اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

کرونا و جشن های نوروزی افغانستان

کرونا و جشن های نوروزی افغانستان

کشور افغانستان در آسیای میانه یکی از کشورهای حوزه فرهنگی و تمدنی ایران است که هر ساله در آغاز سال نوی خورشیدی، شروع آن سال را همچون دیگر کشورهای منطقه جشن می گرفته و دولت و مردم این کشور برای روزهای اول سال برنامه های خاصی را پی می گیرند.

این جشن های سال نوع در قومیت های مختلف این کشور به شکل های خاص اجرا شده و در مناطق شرقی و شمالی کشور با شور شعف خاص برگزار می شود.

اما ظهور بیماری ناشناخته و شاید شناخته شده کرونا ناشی از جهش مولکولی ویروس سارس موجب شده است که دولت افغانستان نیز همچون اکثر کشورهای حوزه فرهنگی و تمدنی ایران برای جلوگیری از گسترش این ویروس مرگبار موسوم به "کووید-19" از مردم این کشور بخواهد ضمن برگزاری این جشن ها در خانه های خود، از تجمع در اماکن عمومی پرهیز کنند و در واقع از برگزاری تجمع برای این رویداد مبارک ملی و منطقه ای جدا پرهیز کنند.

جلسه شورای امنیت ملی افغانستان روز چهارشنبه با برگزای یک جلسه فوری برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن برگزاری جشن های نوروزی در سال جدید در مناطق شرقی و شمالی کشور به ویژه در مزار شریف ممنوع شده است.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) گزارش داد که شورای امنیت ملی این کشور با برگزاری یک جلسه فوق العاده طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن برگزاری جشن های عمومی نوروزی در سطح این کشور و عمدتا در شرق کشور و به ویژه در مزار شریف ممنوع شده است.

براساس این گزارش، در این جلسه بعد از بررسی وضعیت عمومی امنیتی افغانستان و آخرین وضعیت شیوع ویروس در این کشور و نیز استماع تازه ترین گزارش وزیر صحت عامه (بهداشت عمومی) در این خصوص، طرحی تصویب شد که بر اساس آن مقرر شد با هدف جلوگیری از گسترش ویروس مهلک کرونا در میان شهروندان و جلوگیری از تبدیل این جشن ها به مراسم سوگواری برای شهروندان به دلیل از دست دادن عزیزان خود بر اثر ابتلا به این بیماری، جشن های عموی سال نو (نوروز) در این کشور تعطیل شود.

پیشتر "محمد اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان با هدف آماده سازی دستگاه های دولتی برای مقابله با ویروس کرونا، از ادارات مربوطه خواست تا در رابطه به شیوع ویروس کرونا سطح آگاهی عمومی را افزایش دهند و تمامی تدابیر احتیاطی در این خصوص اتخاذ گردد.

به همین دلیل وی به وزارت بهداشت دستور داد تا ارائه خدمات بهداشتی در سطح کشور تقویت شود و تدابیر لازم برای تشخیص ویروس کرونا در مرزها به خصوص در مرز با ایران و چین اندیشیده شود.

غنی تاکید کرد که بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از تجمعات جلوگیری شود و در رابطه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها نیز با وزارتخانه های مربوطه مشورت شود.

وی با اشاره به جشن های مهم سالانه نوروزی که معمولا با شوق فراوان توسط مردم به ویژه در اماکن عمومی برگزار می شد، دستور داد که امثال به طور استثناء از برگزاری جشن نوروز خودداری شود.

البته اتخاذ این تدابیر امنیت بهداشتی در افغانستان صرفا به برگزاری جشن های نوروزی محدود نمی شود، چرا که "عبدالحکیم منیب" سرپرست وزارت حج و اوقاف این کشور نیز به تازگی گفت که پس از مشورت‌های بسیار با علمای دینی این کشور تصمیم گرفته شد که حتی برگزاری مراسم فاتحه خوانی در مساجد نیز برای مدتی محدود شود.


گزارشات همچنین حاکی است که کرونا حتی برگزاری جشن دهقان و نمایشگاه بهاری را نیز در سراسر این کشور لغو کرد.

بطور مثال وزارت زراعت (کشاورزی) افغانستان اعلام کرد که جشن دهقان و نمایشگاه بهاری را که قرار بود در بادام باغ کابل در روزهای نوروز برگزار شود، لغو کرده‌است.

دلیل اتخاذ این تصمیم هم اجرای بهتر رهنمودهای وزارت بهداشت با هدف پیش‌گیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا عنوان شده است.

در واقغ باید اذعان داشت که نوروز امسال خورشیدی و سنت های دیرینه آن در این کشور حوزه فرهنگی و تمدنی ایران، همچون ایران به عنوان سرزمین خواستگاه این مقوله فرهنگ عمومی با خرده فرهنگ های خاص آن در دیگر کشورهای جهان از سینکیانگ چین و مغولستان گرفته تا شبه قاره هند و آسیای میانه و قفقاز و بعضا در کشورهای حوزه بالکان و حتی در شرق قاره آفریقا در زنگبار و تانزانیا تحت الشغاع بیماری همه گیر کرونا قرار گرفته است و امسال بعد گروهی جشن های آن کم رنگ شده است، ولو اینکه مردم نمی توانند سنت های آن را در جمع خانوادگی خود نادیده بگیرند./ایرنا


اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.