اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
فرمانده مدیریت کرونا در تهران:

از قرنطینه غول بی‌شاخ و دم ساختند

از قرنطینه غول بی‌شاخ و دم ساختند

گروه اجتماعی / فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با تأکید بر ضرورت تحقق الزامات در خانه ماندن مردم گفت: اگر سطح مداخلات افزایش نیابد اپیدمی تا پایان خردادماه به طول می‌انجامد، ما با یک رخداد بسیار پیچیده بیولوژیک روبه‌رو هستیم که تقابل با آن مانند یک جنگ تمام عیار فرسایشی است که ممکن است مدت آن هم طولانی‌تر از چیزی باشد که انتظار می‌رود.

به‌گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی با بیان اینکه باید بیش از گذشته بحث کرونا و کووید۱۹ در تهران جدی گرفته شود، افزود: در روزهای آغازین این بیماری برخی حرف‌ها و اظهار نظرها متأسفانه باعث شد که مردم با سطح غیر متعارفی از تساهل با بیماری برخورد کنند و فکر کنند که کووید ۱۹ یک بیماری ساده مثل آنفلوانزای فصلی است.  وی تأکید کرد: به‌نظر می‌رسد برخی از مسئولان اجرایی و اداری ما در کشور و در برخی از موارد مردم، جدیت و حساسیت موضوع را در نظر نگرفته‌اند و برخی از اظهارنظرها حاکی از آن است که شاید ما نتوانستیم مفاهیم مهم و حساسیت‌زای این بیماری را به‌ سمع و نظر همه اعم از مردم و مسئولان برسانیم.  زالی با اشاره به وضعیت ترددها در شهر تهران، گفت: آیا واقعاً ریتم زندگی ما در تهران با شرایط یک اپیدمی همخوانی دارد؟ مطلقاً نه. این نشان می‌دهد که هنوز نه مردم و نه مسئولان اهمیت موضوع را درک نکرده‌اند، اپیدمی تعارف ندارد، فقیر و غنی نمی‌شناسد و شوخی ندارد. ما نباید مردم را دچار تناقض کنیم باید حتماً افزایش اعتماد عمومی صورت بگیرد.  برای مثال ما به مردم می‌گوییم در خانه بمانید که راهبرد درستی هم هست، اما مردم گلایه می‌کنند و می‌گویند برای ماندن در خانه یک الزاماتی وجود دارد و این الزامات در جامعه محقق نشده و چون این الزامات محقق نشده ممکن است مردم به پیام‌های هشدارآمیز ما توجه کمتری کنند. وی با اشاره به نتایج افکارسنجی گفت: مردم به ما گلایه می‌کنند و می‌گویند که شما از ما می‌خواهید در منزل بمانیم اما وقتی که اداره تعطیل نیست چگونه در خانه بمانیم؟ این حرف درستی است و اگر ریتم ادارات مانند ماه‌های گذشته ادامه یابد، الزامات لازم محقق نمی‌شود. او افزود: در مورد ادارات پیشنهاد این بود که ۱۵ گروه از جمله زنان سرپرست خانواده، زنان باردار، افرادی که داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند معاف شوند، اما خیلی‌ها تماس گرفتند و گفتند مسئولان ما در ادارات با مرخصی استعلاجی موافقت نمی‌کنند. خیلی از مسئولان ادارات مستقر در تهران به کارکنان خود گفتند ما به شما مرخصی نمی‌دهیم و باید کار کنید، در حالی که این افراد جزو ۱۵ گروه معاف شده محسوب می‌شدند.
زالی گفت: در ذهن مردم از قرنطینه یک غول بی‌‌شاخ و دم ساخته شده است، درحالی که قرنطینه چهار فاز مختلف دارد و حالتی که هیچ فردی در شهر تردد نمی‌کند فاز چهارم قرنطینه است و قبل از آن باید از فازهای پیشین قرنطینه عبور کرد.  وی با بیان اینکه بسیاری از مردم تصور می‌کنند این بیماری تنها افراد خاصی را قربانی می‌کند، تصریح کرد: واقعاً این طور نیست و حتی اگر یک فرد سالخورده هم بر اثر این بیماری فوت کند تأسف انگیز است و چه کسی می‌خواهد پدر یا مادرش که ذخیره معنوی خانواده است بر اثر کووید ۱۹ فوت کند. البته علاوه بر افراد مسن، مشاهده شده که برخی از قربانیان این بیماری افراد ورزشکار و نیروهای ارزنده کادر پزشکی بودند. زالی افزود: اگر می‌خواستیم که امروز ریتم متفاوتی از امور اداری، اجرایی و مدنی را شاهد باشیم باید الزامات آن را هم فراهم می‌کردیم.  وی با طرح این سؤال که آیا برای شاغلانی که با مردم بسیار زیاد سر و کار دارند وسایل حفاظتی فراهم شد؟، گفت: زمانی که نمی‌توانیم این تجهیزات را فراهم کنیم، استمرار این روش می‌تواند خطر آفرین باشد. وی فوت کارمندان بانک را نتیجه بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها خواند و گفت: این کارمندان چون فاقد وسایل حفاظتی مورد نیاز بودند قربانی این بیماری شدند. او با اشاره به‌وضعیت پمپ بنزین‌های شهر توضیح داد: اکثر متصدیان پمپ بنزین علی‌رغم دستورالعمل‌ها به اندازه کافی ماسک و دستکش در اختیار ندارند. اجرای این دستورالعمل‌ها نیازمند زمینه‌هایی است که اگر محقق نشود دستورات در حد یک بخشنامه آرشیوی باقی می‌ماند. وی با بیان اینکه افرادی که فکر کردند با خرید اجناس از فروشگاه‌ها در روزهای آینده از خود حفاظت می‌کنند، در واقع با این اقدام خود را در معرض کووید ۱۹ قرار دادند، گفت هشت تا ۱۰ روز بعد متوجه پیک این بیماری بر اثر این اقدام مردم تهران خواهیم شد. زالی با اشاره به تعطیلات نوروزی گفت: طبق تجربه سال‌های قبل ریتم زندگی مردم در تعطیلات نوروزی بسیار تغییر می‌کند، در حالی که اگر این بیماری اواسط مهر یا آبان ماه رخ می‌داد، شرایط برای ما بسیار سخت‌تر می‌شد.

کپی