اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

پنج گام فوتبالیست ها برای حمله به ویروس تاجدار

پنج گام فوتبالیست ها برای حمله به ویروس تاجدار
محمدعلی حیدرنیا متخصص پزشکی اجتماعی و دانشیار دانشکده پزشکی شهید بهشتی

به دنبال سخنان دبیرکل سازمان جهانی بهداشت کمپینی با شعار: «پیام را بفرستید: پنج گام برای ضربه زدن به کرونا ویروس به راه افتاده که هدف آن غلبه بر ویروسی ست که این روزها همه ساکنان جهان را نگران و گرفتار کرده است.

به گزارش ایران آنلاین، تدروس ادهانوم (Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus) دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، در سخنرانی 23 مارس 2020 (4 فروردین) خود از شروع برنامه مشترک این سازمان و فیفا برای ارسال پیامی جهت بیرون انداختن ویروس کرونا خبر داد.

وی ضمن این سخنرانی از جیووانی اینفانتینو (Gianni Infantino)، رئیس فیفا هم بابت کمک 10 میلیون دلاری این سازمان برای مبارزه با  covhd-19 تشکر کرد و خطاب به اینفانتینو گفت: «شما بهتر از ما می توانید پیام مبارزه با ویروس کرونا را به جوانان منتقل کنید.»

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه سخنرانی اش از فرهنگ فوتبالی بهره گرفت و گفت: «بازیکنان در یک مسابقه فوتبال تنها به کمک دفاع پیروز نمی شوند، بلکه باید حمله کنند!»

درست شبیه اتفاقی که امروز در مواجهه با این ویروس با آن روبرو هستیم.

---

---
---
---
---
 
سخنرانی «دبیرکل سازمان جهانی بهداشت» و «رئیس فیفا» در سایت فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا):
 
 
 

اگر بخواهیم توصیه های این روزهای متخصصان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا را بر اساس فرهنگ فوتبالی مرور کنیم، درخواست های مکرر از مردم برای در خانه ماندن و سایر اقدامات از قبیل رعایت فاصله از یکدیگر در زمان خریدهای ضروری را می توان از جمله اقدامات دفاعی دانست. چرا؟ برای این که رعایت این ملزومات مهم به متخصصان امکان خرید زمان برای کشف راهکارهای درمانی می دهد و از سویی در کاهش سرعت انتشار ویروس هم موثر است.

اما همان طور که اشاره شد «دفاع» همه راه پیش روی ما نیست؛ برای پیروزی باید با روش های تهاجمی و هدفمند هم به ویروس حمله کنیم و این یعنی آزمایش هر مورد مشکوک، جداسازی و مراقبت از هر مورد تایید شده، و ردیابی و قرنطینه کردن افرادی که تماس نزدیک با شخص آلوده داشته اند. 

به دنبال سخنان دبیرکل سازمان جهانی بهداشت کمپینی با شعار: «پیام را بفرستید: پنج گام برای ضربه زدن به کرونا ویروس Pass the message: Five steps to kicking out coronavirus» به راه افتاده که هدف آن غلبه بر ویروسی ست که این روزها همه ساکنان جهان را نگران و بسیاری را گرفتار کرده است. اما پنج گامی که در این پیام آمده چیست؟

این پیام که قرار به انتشار آن با همراهی جامعه فوتبالی جهان گذاشته شده در بر دارنده پنج مورد است که بر این اساس هستند: «شستن دست ها، سرفه و عطسه کردن بهداشتی، عدم لمس صورت، رعایت فاصله با دیگران و ماندن در خانه.»

طی تنها چند روز نخست برپایی این کمپین، 28 چهره شاخص فوتبال جهان از این کمپین حمایت کرده اند که متاسفانه نامی از فوتبالیست های مطرح خودمان در آن نیست.

در چنین شرایطی و با توجه به طیف گسترده ای از مردم که مخاطب و طرفدار این ورزش هستند ضروری ست که فدراسیون فوتبال کشورمان هم با بهره گیری آموزشی از این اقدام مشترک سازمان جهانی بهداشت و فیفا دست به کار شود. این فدراسیون حالا که لیگ فوتبال تعطیل شده با کمک فوتبالیست های خوب ایرانی قادر به راه اندازی کمپینی با همین عنوان (پیام را بفرستید: پنج گام برای ضربه زدن به کرونا ویروس) در کشورمان است. هرچند که خود فوتبالیست ها نیز می توانند شخصا به این کمپین پیوسته و در راستای آگاه سازی طرفداران خود و مردم بکوشند؛ این حرکت الگویی برای سایر فدراسیون ها و ورزشکاران سایر رشته ها نیز خواهد بود./ ایران آنلاین

بیشتر بخوانید:

کریستیانو رونالدو در قرنطینه چه می‌کند؟+ تصویر

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی