اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

از دو داروی امیدبخش در درمان کرونا چه می‌دانیم؟

از دو داروی امیدبخش در درمان کرونا چه می‌دانیم؟

دانشمندان نقاط مختلف جهان در حال حاضر سرگرم پژوهش و آزمایش حدود ۷۰ دارو برای مقابله با ویروس کرونا هستند. البته تنها ۲ دارو از این شمار امیدبخش محسوب می‌شوند. در این میان آزمایش‌های واکسن‌های ضدکرونا آغاز شده است.

اتحادیه شرکت‌های داروسازی در آلمان که بخش‌های پژوهشی دارند، در سایت اینترنتی خود بیش از ۳۰ ماده مؤثر را فهرست کرده‌اند که می‌تواند برای مقابله با ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ اثربخش باشد.

به گزارش دویچه‌وله، دانشمندان و پژوهشگران نقاط مختلف جهان سرگرم آزمایش حدود ۷۰ داروی گوناگون برای مقابله با کرونا هستند که در بین آنها داروهای ضدمالاریا، داروهای ضدابولا که نتیجه‌بخش نبوده‌اند و همچنین داروهای ضد ایدز و روماتیسم به چشم می‌خورد.

از آنجایی که برخی از آنها برای مقابله با دیگر بیماری‌ها مجوز لازم را گرفته‌اند، می‌توانند سریع‌تر از دارویی به بازار عرضه شوند که باید از نو تولید شود.

وزارت بهداشت آلمان از کمیسیون تحقیقات داروسازی در این کشور خواسته است، نظر و ارزیابی خود در مورد اثربخش بودن داروهایی را ارائه دهد که در حال حاضر برای مقابله با ویروس کرونا مورد آزمایش قرار دارند.

وولف دیتر لودویگ، رئیس این کمیسیون، در حال حاضر تنها دو ماده مؤثر را امیدبخش می‌داند:

یکی ماده «رمدسیویر» (Remdesivir) که دانشمندان آن را برای مقابله با بیماری ابولا تولید کردند و اکنون قرار است در دو پروژه پژوهشی روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در آلمان آزمایش شود.

ماده دیگر «کلروکین» (Chloroquin) و یا هیدروکسی‌کلروکین (Hydroxychloroquin) است؛ یک ماده شناخته‌شده ضدمالاریا که برای مقابله با بیماری‌های ویروسی اثربخش است و از این رو می‌تواند با فعالیت‌های ویروس کرونا مقابله کند.

رئیس کمیسیون تحقیقات داروسازی آلمان در این باره می‌گوید: «این دو ماده در گزارشی که به وزارت بهداشت آلمان ارسال شده، از لحاظ امکان اثربخش‌بودن به وضوح در رتبه‌های اول و دوم فهرست ما قرار دارند.»

او در عین حال تصریح می‌کند: «اینکه آیا این ماده‌ها بتوانند در مقابله با کرونا واقعا مؤثر باشند، در حال حاضر تنها گمانه‌زنی است. درباره اثرات این ماده‌ها چه گزارش و تحقیقات پزشکی انجام شده، اما آنچه از تمامی این اطلاعات نتیجه‌گیری می‌تواند کرد، در آن حدی نیست که بتوان به آن صددرصد مطمئن بود.»

لوودیگ در این ارتباط به یک بیمار ۳۵ ساله مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا اشاره می‌کند که با ماده "رمدسیویر" تحت درمان قرار گرفت و حالش بهبود یافت، اما بهبودی می‌تواند به گفته لودویگ روند طبیعی بهبودی یافتن از بیماری بوده باشد.

به گفته رئیس کمیسیون تحقیقات داروسازی آلمان اطلاعات جمع‌آوری شده در مورد کلروکین و هیدروکسی‌کلروکین نیز ناکافی است. او در این رابطه می‌افزاید که در مورد این ماده‌ها تحقیقاتی در جنوب فرانسه انجام گرفت، اما کم و کیف آن به گونه‌ای بود که نمی‌توان به آن‌ها اطمینان کرد.

سازمان جهانی بهداشت و پژوهش "همبستگی"

سازمان جهانی بهداشت در هفته‌های گذشته از کیفیت پایین پژوهش‌ها و آزمایش‌های تحقیقاتی که در راستای مقابله با بیماری کووید ۱۹ انجام گرفته، انتقاد کرده است.

تدروس ادهانوم، دبیرکل این سازمان در این ارتباط تصریح کرده است: «تحقیقات کوچک زیاد که بر اساس شیوه‌های گوناگون انجام گرفته‌اند، آن اثبات و اطمینان روشن و ضروری را به ما ارائه نمی‌دهند. ما به شیوه‌هایی درمانی نیاز داریم که جان انسان‌ها را نجات بدهند.»

