اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

اعتراض زندانیان لبنانی به دلیل نگرانی از شیوع کرونا

اعتراض زندانیان لبنانی به دلیل نگرانی از شیوع کرونا

شیوع "ویروس کرونا" در برخی زندان های لبنان باعث اعتراض جمعی از زندانیان شده و آنان خواستار عفو ،‌ آزادی و یا رهایی موقت شده اند تا از این بیماری در امان بمانند.

پایگاه خبری " لبنان ۲۴ " روز دوشنبه در این زمینه نوشت:‌ با همه گیر شدن ویروس کرونا در لبنان،‌ در همه زندان های این کشور اعتراض ها آغاز شده و برخی زندانیان سعی در ایجاد شورش در داخل بندهای خود را دارند.
این پایگاه خبری افزود: تعدادی از زندانیان از جمله در طرابلس (‌شمال لبنان ) شورش کرده و خواستار آزادی و یا انتقال به زندان های دیگری هستند که بستگان آنها در آن منطقه ساکن هستند.
بر اساس این گزارش ،‌ ده ها زندانی نیز با اعلام نگرانی از ابتلا به بیماری کرونا خواستار تصویب قانون عفو ​​عمومی شده و بعضی از آنها اعتصاب غذا را آغاز کرده اند.

برخی منابع به پایگاه لبنان ۲۴  گفته اند که تعدادی از زندان های این کشور به دلیل ازدحام زندانیان از نظر فضای بین افراد با مشکل مواجهند و شرایط بهداشتی مناسبی ندارند و به همین دلایل امکان شیوع سریع کرونا در آنها زیاد است.

این پایگاه خبری نوشت که مسوولان زندان های لبنان برای جلوگیری از انتشار این ویروس در زندان ها برخی تدابیر را در پیش گرفته اند که یکی از آنها محدود کردن ملاقات زندانیان با خانواده های خود به یکبار در هر هفته است.

در همین پیوند "کمیسیون ملی حقوق بشر لبنان" دیروز با اشاره به شیوع ویروس کرونا در این کشور و اتخاذ تدابیر بهداشتی و درمانی از جمله برقراری قرنطینه های خانگی، خواستار رعایت حقوق انسانی همه به ویژه افراد تحت قرنطینه و زندانیان شده است.

این کمیسیون خواستار تامین فضای کافی برای جلوگیری از انتقال ویروس، تامین داروهای مورد نیاز و تجهیزات لازم در زندان ها به منظور مراقبت از بهداشت و سلامت زندانیان برای عبور از این بازه زمانی حساس و ویژه شده است .
این کمیسیون تاکید کرد که در این شرایط علاوه بر زندانیان،‌ ساکنان اماکن جمعی نظیر مراکز نگهداری از سالمندان ،‌ بیماران و مبتلایان به ناراحتی های روانی ،‌ آسایشگاهها ،‌ سربازخانه ها و دیگر اماکن عمومی مشابه، به شدت نیازمند توجه بیش از پیش برای رعایت و تامین نیازمندی های بهداشتی است.

"حسان دیاب" نخست‌ وزیر لبنان یکشنبه شب در جلسه اضطراری که برای مقابله با ویروس کرونا در این کشور تشکیل شده بود، اعلام کرد که بسیج عمومی برای مبارزه با کرونا از نیمه شب یکشنبه تا ۲۹ مارس (۱۰ فروردین) اعمال می‌شود.
وی از تمام لبنانی ها خواسته است برای محصور کردن ویروس کرونا و شکست آن در آماده باش کامل قرار داشته باشند.
نخست وزیر لبنان همچنین گفته است : دست اندرکاران مبارزه با این بیماری با اتخاذ راهبردهای علمی و عملی موفق شده اند روند شیوع ویروس کرونا را در لبنان کاهش دهند.
دولت لبنان همچنین از بسته شدن فرودگاه بین‌المللی "رفیق الحریری" و تمام بنادر و گذرگاه های زمینی این کشور از پنجشنبه آینده تا ۲۹ مارس (۱۰ فروردین) خبر داده است.

دولت لبنان همچنین عوارض گمرکی تمامی مواد و تجهیزات ضروری پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا را لغو کرده و تمام مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات دولتی، خصوصی و مراکز عمومی تا دهم فروردین تعطیل خواهد بود./ایرنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی