اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

راهبردهای اجرایی تولید از رونق تا جهش

راهبردهای اجرایی تولید از رونق تا جهش
یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق

تحقق شعار «جهش تولید» در گام نخست مستلزم شناخت و بررسی ظرفیت های داخلی کشور است.

 آنچه از سال 98 برای اقتصاد کشور به جا مانده بیانگر این موضوع است که این سال با تمام فرصت ها، تهدیدها و نارسایی ها سال ویژه و متفاوتی در تاریخ کشور بود.یکسری اشکالات تاریخی مانند : نظام بودجه ریزی، نظام منابع و مصارف و بانک محور بودن اقتصاد کشور، مسائل مربوط به انتخابات مجلس و دیگر مسائل سیاسی و اجتماعی و از همه مهم تر سیاست زدگی اقتصاد همواره وجود داشته و در سال 98 هم ادامه داشت.اما در سوی دیگر توسعه نیروی انسانی جوان و متخصص،منابع طبیعی بی نظیر ، موقعیت ژئوپلتیکی که ظرفیت تعاملی با 15 کشور را با برآورد 1100 میلیارد دلار  ایجاد کرده از جمله ظرفیت ها و آورده های موجود در کشور است. سهم ایران از این رقم بر مبنای نوع و میزان تجارت 200 تا 300  میلیارد دلاری است . در حالی که کل نیاز تجاری کشور 100 میلیارد دلار است. علاوه بر اینها در سال 98 کشور به تعادل تجاری رسید . همچنین کاهش وابستگی بودجه ای به نفت پیش از آنکه به رقم فعلی برسد نیازمند ایجاد مقدماتی بود که ما آن را فراهم کرده بودیم در حالی که الان کشورهایی مثل عربستان دچار چالش های بزرگی شده اند.در رابطه با تأمین کالاهای اساسی که از نیازها و دغدغه های اصلی کشور است دستاوردهایی حاصل شده که در تاریخ کشور بی سابقه بوده است.در سال گذشته5/14 میلیارد دلار کالا وارد کشور شد. این یعنی  برای سخت ترین شرایط کشور به قدر 6 ماه ذخایر وجود دارد. اینها زمینه های فراوان و بسیار مثبتی است که به پشتوانه آن وارد سال 99 می شویم. همه اینها در شرایطی ایجاد شده که همواره مورد تهدید و خصومت دشمنان بوده ایم بگونه ای که حتی در بدترین شرایط تحریم های دارویی هم ادامه داشت . این یعنی تاب آوری اقتصاد برخلاف همه مشکلات خارجی و داخلی وجود دارد و با ظرفیت هایی که وجود دارد امکان جهش فراهم می شود. آنچه این تاب آوری را ایجاد کرده عزم، اراده و همراهی و همدلی مردم در تمام فراز و فرودهای اقتصادی است.نزدیک ترین نمونه آن در یک ماه اخیر،همدلی مردم، دولت و متخصصان کادر درمان در مبارزه با ویروس کرونا است. در نهایت باید گفت زمانی که از جهش صحبت می شود یعنی رونقی وجود دارد که باید سرعت آن بیشتر شود.شعار امسال دنباله و ادامه شعار سال 98 است.
بنابراین جهش تولید شعار و آرزو نیست بلکه یک ظرفیت است که می تواند از حالت بالقوه به حالت بالفعل و قابل تحقق تبدیل شود. این مهم در معنای واقعی نیاز به برنامه ریزی متناسب با قواعد و ضوابط علمی، بومی دارد و به کمک نیروی انسانی متخصص ، متعهد و باورمند اجرایی شود.همچنین مخاطبان این موضوع که همه ملت ایران در همه حوزه ها را شامل می شود باید در تحقق این شعار نقش آفرینی داشته باشند.مانند دولت، مجلس ، قوه قضائیه، دانشجویان، متخصصان حوزه های مختلف فرا تر از جناح بندی ها و مرزبندی های سیاسی.

در پایان باید اقتصاد را در سال 99 از سیاست زدگی رها کنیم و سایه سیاست را از سر اقتصاد برداریم.ضرورت دارد تا علاوه بر برنامه و نقشه راه در حوزه اجرا نیزمورد دقت و اهتمام ویژه  قرار بگیرد . چگونگی اجرا،بررسی و درصورتی که عدم اجرا رخ داده باشد چرایی آن به جد مورد بررسی قرار بگیرد.از دولت انتظار می رود تعدادی پروژه را با اولویت انتخاب و همان ها را تا پایان دوره دنبال کند، مجلس هم، زمان و انرژی اش را صرف بررسی همان تعداد پروژه کند.رفتار قوه قضائیه از زمان ریاست آقای رئیسی الگوی خوبی برای این موضوع است. سامان پیدا کردن اقتصاد در گرو همگرایی و هم نظری تمام بازیگران است ، پس جهش تولید نیازمند اجماع نظر و همدلی تمام مسئولان در همه نهادها و مردم است.در تحقق شعار سال نباید از نقش رسانه ها و ایجاد فضای همدلی غافل شویم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.