اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹

کرونا بیکاران آمریکایی را 10 برابر کرد

کرونا بیکاران آمریکایی را 10 برابر کرد

شیوع ویروس کرونا در آمریکا شمار بیکاران دراین کشور را به طور بی‌سابقه‌ای طی یک هفته با جهش سریع ۱۰ برابری مواجه ساخت.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز جمعه گزارش داد: درحالی که تا دو هفته گذشته تعداد افرادی که به موجب تاثیرات شیوع ویروس کرونا بیکار شده بودند، ۳۰۰ هزار نفر اعلام شده بود به یکباره درهفته گذشته به ۳.۳ میلیون بیکار رسید، این یک جهش ۱۰ برابری است که به هیچ وجه خوب نیست و شمار و جهشی بی‌سابقه در مورد بیکاری در آمریکا به شمار می‌رود. 

سی‌ان‌ان ادامه داد: تا چه زمانی این وضعیت می‌تواند بر اقتصاد آمریکا سایه افکند؟

«آستن گولزبی»، (Austan Goolsbee) رییس سابق مشاور شورای اقتصادی دولت باراک اوباما درباره وضعیت کنونی اقتصاد آمریکا گفت: قانون شماره یک این است که برای بهبود وضعیت اقتصاد آمریکا، کُند ساختن شیوع ویروس کرونا در این کشور است، درحالی که رئیس جمهوری ترامپ قصد دارد تا دو هفته دیگر آمریکا را از تعطیلی خارج کند.

گولزبی گفت: این طور بگویم درحال حاضر ویروس کرونا در اینجا «رئیس» است و باید مقامات (دولت فدرال) این را درک کنند.

وی درمورد بسته کمک‌های مالی ۲ تریلیون دلاری کاخ سفید  که در سنای آمریکا به تصویب رسید و حال باید در صحن کنگره نیز به رای گذارده شود گفت: مبلغی حدود ۲۵۰ میلیارد دلار برای پرداخت به بیکاران اختصاص داده شده که آنهایی که دارای حساب بانکی بوده و مالیات خود را پرداخت کرده‌اند مبلغ درنظر گرفته شده به حسابشان واریز خواهد شد اما دیگران باید درانتظار دریافت چک باشند که حدود سه هفته می‌تواند زمان ببرد.

گولزبی ادامه داد: در سیستم اقتصادی این کار اشتباهی است، زمانی که پولی به فرد یا شرکتی  می‌دهید  باید  عایدی داشته باشد، اما در اینجا ما تلاش داریم تا غذایی بر روی میز برای افراد وجود داشته باشد، تاکید می‌کنم تا زمانی که این ویروس قابل کنترل نباشد و این وضعیت ادامه یابد این پول به سرعت تمام شده و باردیگر نیازمند بسته کمک‌های مالی دیگری خواهیم بود.

بسته پیشنهادی محرک مالی دولت ترامپ به کنگره شامل شش بخش می‌شود که دو مبلغ کلان ۲۵۰ میلیارد دلاری برای پرداخت بیکاری و دیگری پرداخت به افراد و خانواده‌های آنان درنظر گرفته شده است. در ردیف آخر این بسته کمک مالی مبلغ ۱۵۰ میلیارد دلار نیز برای بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده است.

مجلس سنای آمریکا چهارشنبه شب گذشته  باوجود اختلاف عمیق  درنهایت با ۹۶ رای موافق طرح ۲ تریلیون دلاری با هدف کمک به کارگران بیکار و صنایعی را که به دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، تصویب کرد و میلیاردها دلار برای خرید اقلام مورد نیاز پزشکی اختصاص داد، این بسته بزرگ محرک اقتصادی که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است سپس برای تصویب به مجلس نمایندگان ارسال شد.

اکنون آمریکا با ۸۵ هزار و ۵۹۴ مبتلا به ویروس کرونا چین را پشت سرگذاشته و در صدر کشورهای مبتلا به این ویروس قرار گرفته است. شمار جان باختگان این ویروس نیز به یکهزار و ۳۰۰ نفر رسیده است.

منبع: ایرنا

 

کپی