اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

پرسودترین بازارهای 98

سهام اول شد، ارز آخر

سهام اول شد، ارز آخر
سیاوش رضایی

در سال گذشته سرمایه گذاران چه بخش هایی بیشترین سود را بردند؟ 1398، سال پرفراز و نشیبی برای بازارهای سرمایه‌گذاری بود.

دراین سال بسته به تحولات داخلی و بیرونی که بر اقتصاد ایران اثر گذاشت، در هر دوره زمانی یکی از بازارهای پنجگانه یعنی سهام (بورس)، ارز، طلا، مسکن و پول (بانک) در صدر بازدهی و سودآوری قرار داشتند. درحالی که در بهار سال گذشته ارز و طلا به ترتیب رتبه اول و دوم بازدهی در میان بازارهای مختلف را از آن خود کرده بودند و بورس، مسکن و بانک به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار داشتند، در 9 ماهه 98 با تغییر این جدول بورس پربازده‌ترین بازار کشور و بازارپول دومین بازار سودآور شد و مسکن، ارز و طلا رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.
اما درکل  در سال 1398 یک بار دیگر شاهد تغییر رتبه‌بندی بازارها از نظر بازدهی هستیم. در12 ماهه سال‌ 1398 ، بازار سهام در صدر بازدهی بازارها قرار گرفته است و پس از آن بازار مسکن بالاترین بازدهی را داشته است. همچنین بازار طلا رتبه سوم جدول، پول رتبه چهارم و در انتها بازار ارز قرار گرفته است.
درحالی که تا 9 ماهه سال قبل بازار طلا رتبه‌های انتهایی جدول بازدهی را به‌دلیل ثبات نسبی کسب کرده بود، اما بازگشت نوسان به این بازار، باعث شد تا یک بار دیگر رتبه‌بندی بازارها از نظر بازدهی تغییر کند و این بازاربه جایگاه‌های بالاتر جدول برسد، بازار ارز نیز یک روز مانده به پایان سال 1398 با نزدیک شدن به کانال 16 هزار تومان، در رتبه چهارم بازدهی قرار داشت، اما افت نرخ ارز در روز پایانی سال گذشته باعث شد تا این بازار درانتهای جدول بازدهی قرار گیرد. ولی مانند شش ماه اخیر بازار سهام بیشترین بازدهی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. نکته دیگر رشد بازدهی بازار مسکن است که در دوره‌های زمانی قبل در رتبه‌های پایین جدول قرار داشت، اما با افزایش قیمت‌ها دراین بازار، این بازار به دومین بازار پربازده سال 98 تبدیل شده است. از سوی دیگر در شرایطی که به‌دلیل رکود شدید سایر بازارها، بازارپول و سپرده‌های بانکی با بازده ثابت خود در 9 ماهه امسال دومین بازار پربازده کشور بود، اما در 12 ماهه به انتهای جدول بازدهی سقوط کرده است.
بنابراین در سال 1398 سرمایه گذاران بورسی بیشترین سود را کسب کرده اند و پس از آن سرمایه گذاران در بازار مسکن، طلا، پول و ارز در رتبه های بعدی قرار دارند.

بازار سهام در صدر
سال‌جاری طلایی‌ترین سال برای بازار سهام کشور بود. دراین سال، بورس اوراق بهادار تهران رکوردهای بی‌نظیری را درکارنامه 48 ساله خود ثبت کرد. بالا بودن بازدهی دراین بازار به همراه نقدینگی سنگین کشور و رکود سایر بازارها باعث شد تا بورس برخلاف سال‌های قبل در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد، به طوری که دراین سال نزدیک به 400 هزار کد سهامداری جدید صادر شد.
در آخرین روز کاری سال گذشته شاخص کل بورس با رشد 10 هزار و 471 واحدی به 512 هزار و 900 واحد رسید که نسبت به رقم 178 هزار و 659 واحد آخرین روز سال 1397 نشان دهنده رشد 334 هزار و 241 واحدی شاخص است که 187درصد رشد نشان می‌دهد. از این نظر بر اساس آمار فدراسیون جهانی بورس ها (WFE)، رتبه دوم در بین اعضای این فدراسیون و رتبه اول در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به‌دست آورد.بدین ترتیب در سال گذشته سهامدارانی که از ابتدای سال در بورس حضور داشته‌اند به طور متوسط بیش از 180 درصد سود دریافت کرده‌اند. به اعتقاد کارشناسان در سال آینده نیز همچنان شاهد روند صعودی شاخص‌های بورس خواهیم بود.درسال گذشته همچنین ارزش معاملات بورس تهران بیش از230 درصد رشد کرد. در این سال ارزش بورس تهران نیز بیش از 6.2 برابر شد.


