اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

اطرافیان بازماندگان جانباخته کرونا بخوانند

اطرافیان بازماندگان جانباخته کرونا بخوانند

مهم‌ترین روش ابراز همدردی با بازماندگان جانباخته کرونا ارسال پیام یا فایل صوتی است و از آنجا که نسخه‌‌ای برای کمک به این افراد وجود ندارد تا ظرف مدت کوتاهی، این پدیده هولناک را از ذهن و خاطر خود کنار بگذارند، همدلی در کلام و ارتباط‌های مجازی سبب می‌شود تا بازماندگان با حداقل آسیب از این مرحله گذر کنند.

علی اکبر ارجمندنیا - عضو هیات علمی دانشگاه تهران  - در این خصوص اظهار داشت: وابستگان و اطرافیان خانواده‌های داغدار ناشی از ویروس کرونا نباید به بازماندگان بگویند که خانواده‌‌ای دیگر هم دچار چنین مصیبتی شده است.

وی افزود: این افراد فکر می‌کنند بیان غم مشابه، سبب تسلی بازماندگان می‌شود که این موضوع دقیقا نتیجه عکس می‌دهد و خشم، عصبانیت و نفرت آنان را افزایش می‌دهد و به هیچ عنوان کمکی به تسکین آلام آنان نمی‌کند.

این روانشناس یادآور شد: اشکال دیگری که به طور معمول در اینگونه پیام‌ها وجود دارد این است که به افراد بازمانده توصیه می‌کنند اصلا به از دست دادن فرد متوفی فکر نکنند و سعی کرده خودشان را با کارهای دیگر سرگرم کنند که این هم مکانیزم سازنده‌‌ای نیست.

ارجمندنیا خاطرنشان کرد: بازماندگان باید به ذکر خاطره از فرد فوت شده اقدام کنند و ویژگی‌های مثبت این فرد را بیان کنند، این موضوع سبب تسلی خاطر آنان می‌شود.

وی تاکید کرد دیگران مانع بیان خاطرات فوت شده از طرف بازماندگان نشوند و به آنان فرصت دهند که در این مورد صحبت کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران توصیه‌هایی به بازماندگان برای رفع آسیب‌ها ارایه کرد و گفت: آنان باید اتفاقات رخ داده آخر عمر متوفی را یادداشت کنند، به این معنی که اتفاقات روزهای آخر را با جزئیات کامل بنویسند.

ارجمندنیا با یادآوری این که خاطره نویسی به برون ریزی هیجانات منفی بازماندگان کمک می‌کند، گفت: در این روزها که در قرنطینه خانگی هستیم، فرصت مناسبی برای این کار است.

وی، توصیه بعدی را نقاشی از خاطرات و اتفاقات روزهای آخر فرد فوت شده ذکر کرد و گفت: این افراد می‌توانند خاطره نویسی و نقاشی را بارها تکرار کنند. این اقدامات تا حدودی می‌تواند به بازماندگان فرصت دهد تا فرایند طبیعی سوگ را طی کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: ما نسخه‌‌ای نداریم که به این افراد کمک کند تا ظرف یک مدت کوتاه، بتوانند این پدیده هولناک را از ذهن و خاطر خود کنار بگذارند. همدلی در کلام، عواطف و هیجانات و تایید رفتارها کمک می‌کند تا بازماندگان با حداقل آسیب از این مرحله گذر کنند.

ارجمندنیا ادامه داد: یک سری مناسک محیطی و اجتماعی داریم که سبب تسکین افراد بازمانده متوفی می‌شود که از جمله می‌توان به مراسم ختم اشاره کرد.

وی افزود: این کار سبب می‌شود تا افراد بازمانده مواجهه بهتری با این رخداد داشته و فرآیند سوگواری را با کمترین آسیب روحی و روانی طی کنند اما این شرایط در حال حاضر فراهم نیست و این موضوع سبب تالمات روحی و روانی بیشتر بازماندگان می‌شود.

این استاد روانشناسی دانشگاه تهران با یادآوری اینکه در شرایط عادی بازماندگان افراد فوت شده، دچار افسردگی و انکار می‌شوند، افزود: سرزنش خود، مقصریابی، نفرت و موارد مشابه بر این افراد مستولی می‌شود، این موارد در مصیبت ناشی از کرونا شاید شدیدتر مشاهده شود.

ارجمندنیا تصریح کرد: برخی افراد پس از سپری شدن چندین روز از فوت عزیزان نمی‌توانند خود را با شرایط وفق دهند و درگیر مشکلات روانشناختی می‌شوند. در شرایط فعلی کار بازماندگان به جهت این که نمی‌توانند حمایت‌های اجتماعی را به صورت حضوری دریافت کنند، سخت‌تر شده است./ ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.