اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
گزارش ایران از پویش های در خانه بمانیم و دید و بازدید آنلاین نوروزی

دورهمی های انلاین در پشت پنجره ها

دورهمی های انلاین در پشت پنجره ها
حمیده امینی فرد

هشتگ «در خانه بمانیم» همچنان یکی از پر تکرارترین توصیه های این روزهای کرونایی است، ٦٠ درصد مردم به این هشتگ ، وفادار ماندند ، اما بی توجهی ٤٠ درصد باقیمانده، آمار فوتی ها و مبتلایان را افزایش داده است. شاید آن زمان که جشن سال نو چینی ها به خاطر کرونا تعطیل اعلام شد، خیلی هایمان فکر نمی کردیم که نوروزمان هم به این سرنوشت دچار خواهد شد!

                                                                                                              
  آن زمان برخی  حتی بلیت مقصدشان را هم پیش خرید کرده و بزرگترها در تدارک خانه تکانی بودند. اما کرونا تمام آیین ها و سنت های  نوروزی ما را با یک تغییر ویژه روبه رو کرد. سفرهای نوروزی جای خودش را به سفرهای مجازی داد و سنت دید و بازدید از درون خانه ها به صفحات تلفن همراه آمد، گروه های خانوادگی چندین برابر شد و  فرصت  سر زدن به بزرگترها از هفته ای یکبار به روزی چندین بار رسید. بیش از ٦٠ درصد مردم با این تغییر همراه شدند و فرصت بازدیدهای حضوری را به بعد از رفتن این مهمان ناخوانده انداختند، سلبریتی ها در کنار مسئولان و فعالان اجتماعی به این موج پیوستند و مردم را به دید و بازدید های از راه دور تشویق کردند. در این موج البته سهم بزرگترها بیشتر بود، آنها در صف  اول عمل به توصیه ها ایستادند تا مبادا کوچکترها در لابه لای رودربایستی ها، از ندیدنشان خجالت زده شوند، آنهایی که تا به حال گوششان به تماس صوتی و تصویری نخورده بود، به زحمت با انواع و اقسام کلیدهای مجازی آشنا شدند، شبیه  مادربزرگ 70 ساله علیرضا که حالا کاربلدتر از نوه هایش شده است  ! او از ٨ صبح با 6 فرزندش در ارتباط است و با شکلک های میوه و کیک از آنها پذیرایی می کند! یا پدربزرگ فرشته که کیلومترها دورتر از فرزندانش، اجازه نداده کسی بار سفر ببندد، یک تلفن همراه دست دوم خریده و روزی چند بار با تماس تلفنی دلش را قرص می کند ، یا زهراالسادات که نوه هایش را هر روز از طریق مجازی می بوسد و به آغوش می کشد، در آن طرف ماجرا ، اما برخی ها هنوز کرونا را جدی نگرفته اند، شبیه ٨ و نیم میلیون نفری که از ١٩ استان بار سفر بسته و ٨ هزار نفرشان هم مشکوک تشخیص داده شده اند، می پرسید چرا؟ محمد خالقی، جزو همین زنجیره است، به خیال خودش نمی خواسته مادرش تنها بماند، با هر ترفندی خودش را از تهران به شیراز رسانده،  تب سنج علایمی نشان نداده و قرار هم نیست از خانه خارج شود، اما یادش رفته که اگر ناقل باشد ،سوغات تلخی برای خانواده اش به ارمغان آورده است  مهدی علی پناه هم درباره دید و بازدید های نوروزی امسال می گوید :  به همه فامیل گفتیم سلامتی تان مهم است چون  دوست تان داریم و به خانه تان نمی آییم . همچنین به خاطر جلو گیری از شیوع  بیماری کرونا   تبریک و دید و بازدید عید را هم از طریق مجازی می گوییم .  
متأسفانه دید و بازدیدهای نوروزی ، شیب مبتلایان را در برخی استان ها همچون  آذربایجان شرقی ،مازندران و خراسان رضوی بالا برده است، تا جایی که تصمیم به بازگشایی ادارات برای جلوگیری از سفرها گرفته شد! مقامات ارشد کشور برای چندمین بار «به خانه ماندن»  را توصیه کرده اند، رئیس جمهور از مردم خواست تا حد امکان از خانه خارج نشوند و به سفر نروند .علما و مراجع هم همچون آیت الله نوری همدانی سفر  غیر ضرور را جایز ندانستند.  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با اشاره به هزار و ٥٠٠ فوتی طی یک روز در توییتر نوشت:«ایتالیا با ٦٥١ و اسپانیا با ٣٧٥ فوتی و ...مرگ برای همسایه نیست ، هر چند مرگ همسایه هم غم انگیز و جانکاه است، نگرانی را جدی تری بگیریم، دید و بازدید نرویم، سفر نرویم» دکترسید عباس صالحی در توییتی دیگر البته کاهش ٦٠ درصدی سفرهای نوروزی امسال را نشانه رشد فکری و فرهنگی اعلام کرد.
استفاده از ابزار های نوین نوعی هوشمندی فرهنگی است
یک جامعه شناس با اشاره به رونق دید و بازدیدهای مجازی در این روزها به ایران می گوید:«یکی از خصوصیات فرهنگ و تمدن بشری انعطاف پذیری است، الزاماً در مقابله با این شرایط نمی توان خشک عمل کرد، اگرچه ما در فرهنگمان به دید و بازدیدهای عینی و رو در رو عادت کرده ایم، اما در شرایط بحرانی ، استفاده از ابزارهای جایگزین ، نوعی هوشمندی فرهنگی است، بویژه اکنون که از ابزارهای ارتباطی جدید مثل شبکه اینترنت و فضای مجازی هم برخورداریم، و باید با استفاده از آن به دید و بازدیدهای مجازی رو بیاوریم. حسین ایمانی جاجرمی می افزاید: این وضعیت فقط مخصوص ما نیست ، چند روز پیش در انگلستان روز مادر بود و مقامات از مردم خواستند تا اگر مادرهایشان را دوست دارند به سراغشان نروند و از طریق تلفن همراه و فضای مجازی تبریک بگویند، برایم جالب بود که  بسیاری از شهروندان به سراغ اینستاگرام رفتند و آمارهای پیام ها بسرعت بالا رفت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.