اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

عوامل موثر در فراگیری کرونا

عوامل موثر در فراگیری کرونا

" شناسایی نشدن به موقع بیماران، سفر رفتن، نماندن در خانه‌ها، حضور در اماکن عمومی و شلوغ، تماس داشتن با یکدیگر از مهم‌ترین عواملی است که در فراگیری بیشتر بیماری در کشور نقش دارند."

دکتر حمید سوری - اپیدمیولوژیست و عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا - در ادامه تاکید کرد: اگر مردم تمهیدات و توصیه‌های مسوولان را رعایت کنند، اپیدمی کورنا در ایران به زودی رو به خاموشی می‌رود.

وی ادامه داد: هرچند سرعت انتقال بیماری کرونا در کشور کاهش یافته اما فراگیری بیماری به دلیل عدم توجه جدی به توصیه‌های مسوولان نظام بهداشت در حال افزایش است.

رییس مرکز تحقیقات ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: بیماران باید بموقع شناسایی و دوره نقاهت بیماری (به مدت ۲ هفته) در مکانی نگهداری شوند. اگر ۲ هفته مبتلایان را در مکانی نگهداری کنیم، بیماری روبه خاموشی می‌رود.

 

از کرونا بترسید اما ناامید نشوید

سوری تعادل بین بیم و امید را برای کنترل کرونا الزامی دانست و گفت: نه می‌توان خیلی مردم را نگران و ناامید کرد، زیرا این موضوع وحشت عمومی ایجاد می‌کند و نه امید اضافی به آنان داد که بی‌توجهی را دامن می‌زنیم.

وی یادآور شد: تعادل منطقی بین بیم و امید در مهار اپیدمی باید وجو داشته باشد. اگر امید به جامعه تزریق می‌شود به این معنی نیست که مردم از همه توصیه‌ها و اقدامات فارغ شوند و زندگی طبیعی خودشان را پیش بگیرند.

این عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا افزود: اقدامات انجام شده در پیشگیری و کنترل بیماری، موثر بوده است و تاثیرش را می‌توان در کاهش سرعت انتشار بیماری مشاهده کرد.

وی به کاهش سرعت بیماری اشاره کرد و گفت: کاهش سرعت انتشار بیماری به این معنی است که در بازده زمانی مشخص مثلا ۲ هفته تعداد افرادی که توسط فرد آلوده مبتلا می‌شوند کمتر شده است.

وی ادامه داد: به مثال در ۲ هفته گذشته به ازای هر ۱۰ فرد آلوده ۳۰ نفر مبتلا می‌شدند الان به ازای هر ۱۰ فرد آلوده کمتر از ۲۰ نفر مبتلا می‌شوند، این موضوع نشان می‌دهد که سرعت انتشار بیماری کاهش یافته است. این موضوع به این معنی نیست که ابتلا جدید به بیماری نداریم.

سوری در پاسخ به این سوال که سرعت انتشار کم می‌شود، تعداد مبتلایان چرا افزایش می‌یابد، گفت: اگر افراد مبتلا پراکنده نشوند و در محیط محدود باشند، همراه با کاهش سرعت انتشار، تعداد بیماران هم کاهش خواهد یافت./ ایرنا 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.