اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

کتابی برای قدم زدن در تاریخ

کتابی برای قدم زدن در تاریخ

کتاب «تاریخ نو؛ اعترافات و مکالمات»، کتابی است به قلم ماریا لوسیا جی پالارس برک که از سوی نشر بان منتشر شده است. این کتاب ابتدای سال 98 روانه بازار شد و در حال حاضر نسخه آنلاین در دسترس است.

گروه فرهنگی ایران آنلاین: مقدمه کتاب این‌گونه آغاز می‌شود؛ «این کتاب یک مقدمه و نه فصل دارد که در هر فصل، پیش از مصاحبه با یکی از مورخان مشهور و تاثیرگذار تاریخ نو در حوزه های مختلف، شرحی بر زندگی و آثار او آمده است.» به این ترتیب می‌توانید این تعطیلات را با خواندن مصاحبه‌های تاثیرگذار پشت سر بگذارید. اما پیش از هر چیز، پیش از آنکه کتاب را برای خواندن انتخاب کنید، چند خط از مقدمه را همراه با ایران آنلاین بخوانید تا دقیقا بدانید چه محتوایی انتظارتان را می‌کشد.

از مقدمه کتاب: از دید استنفورد دو گونه تاریخ وجود دارد: اول رویدادهای عینی مشخص در زمان و مکان معین و دوم چرخه حفظ، یادآوری و بازآفرینی آن رویدادها و تاثیر آنها در مواجهه با رویدادهای کنونی. تاریخ نو: اعترافات و مکالمات خوانشی از تاریخ اول در مواجهه با خوانش جبرگرایانه از تاریخ است. در این تاریخ به جای تمرکز بر حوادث سیاسی، فعالیت‌های بشری در زمینه اجتماعی و اقتصادی کنکاش شده است و بیشتر به مردم می‌پردازد تا به شاهان. محوریت در آن بر رفتارهای انسانی، فارغ از تمرکزگرایی تاریخ سیاسی، است. بازآفرینی وقایع تاریخی نه صرفاً به صورت یک شرح واقعه که درواقع تحلیلی از ساختارهایی تاریخی است که به وقوع آن وقایع منجر شده، و نظام وقایع نه یک چرخه محکوم به باززایی، بلکه سیری از یک تجربه است که در زمینه اجتماعی و اقتصادی خود قابل بازآفرینی خواهد بود. با نگاهی به سخن پیتر برک که « تاریخ بی طرف وجود ندارد و تاریخ تنها تاریخ زمان حال است»، درخواهیم یافت که این کتاب گویاترین سند در تعریف تاریخ نو است؛ تحلیل مورخ. چشمی که تاریخ را دیده، ذهنی که آن را شناسایی کرده و زبانی که آن را بازگفته در بستر ساختارهای اجتماعی، اقتصادی و انسانی خویش به اعتراف نشسته است. در این کتاب برترین مورخان تاریخ نو با ترسیم تاریخ شخصیت، اندیشه و علایق خویش به تشریح شخصیت تاریخی خود و آن چه از تاریخ دریافته‌اند می‌پردازند. بی‌شک خواندن این کتاب دورنمایی نو در برابر چشم علاقه‌مندان به مفهوم تاریخ نو خواهد گشود.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.