اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

صاحبان حیوانات خانگی و دام‌های صنعتی در دوره کرونا بخوانند

صاحبان حیوانات خانگی و دام‌های صنعتی در دوره کرونا بخوانند

صاحبان حیوانات خانگی یا دام‌های صنعتی و روستایی بایستی همان اقداماتی که در راستای حفظ سلامتی خودشان انجام می‌دهند، برای حیواناتشان نیز انجام دهند.

علیرضا رفیعی‌پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور پس از به زبان آوردن جملات بالا اعلام کرد: تاکنون مراجع ذیصلاح بین‌المللی یعنی سازمان جهانی بهداشت دام و سازمان جهانی بهداشت گزارشی از جداسازی کووید-۱۹ از حیوانات ارائه نکرده‌اند اما اینکه ویروس از فرد بیمار صاحب حیوان خانگی، دام صنعتی و روستایی به حیوان و فرآورده‌های دامی منتقل شود، بعید نیست. به همین دلیل با ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت مکاتبه کردیم تا بتوانیم حیوانات خانگی یا دام‌های صنعتی افرادی را که بیمار شده  و کووید-۱۹ آنها مثبت می‌شود، مورد آزمایش قرار دهیم و سلامتی آنها را بررسی کنیم.

به گفته رفیعی‌پور؛ «خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مثبتی از ابتلای حیوانات به ویروس کرونا در ایران گزارش نشده است. سازمان دامپزشکی تاکنون اقداماتی که در حوزه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام انجام داده است به صورت رایگان بوده، بنابراین حیوانات افراد مبتلا به کووید-۱۹  نیز به صورت رایگان مورد بررسی قرار خواهند گرفت.»

رییس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: «همانطور که  ویروس می‌تواند بر روی زمین، لباس وسایل انسان زنده بماند بر روی پوست، پر، کرک، پشم حیوانات نیز زنده می‌ماند. بنابراین افراد باید همانطور که از خود و خانواده‌هایشان در برابر بیماری محافظت می‌کنند از حیواناتشان نیز مراقبت کنند. همچنین حیوانات خانگی در این ایام نباید به مراکز تجمع انسانی یا محیط بیرونی برده شوند و صاحبانشان باید آنها را  قرنطینه کنند.»

رییس سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد؛ اقدامات درمانی اعضای سازمان دامپزشکی به منظور بررسی سلامت حیوانات در این ایام مانند گذشته ادامه دارد و کلینیک و درمانگاه‌ها نیز فعال هستند.

منبع: ایسنا

کپی