اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

دوشادوش مردم‌‎بودن؛ پیام روز ملی هنرهای نمایشی

دوشادوش مردم‌‎بودن؛ پیام روز ملی هنرهای نمایشی

مدیر هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: بودن هنرمندان تئاتر دوشادوش مردم برای کمک به بحران شیوع ویروس کرونا پیام روز ملی هنرهای نمایشی است.

کوروش زارعی با اشاره به اینکه تئاتر تعطیل نیست اظهار داشت: تئاتری ها همت عالی به خرج دادند و هنرمندان در تمام بخش ها از طراحان لباس تا بازیگران و تهیه کنندگان دوشادوش مردم ایران در این شرایط بحرانی که ویروس کرونا ایجاد کرده کمک می کنند، از جمله فعالیت آنها دوختن ماسک و گان است که تاکنون به سرانجام رسیده است.

وی با بیان اینکه هنرمندان تئاتر در کنار مردم هستند خاطرنشان کرد: خانواده تئاتر حرف نمی زنند و ادعایی نمی کنند بلکه وارد میدان عمل شده و فعالیت کارساز انجام می دهند.

وی افزود: برخی چهره های شناخته شده و فعال تئاتر تنها به توصیه بسنده می کنند، باید خودشان نیز فعالیت کنند و در کنار مردم باشند و هر کاری که می توانیم برای مردم انجام دهیم.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: وضعیتی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده نیازمند جهادگری امداد جنگ است که باید در کنار مردم مبارزه و جامعه بهداشتی را حمایت کنند.
وی افزود: هنرمندان تئاتر در همه هنگام پیشتاز از هنرمندان دیگر هستند در عرصه های دیگر افراد ژست هایی می گیرند و حرف هایی می زنند که به آنها عمل نمی شود.
زارعی با بیان اینکه هنرمندان تئاتر در زمان وقوع سیل در کشور نیز پای عمل رفتند تاکید کرد: در آن زمان نیاز اجرای نمایش های شاد، کودک و عروسکی بود که صورت گرفت.
به گفته وی، تئاتری ها عملیاتی هستند و هر زمانی که کشور به بحران بر می خورد در میادین هم به کمک هموطنان خود می شتابند و امروز نیز برای وضعیت کرونا در کشور دوشادوش مردم کار می کنند که خود بزرگترین پیام تئاتر برای روز ملی هنرهای نمایشی است.

هفتم فروردین‌ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی از سال ۹۶ در تقویم شمسی ایران از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید و به این ترتیب تاکنون سه جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور همزمان در میانه ایام نوروز برگزار می شود.

علی نصیریان نخستین هنرمند پیشکسوتی است که در سال ۹۶ همزمان با نخستین روز برگزاری پیامی نوشت و در سال ۹۷ نیز مرحوم جمشید مشایخی پیام دومین روز برای هنرهای نمایشی را نگاشت، در سال ۹۸ نیز محمد علی کشاورز هنرمند باسابقه این عرصه دست به قلم شد و امسال نیز اکبر زنجانپور عهده دار نگارش پیام شده است تا در این روز ملی از این بزرگان به یادگار بماند.

طی سه سال گذشته برنامه های جشنی از جمله تئاترهای خیابانی و برنامه های مختلف در سراسر کشور برای این روز برگزار شد اما در پیشواز از چهارمین سال برگزاری روز ملی هنرهای نمایشی شیوع گسترده ویروس کرونا شرایط را تغییر داده است و به دلیل ممنوعیت تجمعات، محدودیت هایی برای تردد و خانه نشینی برای حفظ سلامت و جلوگیری از ابتلا به این بیماری جدید، این روز نیز تحت الشعاع شرایط جامعه قرار خواهد گرفت./ ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.