اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

جلوی بچه‌ها از "کرونا" حرف نزنید

جلوی بچه‌ها از "کرونا" حرف نزنید

یک روانشناس توصیه کرد: والدین در این روزهای خانه‌نشینی محیطی شاد و پر ازسرگرمی در خانه فراهم کنند تا از بار استرس و نگرانی فرزندان در خانه کم شود.

مختار عارفی در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به شیوع بیماری کرونا و خانه نشین شدن عمده افراد گفت: در این شرایط عمدتا شاهد اخبار منفی از بیماری کرونا هستیم، اخباری که شنیدن آن برای کودکان چندان خوشایند نیست و می‌تواند عواقب بدی برای آنها داشته باشد.

وی افزود: یک کودک پنج شش ساله هیچ تصوری ازبیماری و ویروس و... ندارد و وقتی در خصوص این موارد حرف زده می‌شود، تصورات کودک فراتر رفته و ترس را برای خود تشدید می کند و در همین راستا توصیه می‌شود والدین به هیچ عنوان جلوی کودکان درباره ترس کرونا و آمار مرگ و میر آن و سایر موارد اینچنینی صحبت نکنند.

این روانشناس با بیان اینکه ترس کودکان را نباید سرکوب کرد، گفت: اگر کودکی در خانه از کرونا می‌ترسد باید راجع به این ترس با او حرف زد و او را قانع کرد که ترس او واقعی نیست و چیز ترسناکی در خصوص بیماری وجود ندارد.

عارفی خاطرنشان کرد: والدین باید بدانند در کنار اینکه نباید از ترس کرونا و آمار مرگ و میر آن جلوی کودک حرف بزنند، باید مراقبت رفتارهای بهداشتی خود هم باشند و فضا را جلوی کودک بحرانی جلوه ندهند و ضمن رعایت موارد بهداشتی همه چیز را عادی جلوه دهند.

این روانشناس یادآور شد: کرونا برای کودکان آنطور که شواهد و آمار نشان می‌دهد خطرچندانی ندارد و بنابراین نباید کودکان را از این بیماری ترساند و به آنها استرس بیخودی وارد کرد.

عارفی در ادامه با اشاره به لزوم خانه نشینی افراد گفت: این روزها فرصت مناسبی برای با هم بودن اعضای خانواده است و توصیه می‌شود والدین سرگرمی های متنوعی را در خانه برای فرزندان خود مهیا کنند.

وی افزود: امسال که مسافرت‌های نوروزی و دید و بازدیدهای عید لغو شده بهتر است والدین بازیهای جدید یاد گرفته و با فرزندان خود در محیط خانه بازی کنند.

عارفی خاطرنشان کرد: قصه گویی برای کودکان هم لذت بخش و هم آرامش بخش است و می‌تواند از بار استرس آنها کم کند و توصیه می‌شود والدین در این روزها بیشتر برای کودکان خود قصه بگویند.

این روانشناس این روزهای خانه نشینی را فرصت مناسبی برای رسیدگی به تکالیف کودکان و نوجوانان دانست و از والدین خواست بخشی از روز را به رسیدگی به فعالیت های درسی فرزندان خود اختصاص دهند.

عارفی تاکید کرد: والدین باید سعی کنند این روزهای خانه نشینی فضای شاد و  پر از سرگرمی برای فرزندان خود در خانه رقم بزنند تا از بار استرس و نگرانی آنها نسبت به اخبار منفی پیرامون کم شود./ایسنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.