اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

گزارش «ایران» از جدیدترین طرح وزارت بهداشت برای مهار کرونا در کشور

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای جلوگیری از موج دوم کرونا

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای جلوگیری از موج دوم کرونا
هدی هاشمی

آنطور که مسئولان وزارت بهداشت می گویند جداسازی و یا فاصله گذاری اجتماعی یکی از استراتژی های مهم آنها برای مقابله با کرونااست .

دیروزایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت عاجزانه از مردم درخواست کرد که جداسازی اجتماعی را جدی بگیرند این درخواست از آنجایی صورت  گرفته که عده ای از مردم بی توجه به نکات بهداشتی در مراکز خرید ، پارک ها و دیگر اماکن عمومی هستند وبرخی  دیگر هم همچنان در سفر به سر می برند . مسئولان بهداشتی کشور البته نگران پیک دوم سفرهای مردم و شیوع موج دوم این بیماری هم هستند . همین نگرانی ها موجب شد تا وزارت بهداشت  طرحی را تحت عنوان فاصله گذاری اجتماعی به دولت ارائه کند . در این طرح از دولت خواسته شده است  تا برای حضور مردم در برخی از مکان ها شرایط سختگیرانه تری در نظر گرفته شود موضوعی که البته دیروز رئیس جمهور هم به آن اشاره کرد و در جلسه هیأت دولت تأکید کرد : در ستاد مبارزه با کرونا بحث مفصلی شد که سختگیری‌هاباید بیشتر شود و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را وزارت بهداشت آورده بود. این طرح تصویب و ابلاغ خواهد شد و طبق این طرح برای سفرها محدودیت‌های ایجاد خواهد شد. آن طور که حسن روحانی گفته است تصمیمگیری در باره این موضوع سخت بوده و آنها به خاطر حفاظت از جان مردم این طرح را اجرایی می کنند. با این همه این پرسش مطرح می شود که این طرح چقدر می تواند مؤثر باشد و اصلاً فاصله گذاری اجتماعی از نگاه آنها به چه معناست ؟آن طور که دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت می گوید این طرح به معنای جداسازی افراد است . او دراین باره در گفت و گو با «ایران» می گوید : طرح فاصله گذاری اجتماعی به این معناست که مردم تماس کمتری با محیط بیرون از خانه داشته باشند .در حقیقت این طرح برای آن دسته از افرادی اجرا می شود که درخانه نمی مانند تا ما بتوانیم از موج دوم این بیماری جلوگیری کنیم.البته ما از هفته های قبل تاکنون برای جداسازی جامعه، مدارس،دانشگاه‌ها، پاساژها و مراکز اجتماع عمومی را تعطیل کردیم .اما همچنان شاهد حضور افرادی در سطح شهر و البته نگران بازگشت افرادی از مسافرت ها هستیم .

وی  ادامه می دهد : ما می خواهیم دراین طرح  فاصله افراد با یکدیگر را کنترل و یا به حداکثربرسانیم . متأسفانه برخی افراد هنوز به مراکز خرید و یا پارک ها مراجعه می کنند برخی های دیگر هم در سفر هستند و توجهی به نکات بهداشتی ندارند ما از مردم درخواست می کنیم در خانه بمانند راهکار اول وزارت بهداشت ماندن افراد در خانه است اما اگر برخی اقلیت توجهی به این درخواست نکنند رفت و آمد آنها سخت تر خواهد شد ما جزییاتی را در این طرح آورده ایم که تماس افراد در بیرون از خانه کمتر شودالبته این طرح باید به تأیید نهایی برسد اما برای مثال یکی از نقاط پرخطر حضور مردم در اتوبوس ، مترو و تاکسی است .

او تأکید می کند: دستورالعمل هایی را برای رفت و آمد مردم در وسایل حمل و نقل عمومی در نظر گرفته ایم برای مثال در تاکسی ها فقط دو نفر در صندلی عقب بنشینند و یا در مترو و با اتوبوس باید تعداد مشخصی سوار شوند .همه موظفند که از ماسک و دستکش استفاده کنند .

حق دوست با اشاره به اینکه ما می خواهیم موج دوم سفرها را به صفر برسانیم تأکید می کند:ابتدا از مردم درخواست می کنم که در این روزها به سفر نروند اگر افرادی به این درخواست ها و هشدارها بی توجه باشند ما مجبورهستیم دستورالعمل های سختگیرانه را اعمال کنیم .

