اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

در دسترس سالمندان خانواده باشیم

در دسترس سالمندان خانواده باشیم
دکتر فرناز اعتصام عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

در هفته های اخیرهمه ما با بحران ناشی از بیماری ویروس کرونا روبرو بوده و هستیم. تعداد افراد مبتلا و مرگ و میر براثر این بیماری دردنیا، رو به افزایش است و تاکنون درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است.

  بنایراین آنچه در حال حاضردر مقابله با این شرایط از اهمیت اصلی برخوردار است، پیشگیری از ابتلا به کرونا  است. برای دستیابی به این هدف، بسیاری از خانواده ها به درستی تا حد امکان ارتباطات خود را با محیط خارج از خانه کاهش داده اند. اما سالمندان از آسیب پذیرترین افراد نسبت به عوارض ناشی از ابتلا به بیماری ویروس کرونا هستند. لذا ترجیح بر این است که تا رفع همه گیری، افراد مسن کمترین تماس فیزیکی با محیط بیرون از خانه را داشته باشند. از طرف دیگر خیلی ازمردم برای محافظت از بستگان و عزیزان سالمند خود ارتباط خود را با آنها محدود کرده اند. این در حالی است که افراد مسن بدلیل درجاتی از کاهش در قوای جسمانی و بعضاً محدودیت هایی در توانایی های شناختی مانند تمرکز و حافظه نسبت به افراد جوان تر نیاز بیشتری به کمک و همراهی دیگران دارند لذا در این شرایط  حمایت از آنها  در ابعاد مختلف از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار است. در این راستا توصیه هایی ذکر می شود:

گرچه هدف این یادداشت، توجه به نکات مورد نیاز در حفظ وبهبود سلامت روان سالمند در شرایط حاضر است ، اما بسیار مهم است که بدانیم، در هرزمان و برای هر فرد، سلامت جسمانی و احساس امنیت فیزیکی، اصل و پایه حس آسودگی را تشکیل می دهد لذا رفع نیاز های پایه و ضروری فرد سالمند از قبیل تأمین غذا، اقلام بهداشتی، داروهای مورد نیاز و آسایش و ایمنی محل زندگی مهمترین درجه از اهمیت را دارد. فرد سالمند باید این اطمینان خاطر را داشته باشد که هرزمان نیازی داشته باشد، فردی برای کمک به او در دسترس است.
بهتر است بعضی آموزش ها به سالمندان داده شود . در مورد چگونگی شیوه های محافظت از خود با شستن دست ها و تمیز کردن و ضد عفونی کردن اقلام خریداری شده تا استفاده از منابع مختلف حمایتی مثل دسترسی به شماره تلفن های مختلف مورد نیاز، خدمات اورژانسی و سرویس های حمایت اجتماعی . افزایش اطلاعات و دسترسی ها احساس کنترل را در آنها افزایش می دهد.
با توجه به احتمال افزایش حس تنهایی در سالمندان بخاطر محدود شدن روابط، توصیه می شود تعداد تماس های تلفنی با آنها افزایش داده شود. صرف وقت برای سالمندان، گوش دادن به صحبت هایشان و صبوری و ملایمت در تعامل با آنها و توجه به نگرانی ها و همدلی با آنان، نقش بسیاری در تقویت احساسات خوب درعزیزان مسن خانواده دارد. ارسال عکس ها وفیلم هایی از اعضای خانواده و برقراری تماس های تصویری برای افرادی که می توانند از اینترنت و شبکه های اجتماعی استفاده کنند در کاهش حس تنهایی و جداشدگی از محیط افراد مؤثر بوده و با تقویت حس تعلق داشتن وارزشمندی ، آنها را محافظت می کند.
همچنین افراد خانواده می توانند پیشنهاداتی برای چگونه گذراندن ساعات روز و کاهش افکار و احساسات ناراحت کننده به عزیزان سالمند خود داشته باشند. توصیه هایی در مورد نرمش و فعالیت روزانه در خانه، محدودیت خواب روز برای خواب بهتر شبانه ، چگونه پرت کردن حواس از افکار ناراحت کننده با دعا و نیایش، خواندن قرآن ، گوش کردن به رادیو ، موسیقی و فایل های صوتی آرامش بخش ، مشاهده فیلم ها و کلیپ های تصویری مفید و خواندن کتاب ، می تواند سودمند باشد.
و در نهایت به یاد داشته باشیم سلامت و آرامش روان دارای نقش بسیار مهمی در افزایش سطح ایمنی بدن و افزایش توان در مقابله با کلیه بیماری ها از جمله بیماری ناشی از ویروس کرونا است. پس بر همه ما است تا در تقویت سازوکارهای مرتبط با آن و افزایش توانایی های خود در زمینه بهبود سازگاری و انطباق با مشکلات ، کوشا باشیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.