اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

درخواست دوباره روسیه برای تاسیس کشور مستقل فلسطین

درخواست دوباره روسیه برای تاسیس کشور مستقل فلسطین

نشست گروه چهار میانجی بین المللی خاورمیانه شامل روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در حالی برگزار شد که سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه به نمایندگی از این کشور در آن شرکت داشت.

 روسیه بار دیگر در نشست گروه چهار میانجی بین المللی خاورمیانه که به صورت ویدئو کنفرانس صورت گرفت خواستار تاسیس کشور مستقل فلسطین شد.

«در جریان این کنفرانس ویدئویی، وضعیت جاری نامطلوب روند حل و فصل منازعه مناقشه بین اعراب و رژیم صهیونیستی و جلوگیری از ویروس همه گیر جهانی کرونا بطور مطرح و مشروح بررسی شد.»

در اطلاعیه وزارت خارجه روسیه آمده است: همه طرف های شرکت کننده در این نشست ویدئویی خواستار فعالتر شدن کار گروه چهار میانجی بین المللی خاورمیانه شده و بر اهمیت این گروه تاکید کردند.

طرف روسی بار دیگر بر موضع روسیه برای بکارگیری راه حل دو کشور و حل و فصل منازعه اعراب و اسراییل بر مبنای معیارهای بین المللی تاکید کرد.

ورشینین همچنین به ضرورت برقراری وحدت و یکپارچگی و سازش ملی بین گروه های فلسطینی حول محور سازمان آزادیبخش فلسطین تاکید کرد.

دیروز همچنین میخاییل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه با  «صائب عریقات» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین تلفنی گفت وگو کرد.

دو طرف در این گفت وگوی تلفنی، درباره اوضاع کرانه باختری رود اردن و نوار غزه ازجمله باتوجه به تدابیری که رهبری فلسطین برای جلوگیری از انتشار کرونا در این مناطق بکار می گیرد تبادل نظر کردند.

طرف روسی در مورد حل و فصل مناقشه فلسطین و اسراییل به آمادگی مسکو برای کمک به این روند بر اساس معیارهای حقوقی بین المللی در قالب دوجانبه و در چارچوب گروه چهار خاورمیانه اشاره کرد.

گفتنی است «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا هشتم بهمن ماه سال ۹۸ (بیست و هشتم ژانویه) در حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از طرح ادعایی خود موسوم به معامله قرن رونمایی کرد؛ طرحی که هدف از آن حذف مسئله فلسطین است و مخالفت همه گروه های فلسطینیی‌ را به همراه داشته است.   

روسیه این طرح را رد کرده است و خواستار توجه به منافع و خواسته های ملت فلسطین ازجمله تاسیس حکومت مستقل فلسطین شده است./ایسنا

کپی