سازمان جهانی بهداشت از این رو اعلام کرده است که به‌طور مشترک با کشورهای آرژانتین، بحرین، کانادا، فرانسه، ایران، نروژ، افریقای جنوبی، اسپانیا، سوئیس و تایلند پژوهش‌هایی چندشاخه‌ای تحت عنوان "همبستگی" (Solidarity) به جریان اندازد.

به گفته آنا ماریا هنائو رسترپو، پژوهشگر سازمان جهانی بهداشت این پژوهش‌ها قرار است «بر پرسش‌های محوری عموم مردم متمرکز باشد»، برای نمونه: آیا یکی از این داروها می‌تواند میزان مرگ و میر را کاهش دهد؟ آیا هیچیک از این داروها می‌تواند مدت بستری ماندن در بیمارستان کاهش دهد یا روی بسامد استفاده بیماران از دستگاه تنفس تأثیر بگذارد؟

سازمان جهانی بهداشت نیز قصد دارد در راستای این آزمایش‌های تحقیقاتی سطح بالا، دقیقا همان دو ماده‌ای را مورد تست کند که از دید کمیسیون تحقیقات داروسازی آلمان می‌توانند اثربخش واقع شوند:

«رمدسیویر» (Remdesivir) و «کلروکین» (Chloroquin). همچنین قرار است رمدسیویر در ترکیب با لوپیناویر که یک داروی ضدایدز است، آزمایش شود.

البته چندی از اعلام قصد سازمان جهانی بهداشت برای انجام تحقیقات «همبستگی» نگذشته بود که در نشریه معتبر پزشکی New England Journal of Medicine مقاله‌ای از پژوهشگران چینی منتشر شد که در آن از مؤثر نبودن داروهای ضدایدز در مقابله با ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ سخن رفته است.

تلاش گسترده برای تولید واکسن

به موازات تلاش دانشمندان کشورهای مختلف برای یافتن داروهایی جهت درمان بیماری کووید ۱۹ تلاش‌هایی متعددی برای تولید واکسن ضدکرونا آغاز شده است.

برخی از شرکت‌های داروسازی حتی انجام آزمایش‌های خود روی افراد داوطلب را آغاز کرده‌اند. شرکت آمریکایی «مودرنا» یکی از این شرکت‌ها است.

شرکت چینی کان‌سینوبیو (CanSinoBio) نیز از شرکت‌هایی که گفته است اجازه انجام تست واکسن ضدکرونا روی انسان را یافته است.

شرکت‌های یو اس اینوویو (US-Inovio) و بیوآن‌تک (BioNTech) نیز اعلام کرده‌اند، در ماه آوریل داروهای پژوهشی خود را روی افراد داوطلب آزمایش خواهند کرد.

شرکت آلمانی CureVac که چندی پیش به خاطر تلاش‌های خود در راه مقابله با ویروس کرونا خبرساز شده بود، قرار است آزمایش‌های مشابهی را در اوایل تابستان امسال آغاز کند.

اکثر این شرکت‌ها در راستای تولید واکسن موردنظر راهی جدید پیش گرفته، به این معنی که می‌کوشند با استفاده از ژن‌های برگزیده‌ای از ویروس کرونا واکسنی تولید کنند که پس از تزریق دستگاه ایمنی بدن را مصون می‌کند.

تاکنون هیچ واکسنی در مقابله با هیچ یک از بیماری‌ها نتوانسته است با استفاده از این شیوه به تولید انبوه برسد. اما اگر این شیوه در این مورد مشخص نتیجه‌بخش باشد، از این حسن برخوردار است که می‌توان آن را به سرعت و در مقادیر زیاد تولید کرد.

یکی دیگر از واکسن‌های قدیمی که پژوهشگران انستیتو ماکس پلانک قصد آزمایش آن را دارند، واکسن وی پی‌‌ام ۱۰۰۲ است که در مقابله با بیماری سل کاربرد دارد.

این ماده اگر چه نمی‌تواند بدن را در مقابل ویروس کرونا مصون کند، اما شاید بتواند دستگاه ایمنی بدن را برای مقابله با این ویروس فعال کند. از این طریق شاید بتوان میزان خطر مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد.

از کلروکین، داروی «شفابخش» کرونا چه می‌دانیم؟

کلروکین نام دارویی است که بسیاری این روزها برای غلبه بر ویروس جدید کرونا و بیماری «کووید ۱۹» به آن امید بسته اند.