مسکن دوم شد
پس‌ از سهام، بازار مسکن با بازدهی 30.5 درصدی در سال‌جاری دومین بازار پربازده کشور بوده است. براساس اعلام بانک مرکزی در اسفند سال گذشته متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران، 11 میلیون و 30 هزار تومان بوده است که طبق آخرین اعلام این بانک در بهمن ماه سال‌جاری این عدد به 14 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است که نشان دهنده رشد 30.5 درصدی است. به اعتقاد کارشناسان بازارمسکن دراسفند ماه امسال نیز به طور قطع شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود، اتفاقی که باعث افزایش بازدهی این بازار خواهد شد.
گفتنی است در بهمن ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران، به 3. 13 هزار واحد مسکونی رسید، که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 24.1 و 42.0 درصد افزایش نشان می‌دهد. دراین ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 144.0 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 44.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.

طلا سوم شد
بازار سکه به نمایندگی از بازار طلا سومین بازار پربازده سال 98 بود. درحالی که در 28 اسفند سال گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی 6 میلیون و 54 هزار تومان بود، این رقم در روز پایانی سال 1397 برابر با 4 میلیون و 675 هزار تومان گزارش شده بود. بدین ترتیب بازدهی این بازار به 29.4 درصد می‌رسد. اما طلای 18 عیار بازدهی به مراتب بالاتری از سکه داشت، به‌طوری که بازده آن در سال گذشته به 40.1 درصد می‌رسد. این نوع از طلا در پایان سال 1397 به ازای هرگرم 429 هزار و 870 تومان قیمت داشت که در روز 28 اسفند سال قبل به 602هزار و 600 تومان رسید. گفتنی است، رشد نرخ ارز در دو ماه اخیر به همراه افزایش قیمت طلای جهانی باعث افزایش قیمت‌ها دراین بازار شد.
بازارپول چهارم شد
رکود سایر بازارها باعث شده بود تا بازار پول یا همان سپرده‌های بانکی در 9 ماهه امسال به دومین بازار پربازده تبدیل شود، اما بعد از آنکه سایر بازارها با رشد قیمتی همراه شد، بازار پول مانند سال‌های قبل در جایگاه چهارم جدول بازدهی قرار گرفت. با محاسبه حداکثر سود تخصیصی به سپرده‌های بلندمدت، سپرده‌های بانکی در کل سال‌ گذشته 20 درصد بازدهی برای سپرده‌گذاران به همراه داشته است که نسبت به سایر بازارها کمتر است. البته برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت سود بیشتری در حد 22 درصد پرداخت می‌کنند.
با وجود این در سال گذشته شاهد رشد سپرده‌های بانکی در شبکه بانکی هستیم به طوری که بیش از 27 درصد این سپرده‌ها افزایش یافته است. به طور معمول سرمایه‌گذارانی که ریسک‌پذیری کمتری دارند و به‌دنبال دریافت سود ثابتی هستند به سمت این بازار می‌روند.

ارز، آخر شد
درحالی که در بهار سال گذشته ارز پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری کشور بود، درپایان این سال در رتبه آخر نشسته است. بازده متوسط دلار دراین سال به 15.5 درصد می‌رسد. در پایان سال 1397 هر دلار امریکا 12 هزار و 894 تومان بود که روز 28 اسفند 98 به 14 هزار و 903 تومان رسید. همانگونه که اشاره شد، افت شدید قیمتی در آخرین روز سال قبل باعث شد تا ارز کمترین میانگین بازدهی سال را کسب کند.
یورو ارز پرطرفدار دیگر بازار اما بازده کمتری نسبت به دلار داشت به گونه‌ای که بازده آن به 14.2درصد می‌رسد. نرخ این ارز از 14 هزار و 801 تومان سال 97 به 16 هزار و 903 تومان در آخرین روز سال گذشته رسید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.