اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
فریبرز رئیس دانا به دلیل ابتلا به کرونا در گذشت

درگذشت اقتصاددان ایرانی

درگذشت اقتصاددان ایرانی

پس از ابتلای بیش از 14 هزار ایرانی به «کرونا» حالا این ویروس از اقتصاددانان کشور نیز قربانی گرفت. «فریبرز رئیس دانا» اقتصاددان صاحبنام ایرانی صبح امروز پس از چند روز مبارزه با ویروسی که 155 کشور جهان را درنوردیده است در بیمارستان تهران پارس درگذشت.

 رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران بود که تحصیلاتش را در سطح دکترای رشته اقتصاد و علوم سیاسی در مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود.
از این اقتصاددان بیش از 15 عنوان کتاب و چند ترجمه به یادگار مانده است که تأثیر زیادی درعلم اقتصاد ایران داشته‌اند.
وی نویسنده کتاب‌های بسیاری درباره مسائل اقتصادی و سیاسی بود که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و«منش روشنفکری» اشاره کرد.از رئیس‌دانا همچنین ترجمه‌هایی منتشر شده است که کتاب «بربریت واقعاً موجود» ویراسته لئو پانیچ، کالین لیز، از شناخته‌شده‌ترین آنهاست.
رئیس‌دانا اقتصاددانی با گرایش اقتصادی تمرکز‌گرا یا چپ‌گرای کشور بود که با نگاهی متعادل به نحوه دخالت دولت دراقتصاد، همیشه توجه ویژه‌ای به مفهوم عدالت اجتماعی داشت. وی درحالی که همواره با حرارت از عدالت دفاع می‌کرد، سرمایه‌داری در دنیا را بشدت نقد می‌کرد. این اقتصاددان درگفت‌و‌گوی سال 1393 خود با روزنامه «الشرق الوسط» گفته بود: «در طول تاریخ کسانی که بیشتر از همه از عدالت، عدالت‌طلبی و حمایت از طبقات فرودست جامعه دم زدند، اتفاقاً بیشترین ضربه را به همان طبقات وارد آوردند.»   در یک نگاه، کتاب‌های «پ‍ول و ت‍ورم»، «ک‍م ت‍وس‍ع‍گ‍ی اج‍ت‍م‍اع‍ی-اق‍ت‍ص‍ادی»، «ب‍ررس‍ی‌ه‍ای‍ی در آس‍ی‍ب‌ش‍ن‍اس‍ی اج‍ت‍م‍اع‍ی ای‍ران»، «ب‍ررس‍ی‌ه‍ای ک‍ارب‍ردی ت‍وس‍ع‍ه و اق‍ت‍ص‍اد ای‍ران»، «اق‍ت‍ص‍اد س‍ی‍اس‍ی ت‍وس‍ع‍ه»، «دم‍وک‍راس‍ی در ب‍راب‍ر ب‍ی‌ع‍دال‍ت‍ی»، «ج‍ه‍ان‍ی‌س‍ازی ق‍ت‍ل ع‍ام اق‍ت‍ص‍ادی»، «روی‍ک‍رد و روش در اق‍ت‍ص‍اد» و ترجمه‌هایی مانند «اق‍ت‍ص‍اد س‍ی‍اس‍ی ش‍ه‍ری و م‍ن‍طق‍ه‌ای»، نوشته م‍ات‍ی‍و ادل و «بربریت واقعاً موجود»، ویراسته لئو پانیچ، کالین لیز، از جمله یادگارهای همیشگی این اقتصاددان ایرانی است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.