اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

همصدایی رسانه‌های ایتالیا با هنرمندان ایران

ما داریم صفحات تاریخ را می‌نویسیم

ما داریم صفحات تاریخ را می‌نویسیم

در پی انعکاس گسترده «نامه هنرمندان ایرانی به هنرمندان جهان» در ایتالیا پتیشنی جهت حمایت از این نامه راه اندازی شده که درحال جمع آوری امضا از مردم ایتالیا و سراسر جهان است.

   با افزایش امضاها این نامه برای رئیس جمهور امریکا و سایر رؤسای جمهور جهان و سفارتخانه‌ها ارسال خواهد شد. روز گذشته سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به نامه جمعی از هنرمندان ایرانی به هنرمندان جهان در توئیتی نوشت: هنرمندان ایران در کنار مدافعان سلامت می‌مانند. مهران فلسفی (عکاس ایرانی مقیم ایتالیا) که مسئولیت ترجمه متن نامه به زبان ایتالیایی را برعهده داشته و عکس او پوستر این پتیشن است در گفت‌وگو با «ایران» از بازتاب این نامه و همراهی رسانه‌های ایتالیا با هنرمندان ایران گفته است.
ایتالیا یکی از آسیب دیده‌ترین کشورهای جهان از ویروس کروناست اما در حمایت از نامه هنرمندان ایران پیشگام بود. از فضای عمومی این کشور برای مقابله با ویروس کرونا بگویید.
ایتالیا با 60 میلیون جمعیت و مساحتی حدود یک ششم مساحت ایران تراکم جمعیتی بالایی دارد. به علاوه اینکه دورتا دور مشرف به دریاست و تردد ملوان‌ها و توریست‌ها بی‌شمار است. مرزهای زمینی دریایی و هوایی‌اش به نوعی دروازه اروپاست. یکی از دلایل اصلی شیوع خارق‌العاده ویروس کرونا در این کشور همین ویژگی است. این ویروس به مدت زیادی در سکوت و بی‌خبری شایع شد و در شروع دست کم گرفته شد. از طرف دیگر در سال‌های اخیر به دلیل بحران اقتصادی در اروپا، بخصوص ایتالیا، بودجه ملی اختصاص یافته به سلامت و بهداشت دائم تحت بی توجهی و سهل انگاری قرار داشته و با شیوع غیر منتظره کرونا سیستم بهداشتی غافلگیر و با کمبود شدید امکانات مواجه شد. کشور در حال حاضر تحت قرنطینه کامل و اجباری است و تردد بی مجوز در مکان‌های عمومی ممنوع است. اتفاق خوب اما نظم و همکاری مردم ایتالیاست که با حس مسئولیت همه در خانه‌ها مانده‌اند و سعی می‌کنند با شیوع ویروس مبارزه کنند. این تنها راه‌حل ماست که امیدوارم در ایران هم به آن توجه جدی‌تری شود.
نامه هنرمندان ایران در نشریات ایتالیا، چه بازتابی داشت؟
طبق یک‌ ضرب‌المثل در ایتالیا «باران شد، ای دولت مزخرف!» مردم عادت دارند گناه هر خسارت و مشکلی را به گردن دولت و دیگران بیاندازند و از مسئولیت‌های خود غافل باشند. در مورد مشکلی با این سطح و حجم بدون حس مسئولیت و همکاری مردم هیچ دولتی در هیچ نقطه جهان قادر به مبارزه و ریشه‌کن کردن ویروس نیست! طبیعتاً بخش‌هایی از مردم، بخصوص روشنفکران و هنرمندان که امکان تأثیرگذاری در افکار عمومی دارند مسئولیت بیشتری هم دارند. جامعه هنرمندان ایران خوشبختانه بموقع و با حس مسئولیت بالا به وظیفه خود عمل کرد. همانطور که در نامه هنرمندان ایران به جامعه هنری جهانی خوانده می‌شود، ما با دو مشکل بزرگتر از توان خویش روبرو هستیم؛ شیوع غیر منتظره ویروس و تحریم‌های غیرقانونی و مخرب دولت امریکا  علیه ملت‌مان. در این شرایط تبعات مشکل دوم باعث شد تا نامه به سرعت آماده انتشار شود و ترجمه‌های مختلف آن با تمام توان و امکانات به اطلاع رسانه‌های بین‌المللی و جوامع هنری و سیاستمداران بین‌المللی برسد. خوشبختانه با توجه به تجربه 12 سال اخیر در جشنواره سینمایی «اکنون خاورمیانه» فلورانس ایتالیا (MeadleEast Now Film Festival) توانستیم تمامی امکانات مطبوعاتی و فضای مجازی خود را به کار بگیریم و در عرض چند ساعت، در واقع یک شب تا صبح، متن این نامه و درخواست ملت ایران توسط هنرمندانش را به گوش هنرمندان و مردم ایتالیا برسانیم. استقبال ایتالیایی‌ها و رسانه‌های ایتالیایی خارق‌العاده بود. در عرض چند ساعت تمام رسانه‌های ارشد ایتالیا، از جمله کوریره دلاسرا به امضای ویویانا ماتزا، هافینگتون‌پست به امضای لوچانا بورساتی، موندو به امضای تیتزیانا بوچیکو، مانیفست به امضای فریان صباحی و بیش از 12 رسانه مختلف در سرمقاله‌هایشان  تحریم‌های امریکا علیه ملت ایران، بخصوص در این شرایط را محکوم کردند و از سیاستمداران اتحادیه اروپا و جهان حس مسئولیت و اقدام فوری برای معلق کردن تحریم‌ها و امداد به مردم ایران را تقاضا کردند.
آیا می‌توان به نتایج این نامه‌نگاری امیدوار بود.
بدون شک! مخاطب ظاهری نامه آقای ترامپ است که متأسفانه نه گوش شنیدن دارد، نه قصد و حس مسئولیت و احتمالاً نه سواد و شعور اجتماعی؛ اما مخاطب اصلی این نامه افکار عمومی و سیاستمداران اتحادیه اروپا هستند. ما تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا با فشار به مسئولان اروپایی، آنها را به اقدام فوری دعوت کنیم. باید وظیفه خود را به نحو اعلا انجام دهیم و امیدوار باشیم. به هرحال جدا از تأثیر آنی باید به فکر تأثیر درازمدت هم  باشیم. فراموش نکنیم، ما داریم صفحات تاریخ را می‌نویسیم!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.