اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
تورم 38.4 درصدی سال 98

افت 5 درصدی تورم مواد غذایی در اسفند

افت 5 درصدی تورم مواد غذایی در اسفند

با انتشار نرخ تورم اسفند ماه سال گذشته از سوی مرکز آمار ایران، پرونده شاخص تورم سال 1398 بسته شد. با وجود فراز و نشیب های زیادی که اقتصاد ایران در سال گذشته تجربه کرد، ولی روند نزولی شاخص تورم که از اردیبهشت ماه سال گذشته با کاهش نرخ تورم ماهانه آغاز شد، حفظ شد. روندی که از خرداد ماه به افت 1.5 درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه (نسبت به مدت مشابه سال قبل) ادامه یافت و درنهایت از مهر ماه این سال باعث نزولی شدن نرخ تورم سالانه شد.

  با تکمیل جدول 12 ماهه نرخ تورم در سال گذشته که مرکز آمار اعلام کرده است، میانگین نرخ تورم سالانه 98 به 38.4 درصد رسید. هرچند براساس این گزارش تورم ماهانه در آخرین ماه سال گذشته 4 دهم درصد بیش از بهمن ماه بود، اما شاخص های تورم نقطه‌ای و سالانه افت قابل توجهی را تجربه کرد.
دراین ماه تورم ماهانه به 1.5 درصد افزایش یافت، اما تورم نقطه‌ای با کاهش 3 درصدی نسبت به بهمن به 22 درصد رسید. تورم سالانه نیز با قرار گرفتن بر روی عدد 34.8 درصد معادل 2.2 واحد درصد درمقایسه با بهمن ماه بهبود نشان می‌دهد. نکته قابل توجه در این ماه افت معنادار تورم کالاهای خوراکی و مواد غذایی است که هم در تورم نقطه‌ای و هم در تورم سالانه بیش از 5 درصد کاهش یافته است.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با تداوم این روند در سال جاری، شاهد افت قابل توجه نرخ تورم خواهیم بود. به طوری که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، نرخ 20 درصدی را برای سال 1399 پیش بینی کرده است. البته با شیوع ویروس «کرونا» در کشور که بسیاری از کسب و کارها به خصوص مشاغل خدماتی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است، ممکن است روند نزولی نرخ تورم نیز تحت تأثیر قرار گیرد.
با این وجود در سال گذشته شاهد بهبود قابل توجه شاخص تورم بودیم. گرچه نرخ تورم ماهانه دراین سال با نوسان بالایی همراه بود، اما تورم نقطه‌ای و سالانه روند نزولی خود را حفظ کردند. مقایسه تورم نقطه‌ای 51.4 درصدی فروردین سال گذشته با 22 درصد اسفند ماه نشان دهنده افت 29.4 درصدی این شاخص در 12 ماه سال گذشته هستیم. البته درخصوص تورم سالانه همچنان عدد 34.8 درصد اسفند ماه نسبت به 30.6 درصد فروردین 98 بالاتر است، اما مقایسه نرخ تورم اسفند با 42.7 درصد شهریور ماه که این نرخ به اوج خود رسیده بود، حاکی از کاهش 7.9 درصدی این شاخص است.
پس از تعدیل تورم بنزینی آبان ماه به نظر می رسد، تنها عاملی که سرعت افت نرخ تورم را کاهش می دهد، نوسان نرخ ارز است که درابتدا بر روی نرخ تورم ماهانه اثر می گذارد.
 
رشد 4 دهم درصدی تورم ماهانه
همانگونه که اشاره شد، در اسفند ماه سال گذشته، تورم ماهانه که میزان تغییر تورم نسبت به ماه قبل را نشان می دهد افزایش یافته است. درحالی که در بهمن ماه این نرخ به 1.1 درصد رسیده بود، در اسفند با رشد 4 دهم درصدی به 1.5 درصد افزایش یافته است. اما برای گروه های خوراکی، آشامیدنی و دخانیات میزان رشد تورم ماهانه بیشتر بوده است به طوری که این نرخ برای این نوع از کالاها 1.1 درصد رشد کرده است. در بهمن ماه این نرخ 8 دهم درصد بود که در اسفند به 1.9 درصد افزایش یافته است. این درحالی است که این تغییر برای گروه کالاهای غیرخوراکی تنها یک دهم درصد بوده و از 1.2 درصد بهمن به 1.3 درصد در آخرین ماه سال رسیده است.
میزان افزایش تورم ماهانه در اسفند سال گذشته برای خانوارهای شهری بیش از روستایی بوده است. طبق این گزارش، نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١,٤ درصد بوده که نسبت به بهمن، 2 دهم واحد درصد افزایش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٨ درصد اعلام شده که درمقایسه با ماه قبل ١.١ واحد درصد بیشتر شده است.
گفتنی است، به طور معمول نرخ تورم درماه‌های پایانی سال به دلیل افزایش یکباره تقاضا افزایش می یابد و بتدریج درماه های ابتدایی سال آینده کاهش می یابد.
کاهش 3 درصدی تورم نقطه‌ای اسفند
برخلاف تورم ماهانه، در آخرین ماه سال گذشته تورم نقطه‌ای همانند ماه‌های قبل نزولی بود. دراین ماه تورم نقطه‌ای اسفند که میزان تغییرات تورم نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد، 22 درصد محاسبه شده است که درمقایسه با تورم 25 درصدی بهمن ماه 3 واحد درصد کمتر شده است. تورم 22 درصدی اسفند 98 بدان معناست که خانوارهای کشور به طور میانگین 22 درصد بیشتر از اسفند ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. با این حال روند نزولی آن خبرمثبتی محسوب می‌شود.
درحالی که تورم نقطه‌ای کل 3 واحد درصد افت داشته است، این نرخ برای گروه خوراکی‌ها 5.1 درصد کمتر شده است. در بهمن ماه سال گذشته این نرخ 19.7 درصد بود که در اسفند به 14.6 درصد رسیده است. افت نرخ تورم در گروه کالاهای غیرخوراکی نیز تکرار شده است به طوری که شاهد افت 1.8 درصدی این شاخص در اسفند ماه هستیم. دربهمن سال گذشته این نرخ 27.5 درصد بود که در اسفند به 25.7 درصد رسیده است.
همچنین نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری به 22.2 درصد رسیده که نسبت به بهمن ماه ٢.٩ واحد درصد کاهش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی نیز ٢١.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٣ واحد درصد کمتر شده است.
افت 5.3 درصدی تورم خوراکی‌ها
در شاخص نرخ تورم 12 ماهه منتهی یا سالانه به عنوان مهمترین شاخص تورم نیز شاهد افت معنادار نرخ تورم هستیم. در اسفند ماه سال گذشته نرخ تورم کل سالانه به 34.8 درصد رسید که نسبت به 37 درصد بهمن ماه 2.2 درصد کاهش نشان می دهد.
این درحالی است که همانند تورم نقطه‌ای، شاخص تورم برای گروه کالاهای خوراکی با افت قابل توجهی همراه شده است. در این ماه تورم این دسته از کالاها 42.6 درصد اعلام شده است که نسبت به نرخ 47.9 درصدی بهمن ماه 5.3 درصد کاهش یافته است. برای گروه کالاهای غیرخوراکی نیز این نرخ 9 دهم درصد کمتر شده و از 32.3 درصد بهمن به 31.4 درصد در اسفند رسیده است.
از سوی دیگر، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری نیز ٣٤,٤ درصد اعلام شده که درمقایسه با بهمن ٢.١ واحد درصد افت داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٧.٣ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.