به گزارش یورونیوز، تاکنون بیش از ۱۷ هزار نفر در سراسر جهان جان خود را به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا از دست داده اند. این در حالی است که نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر نیز تاکنون به این ویروس مبتلا شده اند. با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورها از جمله ایران نگرانی های زیادی از افزایش آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» در روزها و هفته های آینده پدید آمده است.

دیدیه رائولت، یک متخصص بیماری های عفونی در شهر مارسی فرانسه است که از هفته ها پیش داروی کلروکین را برای معالجه مبتلایان به ویروس جدید کرونا «موثر» و «اثربخش» می داند. او تاکید می کند که در شرایط فعلی و با توجه به شیوع گسترده ویروس جدید کرونا عدم تجویز کلروکین به بیماران «غیر اخلاقی» است.

این در حالی است که مقامات بهداشتی کشورهای مختلف از جمله فرانسه بسیار در این زمینه محتاط هستند. آنها تاکید می کنند که برای تجویز داروی کلروکین به مبتلایان به «کووید ۱۹» باید منتظر نتایج بررسی ها و تحقیقات بیشتر بود.

تحقیق در مورد تاثیر کلروکین بر مبتلایان به ویروس جدید کرونا در بسیاری از بیمارستان ها از جمله انستیتوی مدیترانه ای بیماری های عفونی در مارسی آغاز شده است. دیدیه رائولت مسئول این انستیتو در مارسی است.

در این گزارش تلاش شده است به برخی از پرسش‌های اصلی در مورد کلروکین با توجه به دانسته‌های فعلی پاسخ داده شود.

کلروکین چیست؟
کلروکین که با نام تجاری نیواکین (Nivaquine) نیز به فروش می‌رسد یک داروی قدیمی است که از ۷۰ سال پیش تاکنون مصرف می‌شود. از این دارو اغلب برای پیشگیری مالاریا و درمان این بیماری استفاده می‌شود. هیدروکسی کلروکین نیز یکی از مشتقات کلروکین است که با نام تجاری پلاکونیل به فروش می‌رسد.

از هیدروکسی کلروکین به طور خاص برای درمان روماتیسم مفصلی و بیماری لوپوس (سل پوستی) استفاده می‌شود.

یکی از مزایای کلروکین قیمت ارزان آن است. بهای هر ۱۰۰ قرص نیواکین در فرانسه بین پنچ تا شش یورو است.

از بررسی‌های متخصص فرانسوی چه می‌دانیم؟
دیدیه رائولت داروی کلروکین را بر روی ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس جدید کرونا آزمایش کرده است. از این ۲۶ نفر تنها ۲۰ نفر به مصرف داروی کلروکین ادامه دادند. بررسی دیدیه رائولت نشان می‌دهد که ویروس کرونا شش روز پس از تجویز روزانه ۶۰۰ میلی گرم هیدروکسی کلروکین تنها در بدن ۲۵ درصد از بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» همچنان حضور داشته است.

این در حالی است که این ویروس در بدن ۹۰ درصد از افرادی که داروی هیدروکسی کلروکین را دریافت نکرده بودند پس از شش روز همچنان وجود داشته است.

تجویز روزانه ۶۰۰ میلی گرم هیدروکسی کلروکین به این بیماران به این معنی است که دیدیه رائولت دوز بالاتری از آنچه را که دانشمندان چینی به مبتلایان به ویروس جدید کرونا تجویز می‌کردند آزمایش کرده است.

دیدیه رائولت ضمن تاکید بر «شفابخشی» کلروکین برای بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا بر این باور است که همزمان با تجویز هیدروکسی کلروکین باید آنتی بیوتیک آزیترومایسین نیز به مبتلایان به «کووید ۱۹» داده شود. او بر این باور است که به زودی «همگان» از این ترکیب دارویی برای معالجه بیماران مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا استفاده خواهند کرد.

نتیجه تحقیق دانشمندان چینی درباره استفاده از کلروکین چه بود؟
دانشمندان چینی روز ۱۹ فوریه (اول اسفند) نتیجه یک تحقیق در مورد استفاده از داروی کلروکین برای معالجه بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا را منتشر کردند. آنها در حدود ۱۰ بیمارستان برای درمان بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» از کلروکین استفاده کردند.

نتیجه پژوهش دانشمندان چینی در مورد تاثیر کلروکین بر روی «بیش از ۱۰۰ فرد» مبتلا به ویروس جدید کرونا «امیدبخش» توصیف شده است. با این حال اطلاعات بیشتری از این بیماران و مشخصات آنها منتشر نشده است.

