اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بیم و امید لابه لای کلمات سربی

بیم و امید لابه لای کلمات سربی
بنفشه غلامی

ویروس کرونا که اولین نشانه های آن در ماه دسامبر 2019 (دی ماه 1398) در شهر ووهان مرکز استان هوبئی چین دیده شد و دو ماه است، در سراسر جهان در حال ریشه دواندن است، در هفته­ های اخیر تبدیل به نگرانی جمعی در جهان شده و سؤال ها درباره این ویروس و چگونگی مقابله با آن بسیار است.

 

  رسانه ها به عنوان آیینه تمام نمای جوامع، ازاین قاعده مستثنی نیستند. نگرانی و اضطراب از این روزها که هر روز آن همراه با خبرمرگ و میرهای ناشی از این ویروس در سراسر جهان است، در صفحات روزنامه های سراسر جهان بازتابی ویژه داشته است. اما رسانه ها هرچند لا به لای انتشار رویدادهای روز جوامع خود، بازتاب عواطف و احساسات مردم هستند، وظایف دیگری را نیز به دوش می کشند: وظایف آموزش و نقد. نگاهی به روزنامه های جهان دراین برهه گویای تلاش آنها برای انجام این وظایف است.

---

آموزش
رسانه ها در تمام روزهای کرونایی جهان، سوا از اینکه همدوش پرستاران و پزشکان کنار بالین بیماران کرونایی حاضر شدند و به تهیه گزارش ها و تصاویرازاین بیماران پراختند، همراه و همسو با کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار گرفتند و تلاش کردند لابه لای صفحات خود ،کار آموزش های بهداشتی برای مبارزه با کرونا را انجام دهند. این آموزش نه تنها در ابتدای واقعه کرونا که هنوز هم در گوشه و کنار رسانه ها دیده می شود. روزنامه «ایریش ایندیپندنت» که یک روزنامه ایرلندی است، در شماره روز 23 مارس (4 فروردین) دو صفحه از روزنامه را به یاد دادن روش صحیح شستن دست ها اختصاص داد. این روزنامه در گزارش خود حتی کسانی را که دچار بیماری های پوستی هستند و نمی توانند از صابون و دیگر مواد شوینده استفاده کنند، از یاد نبرد و برای آنها نیز توصیه هایی داشت.

---

نقد
در این ایام آموزش های ضد کرونایی شاید بخش کوچکی از رسانه ها را داشت، اما در عوض نقد بیشترین حجم صفحات روزنامه ها را به خود اختصاص داد. این نقدها بیش از هرچیز تلاش می کردند به پرسش هایی که این روزها ذهن جامعه را به خود مشغول کرده جواب دهند: آیا دولت ها توانسته اند، آنگونه که باید به مبارزه با کرونا بروند؟ آیا دولت ها در حال سوء استفاده از کرونا برای رسیدن به برخی مقاصدشان هستند؟ آیا قوانین وضع شده درست هستند؟ آیا رفتارهای اجتماعی خود مردم درست است؟ آیا سختگیری ها متناسب با بیماری است؟ به این ترتیب رسانه ها در بخش نقدهای خود از شرایط موجود تلاش کردند هم دولت ها و سیاست هایشان را به نقد بکشند و هم مردمی را که بدون درنظر گرفتن خطرات موجود به رفتارهای اجتماعی خود ادامه می دهند.
در بخش نقد دولتی رسانه های تمام کشورها، همان طور که انتظار می رود، به نقد دولت های خود پرداختند. یکی از این روزنامه ها «نیویورک دیلی نیوز» چاپ امریکا بود که دیروز صفحه اول خود را به همین مسأله اختصاص داد و با نقد سیاست های کرونایی ترامپ نوشت: «ترامپ در مصاحبه ای درباره عید پاک گفت، علاقه مند است همه کلیساهای امریکا در روز عید پاک پرشوند. او این رویداد را اتفاق قشنگی خواند. اما آیا گرد آمدن مردم در روز عید پاک در کلیساها آن هم در شرایطی که پزشکان می گویند بهترین راه مبارزه با کرونا قرنطینه است، کار درستی است؟»
روزنامه های بریتانیا نیز در هفته های گذشته بارها دولت بوریس جانسون را به نقد کشیدند. تا همین چندروز پیش نخست وزیر انگلیس مقابل درخواست ها برای تعطیل کردن کشور و یا حداقل لندن، مقاومت بسیاری خرج داد. به همین دلیل هم با انتقادهای زیادی مواجه بود. او حتی حاضر نبود مدارس را هم تعطیل کند و معتقد بود مدارس باید کار خود را انجام دهند. از همین رو روزنامه «گاردین» که از منتقدان جدی جانسون در هفته های اخیر بخاطر سیاست های کرونایی آقای نخست وزیر بود، در روزی که وی مدارس را تعطیل اعلام کرد، این اقدام او را یک نوع عقب نشینی دولت مقابل این درخواست ها دانست و نوشت: «بوریس جانسون بالاخره با تعطیلی ها موافقت کرد و مجبور شد، دانش آموزان را به خانه بفرستد.»
روزنامه های بریتانیایی از نقد از مردم خود نیزغافل نشدند. بعد ازاینکه بوریس جانسون سرانجام تسلیم شد و کشور را به تعطیلی کشید، مردم بی توجه به قوانین اعلام شده، همچنان به رفت و آمدهای خود ادامه دادند. بنابراین دیروز روزنامه های بریتانیایی بی توجهی مردم به توصیه ها برای ماندن در خانه را به نقد کشیدند. یکی از این روزنامه ها «دیلی میرر» بود که با انتشار تصویری از یک دختر بچه 4 ساله که مبتلا به بیماری های خاص است، این رفتار مردم را به نقد کشید و او را نشان داد که کاغذی را به دست گرفته که روی آن نوشته شده: «حداقل بخاطر من در خانه بمانید.» مشابه این اقدام را روزنامه «ایندیپندنت» هم داشت. با این تفاوت که این بار کادر درمانی بودند که این درخواست را از مردم داشتند.
روزنامه « لیبراسیون» فرانسه هم به نقد شهرداران در این کشور پرداخت و نوشت: «شهرداران نیز نقش زیادی در مبارزه با کرونا دارند. اما از آن غافل هستند. جمع آوری زباله ها یک نکته جدی در مسأله انتشار ویروس کرونا است. اما کسی به آن توجه نمی کند.»

---

تشکر از کادر درمانی
روزنامه های سراسر جهان همچنین از توجه به کادر درمان کشورهای خود نیز غافل نبودند. در اغلب روزهای چند هفته گذشته، تصاویر پرستاران جایگاهی ویژه در صفحات اول رسانه ها داشت. روزنامه «لو پاریزین» فرانسه دیروز تصویری از پرستاران در این روزها را منتشر کرد و نوشت: «جامعه ما بدون این پرستاران نمی تواند به سلامت خود دست یابد. بنابراین ما هم باید به این مراقبان سلامتی خود پاسخ مثبت بدهیم و در خانه بمانیم.» روزنامه «ایل فاتو کوتیدیانو» چاپ ایتالیا هم درمقاله ای در همین ارتباط به روزهای سخت پرستاران اشاره کرد و نوشت: «این سختی زمانی بیشتر می شود که آنها می بینند تخت کافی برای درمان بیماران ندارند و این باعث اندوه آنها می شود.»

---

آینده
رسانه ها در بخش دیگری از کار خود به  سراغ آینده رفتند. آینده پیش رو چگونه است؟ آیا از این وضعیت نجات خواهیم یافت. روزنامه «مرکوری نیوز» چاپ امریکا یکی از روزنامه هایی بود که نتوانست نگرانی خود را از آینده آشکار نکند و با اشاره به سیاست ها و اقداماتی که سایر کشورها در این خصوص داشته اند، هشدار داد و نوشت: «اگر مراقب نباشیم، برآوردها نشان می دهد 2.2 میلیون نفر در سراسر امریکا جان خود را از دست می دهند. بنابراین باید تمام توان را به کار گیریم و برای بدترین حالت ها آماده باشیم و به بهترین ها امیدوار!»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.