نیز اظهار داشت: باور غلط مبنی بر اینکه «گرمای هوا، ویروس کرونا را نابود می‌کند» سبب شده شمار زیادی مسافر  به استان بیایند و همین مسأله سبب افزایش موارد ابتلا و گسترش شیوع کرونا در استان شده است. مردم باید بدانند افزایش دما و گرمای هوا هیچ تأثیری در از بین رفتن و کاهش ویروس کرونا ندارد و این ویروس تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد زنده است.اگر روند فعلی ادامه داشته باشد کنترل ویروس بشدت سخت خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل با تأکید بر اینکه مردم از خانه‌ها خارج نشوند، افزود: از مردم دیگر استان‌ها خواهش داریم به این استان سفر نکنند و مراقبت‌های بهداشتی را جدی بگیرند و از خانه خارج نشوند چون تنها راه قطع زنجیره بیماری کرونا در خانه ماندن مردم و حضور نیافتن در اجتماعات است.
میرزایی ادامه داد: شهروندان می‌توانند با ورود به  سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir اطلاعات شرایط جسمانی فعلی خود را ثبت کنند تا در صورت نیاز مراقبین سلامت نسبت به پایش وضع آنان اقدام کنند .حضور غیر ضروری افراد در بیمارستان‌ها تنها موجب اختلال در روند درمان بیماران می شود و بهتر است افراد ابتدا با تماس با مراکز اعلام شده از سوی وزارت بهداشت مورد غربالگری قرار گیرند و در صورت نیاز به بیمارستان‌ها مراجعه کنند

کپی