اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
زادروز روز علی اکبر شکارچی نوازنده کمانچه

عارف عاشق

عارف عاشق

علی اکبرشکارچی نوازنده شهیر و پیشکسوت ساز کمانچه 71 ساله شد. استاد شکارچی ششم فروردین ماه سال ۱۳۲۸ در روستای ایستگاه چم سنگر شهرستان دورود استان لرستان متولد شد.

  علاقه او به کمانچه‌نوازی به دوران کودکی‌اش برمی‌گردد و این انگیزه و اشتیاق سبب شد بعد از گذراندن دوران خدمت سربازی و اخذ دیپلم به تهران بیاید و هنرخود را به صورت حرفه ای نزد اساتید بزرگی چون داریوش صفوت، نورعلی خان برومند، محمود کریمی، یوسف فروتن، سعید هرمزی و جلال ذوالفنون  دنبال کند. او در تمام این سال ها همواره از محضر استاد خود علی اصغر بهاری نیز بهره‌های بسیار برد و آنچه دانش و اندوخته هنری اش بود به نسل‌های بعد از خود نیز منتقل کرد چرا که  به گفته خودش «دوست ندارم مانند بسیاری از همنسلان خودم مانند محمدرضا لطفی، عطا جنگوک و فرهنگ فر و بسیاری از هنرمندان دیگر دانسته ها و دریافت ها و تجربیاتم را با خودم ببرم...». شکارچی در این سال ها تلاش کرد نوای کمانچه ایرانی را که از آن نغمه های موسیقی لری هم به گوش می رسید به گوش دنیا برساند، کنسرت هایی که بسیار مورد اقبال عموم قرار گرفت و آلبوم هایی که همچنان شنیدنی است.

اردشیر کامکار
نوازنده کمانچه

استاد اکبرشکارچی را از پیش از انقلاب که در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی فعالیت داشتند می شناسم. او به همراه موزیسین‌های برجسته آن زمان کارهای ارزشمندی را در زمینه موسیقی سنتی و کمانچه نوازی انجام داده اند که بسیار مورد توجه بود؛ بویژه شرکت او در آزمون باربد و مقام نخست کمانچه نوازی که بدست آورد تأثیر بسیاری در شناخت و معرفی این ساز داشت. بعد از آن که به تهران آمدم و به کانون چاووش و گروه عارف پیوستم با علی اکبرشکارچی افتخار آشنایی بیشتری پیدا کردم و این همکاری موجب نزدیکی بیشتری بین ما شد که بدون اغراق علاوه بر کمانچه نوازی، من مجذوب شخصیت مهربان، صادق و دوست داشتنی‌اش شدم. شکارچی همیشه انسانی پرتلاش، فعال و دلسوز بوده و هست، قلب رئوفی دارد و تمام دوستانی که با او در ارتباط هستند عاشقانه دوستش دارند. با وجود آنکه ممکن است خودش ادعای عرفان نداشته باشد اما به نظر من آدم عارفی است. او عاشقانه طبیعت را دوست دارد و برای طبیعت و محیط زیست ارزش بسیاری قائل است. شکارچی علاوه برموسیقی سنتی و ردیفی و کتاب  آموزشی کمانچه در زمینه موسیقی آبا و اجدادی خود لرستان کارهای زیبا و ماندگاری انجام داده است که در نوع خودش کم نظیر است. جملاتی که در کمانچه‌نوازی‌اش می‌شنویم نشان روحیه صادق و اعتراضی اوست که همیشه دغدعه فکری به کمال رسیده‌اش انسان و نابودی ظلم بوده و هست. امیدوارم همیشه پاینده باشد و سایه اش بر سرموسیقی این مرز و بوم بماند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.