پزشکان چینی نتیجه گرفته اند که فسفات کلروکین از دیگر داروهایی که به مبتلایان به ویروس کرونا تجویز شده «موثرتر» بوده است. آنها بر این باور هستند که فسفات کلروکین باعث شده است که وضعیت ریه های بیماران بهبود یابد و حال عمومی آنها زودتر بهتر شود.

داده های تحقیق دانشمندان چینی منتشر نشده است و در نتیجه امکان مقایسه میزان تاثیر فسفات کلروکین بر روی مبتلایان با دیگران (افرادی که فسفات کلروکین دریافت نکرده بودند) وجود ندارد.

استدلال منتقدان استفاده از کلروکین چیست؟
بسیاری از پزشکان با استفاده از کلروکین برای درمان بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا تنها بر اساس آزمایش دیدیه رائولت و دانشمندان چینی مخالفت می کنند. آنها به روش آزمایش های انجام شده بر روی مبتلایان به بیماری «کووید ۱۹» انتقاد دارند. برخی نیز بر این باور هستند که عدم ادامه درمان از سوی شش بیمار در بررسی های دیدیه رائولت به این دلیل بوده است که هیدروکسی کلروکین تاثیری بر حال آنها نگذاشته بود.

منتقدان همچنین تاکید می کنند که پزشکان چینی و ایتالیایی نیز اگر کلروکین را موثر می دانستند می توانستند به تجویز آن بپردازند. عدم تحقق این امر از نظر منتقدان نشان می دهد که بسیاری از پزشکان به تاثیر کلروکین بر روی بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» باور ندارند.

اکثر منتقدان دیدیه رائولت تاکید می کنند که تجویز داروی کلروکین باید پس از بررسی های بیشتر و اطمینان از اثربخشی آن صورت گیرد.

مخالفان استفاده از کلروکین برای معالجه مبتلایان به ویروس جدید کرونا همچنین به اثرات جانبی داروی کلروکین اشاره می کنند. آنها بر این باور هستند که پوشش رسانه ای تحقیق در مورد کلروکین می تواند باعث شود که برخی از بیماران بدون تجویز پزشک و به طور خودسرانه از کلروکین استفاده کنند. امری که به گفته آنها می تواند تبعات سنگینی برای بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» داشته باشد.

اثرات جانبی کلروکین چیست؟
بسیاری از منتقدان دیدیه رائولت بر اثرات جانبی استفاده از کلروکین در بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا اشاره می کنند. حالت تهوع، اخلال در سیستم ایمنی بدن، اخلال در دستگاه گوارش، استفراغ و مشکلات کبدی و حتی خونریزی کبد از جمله اثرات جانبی کلروکین عنوان شده است.

برخی از پزشکان نیز نسبت به اثرات جانبی کلروکین بر قلب و عروق هشدار داده اند. با این حال رایج ترین اثر جانبی کلروکین حالت تهوع و اسهال است.

کلروکین و سیاستمداران
بسیاری از سیاستمداران در حالی که کشورهایشان با بحرانی کم سابقه در حوزه سلامت روبرو است در مورد داروی کلروکین اظهارنظر کرده اند. الیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه اعلام کرده است که پزشکان در این کشور از این پس برای درمان بیمارانی که به دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا حال وخیمی دارند داروی کلروکین را تجویز خواهند کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز از دیدیه رائولت خواسته است تا عضویت در شورای مشورتی دانشمندان این کشور برای کمک و ارائه مشورت به دولت برای مواجهه با بحران شیوع ویروس جدید کرونا را بپذیرد.

کریستیان استروزی، شهردار نیس که پیش از این به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بود یکی از مدافعان تجویز داروی کلروکین در فرانسه است. او بنا به توصیه دیدیه رائولت برای درمان خود از کلروکین استفاده کرد و اکنون اعلام کرده است که برای تمام بیمارستان های نیس کلروکین تهیه کرده است تا برای معالجه بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» مشکلی در این شهر وجود نداشته باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز یکی از طرفداران تجویز کلروکین برای معالجه مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا است. او بر این باور است که استفاده از هیدروکسی کلروکین به همراه آزیترومایسین می تواند «یکی از بزرگترین تحولات در تاریخ پزشکی» را رقم بزند.

با این حال اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا تاکید کرده است که تصمیم به تجویز این ترکیب دارویی برای بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» نگرفته است و تحقیقات بیشتری باید در مورد تاثیر این دارو بر بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا انجام شود.

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی