اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

چالاچوخور، مرزی که عبور از آن غیر ممکن است!

چالاچوخور، مرزی که عبور از آن غیر ممکن است!

یکی از بهترین شهرها برای سفرهای نوروزی، اردبیل است. این منطقه در نوروز آب و هوای خنک و مطبوعی دارد که با هیچ جای دیگر ایران قابل مقایسه نیست. امروز قصد داریم به شهرستان گرمی برویم و شما را با یکی از دیدنی‌ترین آثار طبیعی این منطقه آشنا کنیم، شاید تصمیم گرفتید که همین فردا، بار سفر را برای دیدن این آبشار زیبا ببندید. همانطور که گفته شد شهرستان گرمی در استان اردبیل قرار دارد و یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور شناخته می شود.

آبشار چالاچوخور در این شهر واقع شده است. این شهر در شمال استان اردبیل و در فاصله‌ی صد و هشت کیلومتری از آن قرار دارد. این آبشار در نزدیکی مرز جمهوری ایران و آذربایجان و در میان پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق واقع شده است. همسایه‌های شهر گرمی به ترتیب: بیله سوار در پنجاه و پنج کیلومتری و پارس آباد در نود و هفت کیلومتری هستند. پتانسیل بالای شهر گرمی از نظر طبیعت گردی و تاریخی موجب شده تا این شهر از گردشگران بسیاری میزبانی کند. غارهای دیدنی، جنگل های انبوه، آب و هوای دلنشین و آثار باستانی قدیمی تنها گوشه‌ای از این زیبایی‌ها هستند.

کوهستان‌های جنوب شرقی شهرستان به علت اتصال به کوهستان‌های تالش و نزدیکی به دریای خزر از بارش مناسبی در حدود ۶۰۰ میلیمتر در سال برخوردار هستند و به همین دلیل این منطقه به خصوص در فصل بهار سرسبز است و رودخانه‌های بسیاری در دامنه‌های آن جریان دارند. این رودخانه‌ها در این منطقه آبشارهایی با ارتفاعات مختلف ایجاد کرده‌اند. آبشار چالاچوخور نیز یکی از این آبشارهای زیبا و پرطرفدار این منطقه است که در روستای آلیله واقع شده است. این آبشار که در مسیر رودخانه دومولی قرار دارد، به واسطه‌ی پرتگاه‌ها و دره‌های عمیق مجاور خود شهرت ویژه دارد. پوشش درختان جنگلی و خودرو در مسیر دسترسی به آبشار بر جذابیت آن افزوده است. آیا مجاب شدید تا در تعطیلات نوروز سری به این آبشار بزنید؟

 

 

کپی