اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
رئیس جمهوری ضمن تشریح پیش نیازهای «جهش تولید » تاکید کرد

آب گل آلود آمریکایی ها را نمی خواهیم

آب گل آلود آمریکایی ها را نمی خواهیم

رئیس‌جمهوری نامگذاری سال 1399 هجری شمسی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌به عنوان سال «جهش تولید» را فرصت خوبی برای دولت، تولید‌کنندگان، بخش خصوصی و همگان جهت تلاش مضاعف در مسیر ایجاد جهش در تولید دانست. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید گفت : به مردم اطمینان می‌دهم که اولین دغدغه دولت و همه ارکان نظام و نیروهای مسلح، تلاش برای حفظ سلامتی شما و فرزندانتان و تامین نیازمندی‌های عموم مردم است.

 قفسه‌هایمان خالی نبود

روحانی   به سال ۹۹ و شعار سال به عنوان «جهش تولید» اشاره کرد و افزود: در این سال جدید باید همه توان را برای توسعه و پیشرفت کار و کشور به کار گیریم. رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر همواره بر مسایل اقتصادی، تولید و جهش تولید تاکید کردند و دولت همه توان خود را در سال گذشته به کار گرفت تا تولید رونق پیدا کند. وی ادامه داد: شاید گاهی اوقات بعضی اجناس گران بود و بعضی‌ها متعادل، اما قفسه‌های ما خالی نبود؛ این به معنای این بود که در مسیر تولید حرکت کردیم. البته بعضی جاها تلاش‌ها و کوشش‌ها زمان می‌برد که به نتیجه برسد و ممکن است مردم آن موارد را لمس نکنند که لمس آن موارد نیاز به جهش بزرگ دارد. روحانی یادآور شد: این که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند این است که در مواردی که برای مردم ملموس نبوده، تلاش مضاعفی را انجام دهیم برای این که تاپایان سال ۹۹ برای مردم ملموس شود. دستور ایشان فرصت بسیار خوبی برای دولت، تولیدکنندگان، بخش خصوصی، عمومی‌غیردولتی و برای همه است. روحانی ادامه داد: اتفاقا من از وزیران خواسته‌ام که در روزها و هفته‌های آینده و انشاالله در همین فروردین‌ماه طرح‌های مهمی‌ که در سال ۱۳۹۹ تکمیل می‌کنند و تا پایان ۱۳۹۹ به افتتاح می‌رسد را به مردم اعلام کنند. 
پیش‌نیازهای جهش تولید
رییس جمهوری با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۹ به نام «جهش تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی‌ گفت: مطالبه ایشان تولید مضاعف است؛ و حرکت سریع‌تر و قوی‌تر در زمینه تولید را در کشور می‌خواهند، برای رسیدن این موضوع باید اقدامات زیربنایی سریع در همین ماه‌های اولیه سال انجام شود. اصلاحات بانکی یکی از مسائل اساسی و موثر در زمینه فعال‌تر شدن تولید است.
روحانی بیان کرد: فعال‌تر شدن تولید به سرمایه نیازمند است؛ تولید به معنی علم و دانش و فناوری است؛ تولید به مفهوم روابط خارحی با دنیا است و اگر هر کدام از این سه مورد حذف شود، تولیدی به‌وجود نمی‌آید، جهش تولید در سایه روابط خوب با همسایگان و دوستان در سطح جهان  برای واردات و صادرات امکان‌پذیر است. رییس جمهوری گفت: اگر می‌خواهیم سال جهش تولید باشد، باید توجه کنیم که تولید بدون سرمایه‌گذاری ممکن نمی‌شود، هم به سرمایه‌گذاری اولیه و هم به سرمایه گذاری در گردش و هم به سرمایه برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام نیاز داریم. وی با تاکید بر اینکه اشتغال هم در سایه سرمایه بوجود می‌آید، گفت: در کنار سرمایه، فناوری و تکنولوژی هم نیاز داریم که اگر این ها هم آمدند اما نتوانستیم ماده اولیه مورد نیز را تامین کنیم تولید انجام نمی‌شود؛ اگر ماده اولیه هم تامین شد، اما نتوانیم محصول را صادر کنیم باز هم جهش در تولید انجام نمی‌شود؛ پس سیاست خارجی، روابط خارجی، علم و تکنولوژی و سرمایه اساس مسائل مربوط به تولید است.  رییس جمهوری بیان کرد: اصلاحات بانکی است که می‌تواند کمک اصلی به تولید را انجام بدهد، سرمایه‌های جامد است که باید فعال شود، دستگاه های دولتی باید سهام خود را به بازار بورس عرضه کنند، در سال گذشته شرایط خوبی در بورس داشتیم که امیدوارم در سال ۹۹ هم این شرایط تداوم داشته باشد. روحانی با بیان اینکه رونق بورس به ارائه سهام و اموال دستگاه‌های دولتی و بخش های مختلف در بورس است، گفت: برای حرکت در تولید باید این نوع سهام در بازار بورس و فرابورس عرضه شود تا شاهد یک تحول در کشور بزرگ باشیم.
انتقاد از کاغذبازی در گمرک
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «اصلاحلات گمرکی یکی از مسایل مهم برای تولید است» گفت: باید قوانین گمرک اصلاح شود، البته منظورم قطع نظارت دستگاه‌‌های مرتبط با موضوع واردات و گمرک نیست؛ بلکه کاغذبازی در گمرک باید از میان برود. روحانی افزود: ما برای الکل و نیازمندی‌های مبارزه با کرونا یکی کالایی می‌خواهیم که از گمرک خارج شده و به اصفهان برود؛ چند روز است خود من ساعت‌ها با وزیران مختلف وقت گذاشتم تا موضوع حل شود. تا از یک خوان عبور می‌کنیم، گرفتار خوان دیگری می‌شویم؛ خوان بعدی  را رد می‌کنیم، گرفتار خوان بعدی می‌شویم. روحانی افزود: این که می‌گویند «هفت‌ خوان»، اشتباه گفته اند، در تشریفات گمرکی هفتاد خوان داریم که باید اصلاح شود که وظیفه دولت و مجلس و قوه قضاییه است همه مسئولیم که باید دست به دست هم دهیم و این مشکل را حل کنیم. 
سیستم مالیاتی  باید اصلاح شود
رییس جمهوری تصریح کرد: سیستم مالیاتی را باید اصلاح کنیم هم مردم باید در کسب و کار خود مالیات بدهند و هم باید به گونه‌ای باشد که با کسب و کار آنها لطمه نخورد؛  اینکه چگونه و چه زمانی و بر چه مبنایی باید از کسب و کار ها مالیات گرفته شود باید بازبینی و اصلاح شود. رییس جمهوری وجود امنیت کافی را در بهبود فضای کسب و کار مردم را ضروری دانست و افزود: اگر امنیت نباشد، هر فردی دخالت می‌کند و نمی‌توانیم به نتیجه و جایی برسیم. باید مردم احساس کنند در فضای عادلانه فعالیت می‌کنند.
وی گفت: اگر بنا باشد تولیدی که در دست بخش خصوصی است، یک جور باشد و بخشی که در اختیار نیروهای مسلح است به گونه دیگری باشد و بخشی از تولید که دست نهادهای دیگر است به شکل دیگری باشد و با بخش تولید دولت متفاوت عمل شود، رانت ایجاد می‌شود. این رانت‌ها باید برداشته شود؛ کنار رود و شرایط مساوی و رقابت عادلانه بین همه دستگاه‌ها برقرار شود تا بتوانیم شاهد یک حرکت قابل قبول در زمینه تولید باشیم. 
 
کمک آمریکا دروغ بزرگ است
روحانی با بیان این که کشور در یک شرایط سختی قرار دارد، افزود: اینکه آمریکایی‌ها می‌گویند در شرایط سخت  کرونا حاضریم به ایران کمک کنیم از دروغ های بزرگ تاریخ است مانند فردی است که آمده سرچشمه را گرفته و نمی‌گذارد کسی به طرف آب زلال چشمه برود و آن را بسته است و یک لیوان آب گل آلود را گرفته و تعارف می‌کند و می‌گوید که من آمده ام کمک کنم و می‌دانم شما تشنه هستید. رییس جمهوری گفت:‌ آمریکا اگر می‌خواهد کمک کند چکمه خود را از مسیر راه بردارد واز مسیر فعالیت ملت ایران کنار برود. وی گفت: آمریکایی‌ها مسئول بخشی از بیکاری مردم ایران هستند، آنها مسئول ایجاد سختی‌ها و مشکلات در بخشی از زندگی مردم و مشکلات بر سر راه سرمایه در گردش برای کارخانه ها هستند. رییس جمهور گفت: آمریکا مسئول ایجاد کمبود برخی داروهای مورد نیاز مردم است. روحانی تاکید کرد: ما لیوان آب گل‌آلود آمریکایی‌ها را نمی‌خواهیم، آنها کنار بروند. ملت‌ها و شرکت‌ها، خریداران و واردکنندگان و صادرکنندگان را اذیت نکنند؛ ملت ما، تجار، پزشکان و دانشمندان ما خودشان خوب بلد هستند که چه کاری انجام دهند.
 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.