معاون آموزشی وزیر بهداشت تأکید کرد: در این طرح به افراد علامت دار هم اشاره شده است در حقیقت افرادی که بیمار هستند و یا حداقل کمترین علامت های این بیماری را دارند که به هیچ عنوان نباید با دیگر افراد ارتباط داشته باشند برای این موضوع از افرادی که علائم کمی دارند هم تست های سرپایی گرفته می شود این افراد علامت دار می شوند .آنها باید قرنطینه خانگی شوند و یا در نقاهتگاه ها ایزوله شوند .اگر افراد علامت دار نسبت به سلامتی خود و دیگران بی توجهی کنند و نکات بهداشتی را رعایت نکنند به صورت قانونی آنها را مجبور به رفتن به نقاهتگاه می کنیم تا در آنجا مراقب جان آنها باشیم .

عاجزانه می خواهیم جداسازی اجتماعی را جدی بگیرید

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت هم در مراسم افتتاح مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه دو هزار تختخوابی شهید دکتر هجرتی نیروی زمینی ارتش در تهران، با اعلام این مطلب می گوید :جداسازی بیماران و قرنطینه افراد مشکوک یکی دیگر از استراتژی های ما در مقابله با ویروس کرونا است و خوشبختانه تا به امروز کارهای بسیار بزرگی صورت گرفته است.

معاون وزیر بهداشت اظهار می کند: اقدامی که  ارتش با برپایی بیمارستان و نقاهتگاه ۲۰۰۰ تختخوابی انجام داده است در راستای همین استراتژی جداسازی اجتماعی است و برای این است که ما دیگر بیمارانی که بهبود یافته اند را به منازلشان نفرستیم و مدتی دراین نقاهتگاه ها تحت نظر و درمان قرار دهیم تا به صورت کامل بهبود یافته و بعد به خانه بروند.

حریرچی خطاب به مردم می گوید: خواهش عاجزانه ما از مردم این است که جداسازی اجتماعی را جدی گرفته و تماس های خود را به حداقل برسانند و دوم اینکه در اقدامات دیگر ما را همراهی کنند و زمانی که برای غربالگری با شماره ۴۰۳۰ با آنها تماس می‌گیریم و ازآنها می‌خواهیم که به مراکز بهداشتی ما مراجعه کنند تا علائم آنها بررسی شود با ما همکاری لازم را داشته باشند. امیدوارم با همکاری که امروز شکل گرفته و با به میدان آمدن بخش خصوصی و نیروهای مسلح -که با برپایی بیمارستان در نقاط مختلف و کمک های مختلف را ارائه می‌دهند- بتوانیم بر این بیماری غلبه کنیم.

او با اشاره به شرایط بحرانی در برخی کشورهای پیشرفته بعد از شیوع ویروس کرونا می گوید: امروز خوشبختانه با همکاری همه مسئولان و مردم توانستیم به جایی برسیم که میزان تخت آماده ما بیش از ۴۰ هزار تخت است که البته امیدواریم هیچ یک از این تخت ها مورد استفاده قرار نگیرد .

 

جلوگیری از موج دوم بیماری کرونا

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح فاصله گذاری اجتماعی در جهت مقابله با کرونا گفت: این طرح برای آن دسته از افرادی است که در خانه نمی‌نشینند و همراهی نمی‌کنند تا از موج دوم بیماری به دلیل ایاب و ذهاب‌ها جلوگیری کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: آمار غربالگری کرونا و طرح بسیج ملی مقابله با کرونا از مرز 47 میلیون و 500 هزار نفر گذشت.

وی افزود:  در هیأت دولت و تأیید رئیس جمهوری طرح فاصله گذاری اجتماعی تصویب و قرار شد توسط رئیس جمهوری ابلاغ شود.

وزیر بهداشت با اشاره به همراهی و همت وزیر کشور و تیم کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: قرار شد جنبه‌های اجرایی لازم در نظر گرفته و طرح در اسرع وقت شروع شود. امید است همانطور که تاکنون مردم همراهی کردند و در خانه نشستند؛ برای آنها که در خانه نمی‌نشینند و همراهی نمی‌کنند این طرح را اجرایی کنیم تا از موج دوم بیماری به دلیل ایاب و ذهاب‌ها جلوگیری کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.