اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ماه شعبان فرصتی برای تعالی روح

ماه شعبان فرصتی برای تعالی روح
اسماعیل علوی

معنویت طلبی، احساسی است که به سراغ همه ما می‌آ‌ید.چراکه جوششی از اعماق وجود و پاسخی به ندای درون انسان بوده وبه فلسفه آفرینش معنا می بخشد. عالمان واندیشمندان الهی نیزمعنویت را یکی از پایدارترین تجلیات روح انسان و یکی از اصیل ترین ابعاد وجودی وی برشمرده اند که نتیجه ضروری آن نیز حقیرشمردن اهداف و آمال مادی و چشم دوختن به عظمت ها و ارزشهای ماورای امور و پدیده های دنیایی است.

 ماه شعبان المعظم که در ان قرار گرفتیم ،  فرصتی است برای کسب معنویت وآماده شدن برای درک عظمت و برکات الهی و بیرون رفتن از دایره عادت های حقیر که انسان را از مقاصد معنوی بازمی دارند.
پیام این ماه پرفضیلت که به لطف الهی همچون صافی در مسیر زندگی انسان قرار گرفته و غبارهای مادی را از پیرامون انسان می زداید، پرستش و ستایش ذات منزه از هرگونه نقص و کاستی و در نتیجه شناخت فضیلت ها و یادآوری جایگاه رفیع و مینوی انسان و محرکی برای کمال جویی نوع بشر است.
ایمان حقیقی نمی‌تواند فارغ از ملکات معنوی  باشد. زیرا سعادت آدمی به این موهبت الهی بستگی دارد. معنویت در آهنگی موزون و عافیت بخش به رشد و پرورش فضیلت‌های اخلاقی  در وجود آدمی می‌پردازد تا انسان اسیر رذایل نشود و سرنوشتش به خیر و رستگاری منتهی گردد. به تجربه ثابت شده  هرگاه حیات فردی و اجتماعی بر مدار معنویت قرار گرفته اهلیت انسانی انسان بر خوی سرکش  وی غلبه یافته و درنتیجه محیط زندگی کمتر آلوده به انواع فساد و ابتلائات و مشکلات خواهد شد. راه‌های طی شده نیزبیانگر این واقعیت غیرقابل انکار است که بدون توجه کافی به معنویت نمی‌توان به صواب و صلاح دست یافت و حرص و غضب و خودخواهی آدمی را مهار کرد. بلکه تنها با اتکا به استقرار معنویت  در وجود انسان است که می‌توان زندگی‌ها را از انحطاط نجات داده و بدان آهنگ رشد و تعالی بخشید.واقعیات امروز زندگی بشر مؤید این نکته است که اتکای بیش از حد به جهان عاری از معنویت نتیجه مطلوبی برای انسان در بر نداشته و راه  به صواب وصلاح نمی برد.
ماه شعبان به عنوان یکی ازخاستگاه های معنوی اسلام، فرصتی برای حرکت به سوی نقطه تعادل در زندگی  همه انسان‌هاست. مناسک این ماه پربرکت نیز می‌تواند از آهنگ تند هوی و هوس کاسته و اعمال و نیّات انسان را در سایه معنویت با ارجمندی‌های یک زندگی توأم با سعادت و تقوی  و تعادل همراه سازد. چنانچه  رسول گرامی اسلام (ص)  در تبیین فضایل این ماه در تمثیلی زیبا می فرماید« خداوند چون ماه شعبان وارد می شود امر می کند به درهای بهشت، پس باز می شوند .پس امر می کند درخت طوبی را ، پس نزدیک می کند شاخه های خود را براین دنیا.آنگاه ندا می کند منادی که این شاخه های درخت طوبی است پس درآویزید بدان که برساند شما را به بهشت...وکسی که یاد کند خدا را – در روزهای این ماه – و بشمرد نعمت های الهی را ... و نیکی کند به پدر ومادر و .... یاری دهد درمانده ای را و تسلی بخشد مصیبت زده ای را و...به تحقیق که درآویخته به شاخه ای از شاخه های درخت طوبی و... »
از مجموعه تعالیم اسلام به دست می آید که راز و رمز عبودیت به معنای توسل و توکل مستمر به مبدأ فیاض الهی در این نکته نهفته است که انسان پیوسته به یاد بیاورد مخلوقی ناتوان بوده و به حکم قانون بقای نسل و بقای حیات تابع شهوات و اسیر مطامع مادی است مگر آنکه به اتکای نیروی معنویت سعی و عمل را در مدار خیر و عافیت قرار داده و هوش و استعداد خود را در مسیر سعادت به کار بندد و تسلط بر ماده و نیروهای مادی را به نحوی به کار گیرد که ضمن بهره‌مندی از مواهب زندگی توأم با رفاه به رکود و کاهلی و سستی عادت نکند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.