اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تبادل زندانی بین ایران و فرانسه/ روح‌الله‌نژاد و گابریل مارشال آزاد شدند

تبادل زندانی بین ایران و فرانسه/ روح‌الله‌نژاد و گابریل مارشال آزاد شدند

جلال روح‌الله‌نژاد مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران در فرانسه بازداشت شده بود، آزاد شده است.

همزمان با نخستین روز سال نو و عید نوروز سخنگوی قوه قضاییه با انتشار اطلاعیه‌‌ای از بازگشت هموطن بیگناه ایرانی در زندان‌های فرانسه با تدابیر و پیگیری قوه قضاییه به آغوش خانواده خبر داد.

به گزارش مرکز رسانه‌‌ای قوه قضاییه، متن اطلاعیه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در نخستین روز سال نو و در آستانه فرخنده بعثت رسول عزت و رحمت، حضرت محمد مصطفی (ص) هموطن بی‌گناه ایرانی که با توطئه آفرینی عوامل امریکا در خاک فرانسه، مورد اتهامات واهی واقع و بدون تامین حق دفاع و رعایت موازین منصفانه دادرسی در یکی از زندان‌های فرانسه به حبس محکوم گردیده بود، در نتیجه پیگیری‌ها ی بین المللی و تدابیر قوه قضاییه و با مبادله یک زندانی فرانسوی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود، از زندان استکبار آزاد گردیده و به میهن عزیز اسلامی مان و آغوش عیدانه خانواده بازگشت.

شمول رافت اسلامی نسبت به مجرم فرانسوی و در مقابل، آزادی شهروند بی‌گناه ایرانی در حالی صورت گرفت که قوه قضاییه، نتیجه بررسی نهادهای امنیتی ذیربط را مدنظر قرارداده و به موجب وظیفه شرعی و قانونی در حمایت از حقوق هم میهنان خارج از ایران و پیگیری آزادی زندانیان ایرانی در دیگر کشورها به این مهم مبادرت ورزید.

با توجه به همکاری قوه قضائیه برای آزادی یکی از زندانیان فرانسه با استفاده از تخفیف مجازات، دولت فرانسه در همکاری متقابل با تغییر تصمیم قبلی وی را آزاد کرد.

امید است این اقدام که بیانگر اقتدار امنیتی، رافت دینی و اهتمام جمهوری اسلامی به مقابله با تضییع حق شهروندان ایرانی در جای جای جهان است، درسی برای مدعیان حقوق بشر آمریکایی و سرآغازی بر دستاوردهای ارزنده بین المللی در عرصه حقوق و قضای کشور در سال جدید باشد.

خبرگزاری تسنیم نیز خبر داده «جلال روح‌الله نژاد» مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران در فرانسه بازداشت شده بود، آزاد شده است.

مهندس جلال روح‌الله نژاد که تا ساعاتی دیگر وارد کشورمان خواهد شد، در اواسط بهمن‌ماه ۱۳۹۷ به درخواست وزارت دادگستری آمریکا در فرودگاه «نیس» واقع در جنوب فرانسه بازداشت شده بود.
در اوایل خردادماه سال ۹۸ دادگاهی در فرانسه با تحویل وی به وزارت دادگستری آمریکا موافقت کرده بود و چندی بعد این حکم به تأیید دیوان عالی فرانسه نیز رسید.
در اواخر بهمن‌ماه ۹۸ مهندس روح‌الله نژاد از طریق وکلای خود رسماً به این حکم اعتراض کرد و سرانجام با پیگیری‌های دولت جمهوری اسلامی ایران آزاد شد.

در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شده بود با گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود با استفاده از تخفیف مجازات، امروز از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران قرار گرفت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.